Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Релігієзнавство arrow Економіка та релігія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Страхування

Іслам забороняє страхові установи в їх існуючих формах, проте підтримує саму ідею страхування, якщо його методи не суперечать ісламським економічним зв'язкам.

Своєрідна система страхування існувала ще у середньовічних мусульманських общинах, де функції соціального страхування виконував закят.

Ісламське страхування здійснюється або шляхом такафул — взаємної поруки членів суспільства, або шляхом державних інститутів і "байт-ульмал" ("дім фінансів") — громадської установи, яка забезпечує страхуванням громадянина ісламської держави.

В ісламському праві передбачене страхування від нещасних випадків, страхування людей, що втратили годувальника. У фонді закяту передбачена окрема стаття, спрямована на "обтяжених боргами".

Перша у світі ісламська страхова компанія була створена 1979 р. в Судані. Завдяки їй мусульмани отримали можливість централізовано сплачувати закят і ушр.

У Пакистані було прийнято спеціальний закон, котрий регулював процедуру стягнення та розподілу закяту й ушру.

1984 р. в Малайзії було ухвалено спеціальний Закон про такафул, хоча остаточно узгодити всі положення щодо світського та ісламського страхування не вдалося.

Необхідність розробки системи ісламського страхування постала у зв'язку з необхідністю подолання елементів недозволеного для мусульман у справі страхування — гарари (невизначеності) мей- сиру (азарту) і ріби (лихварства).

Невизначеність у страхуванні існує переважно для страхувальників з приводу умов договору страхування (коли настане строк сплати, яким саме буде страховий випадок), а також стосовно того, чи будуть їх внески використовуватися у дозволених ісламом справах.

Азарт міститься у самих відносинах між страхівником і страхувальником — чи настане страховий випадок і хто виграє від його настання чи ненастання.

359 Шейх Юсуф Кардави. Дозволенное и запретное в Исламе. / Переводчик

М.Саляхетдинов. Третье издание. — М.: "Умма", 2007. — С. 260.

Лихварство має місце за умови виплати відсотків по деяким видам страхування, а також при вкладанні (інвестуванні) внесків страхувальників, пов'язаних з виплатою відсотка.

З метою уникнення забороненого для мусульман розроблена і продовжує вдосконалюватися система ісламського страхування — такафул. Як і в системі банківського кредитування, для цього використовується механізм розподілу прибутків і збитків.

Такафул поділяється на загальний і сімейний. У загальний такафул входить майнове страхування, яке практично не відрізняється від традиційного майнового страхування.

У сімейний такафул входить особисте страхування, з приводу якого тривають суперечки між мусульманськими правознавця- ми-факіхами. Особливо складним є питання страхування життя, оскільки радикально налаштовані факіхи вважають його зазіханням на права Аллаха, а помірковані вбачають у ньому елементи ріби. До того ж, страхування життя ускладнюється питанням спадкування на користь вигодонабувача, оскільки окремі його норми можуть суперечити законодавчим положенням спадкування в державі, де проживає мусульманська громада.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші