Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Релігієзнавство arrow Економіка та релігія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Експлуатація релігійних елементів у рекламі

Однією з прикмет "орелігійнення" економіки" є, на нашу думку, дедалі ширше використання релігійних елементів у маркетинговій товарній та комунікативній політиці. Намагання просунути товар за допомогою добре відомих позитивних символів та образів є зрозумілим, але викликає проблеми морального характеру.

Так, ірландський букмекер Педді Пауер для реклами казіно у Дубліні використав зображення картини Леонардо до Вінчі "Таємна вечеря". Обурені віруючі звернулися зі скаргами до служби нагляду за рекламою.

  • 2005 р. компанія "Юнілівер СНД" випустила на екрани телебачення ролик, у якому мус для волосся Sunsilk рекламує, по суті, сам Всевишній. Після виходу реклами християни Російської Федерації добилися від компанії зміни сюжету ролика. До протесту приєдналася Національна організація російських мусульман (НОРМ), яка заявила, що ця реклама стала неприпустимим викликом для релігійних почуттів прибічників ісламу та інших монотеїстичнх вірувань.
  • 2005 р. у рекламі ігрової приставки "PlayStation", присвяченій десятій річниці появи цієї продукції, компанія Sony розмістила зображення молодого чоловіка у терновому вінку. Чоловік посміхався, а шипи на вінку утворювали логотип "PlayStation", на рекламі був розміщений слоган "Десять років страстей". Католики Італії, де була розповсюджена ця реклама, оголосили її богохульною, представники Sony вибачились і припинили рекламну кампанію.

У той же період італійські католики висловили обурення слоганом меблевої компанії IKEA "Немає більше релігії". У рекламі також були використані два видозмінені зображення картини Леонардо да Вінчі "Таємна вечеря", що також викликало незадоволення віруючих.

2006 р. генеральний секретар національної ради індійських храмів за кордоном Бимал Крішна Дас подав вимогу до уряду Індії про заборону використання зображень індуських богів у рекламних цілях. Так, наприклад, у Німеччині 2005 р. одне з підприємств розмістило на паперових серветках зображення Рами. 2004 р. в магазині Лондона з'явилася колекція білизни із зображенням індуських богинь. Британська організація захисту прав індусів відправила до керівництва магазину офіційну скаргу за підписом більшості членів індуської общини. Колекцію зняли з продажу, покупцям було принесено вибачення.

Варто прислухатися у цьому питанні до думки одного з патріархів рекламної індустрії, засновника рекламного агентства Ogilvy & Mather Девіда Огієві, який писав: "Я особисто не у захваті від сучасної моди на використання священиків, ченців або біблійних персонажів у рекламі в комічному контексті. Це може забавляти вас особисто, однак шокує велику кількість інших людей".

Рекламодавці повинні також зважати на заборони, що існують у національних та світових релігіях. Так, уряд Пакистану, оголосивши, що використання образу жінки в рекламі суперечить волі Аллаха і порушує традиції чистоти, закріплені в Корані, встановив кримінальну відповідальність для жінок, що з'являються в рекламі.

У Саудівській Аравії заборонено використовувати в рекламі фотографії жінок, але дозволені малюнки, якщо тільки вони не зображають оголені руки і ноги. Коли на телебаченні з'явилася реклама лимонаду, в якій дівчинка із задоволенням облизує губи, цей ролик був заборонений як непристойний.

Образливими для мусульман є зображення у рекламі собак, свиней, підошв взуття, які символізують нечистоту. Зокрема, у Великій Британії заборонили використовувати в рекламі банківських послуг свиню-скарбничку.

Прикладом невдалої реклами став сюжет, знятий одним з рекламних агентств Йорданії на замовлення виробника з Саудівської Аравії. У сюжеті з рекламою молоко була допущена прикра помилка: хлопчик простягав до стакана ліву руку, що у мусульман є неприпустимим (ліва рука вважається "нечистою" порівняно з правою).

1994 р. мусульмани виступили проти показу колекції Карла Лагерфельда, який прикрасив вбрання фрагментами віршів з Корану. Обурені послідовники ісламу ледь не знищили Дім високої моди, показ колекції відмінили, а сукні спалили.

Проте інколи маркетингові заходи, що містять релігійні елементи, є вдалими. Так, наприклад, 2007 р. у буддійському храмі Цукідзі Хонгандзі у Токіо (Японія) відбувся показ моди за участі 40 ченців і черниць. На подіумі представники восьми буддійських сект продемонстрували зелений і жовтий одяг із золотим шитвом. Метою демонстрації було привернення уваги місцевої молоді до буддизму.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші