Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Релігієзнавство arrow Економіка та релігія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Специфічне релігійне виробництво в ісламі

Існування численних суворих релігійних заборон в ісламі певним чином позначається на розвитку виробництва.

Все дозволене в ісламі позначається словом "халяль", недозволене — "харам".

Кораном заборонено до вживання свинина, кров, мертвечина, а також худоба, яка не забита у спосіб "халяль", тобто зарізана особливим чином із читанням молитви. Водночас із забороною вживати мертвечину доцільним є використання кісток, шкіри, рогу, вовни, оскільки викидання їх — це недопустиме марнотратство.

Також заборонено вживання м'яса хижих птахів, тварин з іклами і кігтями, гризунів, рептилій і комах за виключенням сарани [Коран 2:167,168; 5:4; 6:118,121]. Заборонене також м'ясо собак, віслюків, мулів, гениталії, залози внутрішньої секреції, жовчний міхур і сечовий міхур тварин.

Щодо заборони до вживання морських і річкових тварин, то думки ісламських богословів розділяються.

В ісламі виникали тимчасові заборони, викликані господарськими потребами. Так, Пророк Мухаммед на деякий час заборонив вживати у їжу м'ясо свійських віслюків, оскільки вони були потрібні для верхової їзди. Також виникали ситуації, коли уряд забороняв забій телят, щоб дати їм можливість вирости.

Свиня є єдиною твариною, яка виділена окремим згадуванням в Корані як категорично заборонена для вживання. У будь-якому виробництві не можуть бути використані її м'ясо, кістки, шкіра, щетина (хоча думки ісламських богословів з приводу використання видубленої свинячої шкіри розділилися).

Купувати м'ясні продукти слід у м'ясників, що дотримуються принципу "халяль". Спеціальних канонічних вимог до обладнання для виробництва м'ясопродуктів немає, але не можна на одному і тому ж обладнанні виробляти водночас продукцію "халяль" і "харам". Якщо обладнання застосовувалося для виробництва "харам", то для подальшої його експлуатації необхідна ретельна санітарна обробка.

Якщо мусульмани проживають у неісламських країнах, вони можуть купувати м'ясні продукти в магазинах іудеїв, які дотримуються схожих ритуальних правил при забої худоби.

Категорично заборонено ісламом вживання алкоголю, а також використання його при приготуванні їжі, ліків тощо.

Пророк Мухаммед заборонив не тільки вживання "хамру" (алкогольних речовин, тобто всього, веде до сп'яніння), але й торгівлю ними — як для мусульман, так і для не мусульман. Мусульманину не можна імпортувати й експортувати алкоголь, продавати його у своїх магазинах або працювати у такому місці. Проклятими є десять категорій людей, причетних до алкоголю: "... виробників і замовників, тих, хто п'є і таскає, кому приносять і хто розливає, хто продає і отримує прибуток (від алкоголю), хто купує і для кого купують ...".

Заборонено навіть продавати виноград не мусульманам, якщо відомо, що він піде на виробництво алкоголю. Пророк Мухаммед казав: "Якщо хтось, забираючи виноград ..., мав намір продати його іудею, християнину чи комусь ще (навіть якщо він мусульманин), хто виробляє хамр, той стрибне прямо до Пекла з розплющеними очима".

Заборонено дарувати алкоголь, навіть не мусульманам. Не можна сидіти за столом, якщо на ньому стоять алкогольні напої. Щодо таких напоїв, як, наприклад, кефір, то вживання його заборонене тій особі, яка від його вживання п'яніє.

Дотримуватися цих настанов не так просто, як здається, оскільки, забороняється вживати не лише вищеназвані продукти, але й будь-які сировину та матеріали, що їх вміщують. Так, бісквіти, тістечка, морозиво, харчові концентрати можуть містити тваринний жир або желатин тваринного походження, який входить до складу кремів, наповнювачів, цукерок, йогуртів тощо. Отже, кожен продукт має бути перевірений на вміст тваринних жирів, щоб уникнути використання недозволеного.

Частина ліків також входить до переліку заборонених, оскільки при їх приготуванні можуть використовувати заборонені компоненти (наприклад, алкоголь, кров тощо). Використання медичних препаратів, які містять "харам", допускається лише тоді, коли немає іншого способу вилікувати хворого. Але якщо речовина, виготовлена з кісток тварин, пройшла термічну або хімічну обробку, або отримана штучним шляхом, то вона перебуває ближче до дозволеного, аніж до забороненого.

Суворі приписи ісламу, застерігаючи від гріха, не допускають перейменування забороненої речі або видозміни її за збереження сутності. Передбачаючи названі дії, Пророк Мухаммед казав: "У моїй землі будуть ті, хто дозволить алкоголь, змінивши його назву" і "Прийде час, коли люди дозволять відсоток, називаючи це торгівлею".

Ісламом заборонено для чоловіків носіння шовкового одягу, золотих прикрас і золотих виробів (зубних коронок, ручок, портсигарів тощо). Відповідно до текстів Корану, розкіш веде до послаблення нації, тому що є проявом соціальної несправедливості, коли меншість живе за рахунок більшості.

Таким чином, домінування в економічних відносинах релігійних норм створює широко розгалужену систему впливу релігії на господарське життя віруючих, формує специфічні релігійно-виробничі відносини. І це становище характерне як для національних, так і для світових релігій.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші