Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Релігієзнавство arrow Економіка та релігія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Торгівля

Коран і хадиси Пророка закликають займатися торгівлею і з цією метою мандрувати.

У Корані зазначено, що Аллах зміцнив позицію племені курей- шитів, з якого походив Мухаммед, надавши їм можливість здійснювати дві торгові поїздки на рік: взимку — до Йємена, а влітку — до Шама (Сирія).

Торгівлею не заборонено займатися навіть під час хаджу. У Корані зазначається: "Ви не скоїте гріха, якщо (під час хаджу) будете шукати милості від вашого Господа" [Коран, 2:198] ("Пошуком милості Аллаха" називаються торгівля і здійснення з цією метою поїздки).

Справжніми віруючими з погляу ісламу є не ті, хто сидять у мечетях і монастирях, а ділові люди (бізнесмени), яких світські справи не відвертають від релігійних приписів.

Мухаммед підкреслював необхідність чесної торгівлі: "Чесний торговець, що заслуговує на довіру, буде рахом з шахідами (тими, хто пав на шляху Аллаха) у День Воскресіння".

Заборонено торгівлю, пов'язану з несправедливістю, обманом, експлуатацією та всім тим, що засуджується ісламом.

Недозволеними є торгові угоди, пов'язані із товарами, споживання й використання яких ісламом заборонене. Так, дозволяється торгувати золотими виробами і шовком тільки якщо вони призначені для жінок.

Торгівля вважається важливим шляхом заробітку, оскільки виступає засобом звеличення суспільства і детально регламентується ісламськими релігійними правилами.

Торгівля і розмір заробітку поділяється на чотири види:

  • - продаж товару за його ціною, не отримуючи прибутку (фактично за собівартістю). Такі дії вважаються дозволеними, якщо торговець правдиво назве вартість товару;
  • - продаж товару за заниженою ціною. У даному випадку зазначається, що, якщо товар за заниженою ціною продає бідняк, то покупець повинен купити товар за його вартістю, що розглядається як допомога і милостиня нужденному;
  • - продаж товарів за ціною, ледь вищою від його вартості. Такий продаж може здійснюватися, якщо продавець дотримується справедливості у визначенні ціни, а покупець має можливість її заплатити;
  • - продаж товару без зазначення його ціни. Така торгівля можлива за наступних умов: продавець не обманює покупця і не отримує вигоду від незнання ним справжньої ціни товару; продавець не запевняє покупця у тому, що цього товару немає у інших торгівців або він у них є за вищою ціною. Якщо продавець порушив ці правила, покупець може повернути свої гроші.

У релігійних приписах існує спеціальний термін "іхтікар", що позначає купівлю товару за низькою ціною і очікування сорока днів

для підвищення його ціни, тобто мова йде про спекуляцію товаром. Щодо того, яких саме товарів це стосується, думки розділяються. Частина імамів вважає, що іхтікар — це тільки їстівні товари і напої, інші — що він включає також одяг, золото, срібло, залізо. Іхтікаром вважається також товар, привезений з-за кордону і куплений за межами міста за готівку, що дає можливість перепродати цей товар за вищу ціну.

Іхтікар засуджується мусульманським суспільством як шкідливий для добробуту мусульманської общини і такий, що суперечить милосердю і гуманності. Спеціальні уповноважені особи зобов'язані контролювати здійснення іхтікару і можуть самі встановлювати ціни на товар, якщо є така необхідність (наприклад, якщо мова йде про спекуляцію продуктами першої необхідності).

Іхтікаром не вважається небажання торговця продавати свій товар — це його право. Але якщо він, наприклад, не продає зерно, очікуючи неврожаю і подорожчання, то його дії вважаються гріховними.

Іслам визначає правила щодо переходу товару в спадщину. Так, ніхто не має права вилучати частину товару, власник якого помер, не передавши його у спадщину. Якщо власник товару невідомий, то товар необхідно роздати нужденним у якості подаяння.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші