Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Релігієзнавство arrow Економіка та релігія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Організація хаджу як міжнародний проект

Глобалізація, як всесвітній соціально-економічний процес створила умови, за яких світовим релігіям вдається у все зростаючих розмірах реалізувати проекти, які за своєю сутністю і масштабами набувають світового характеру.

Мова йде насамперед про фундаментальні, знакові прояви у релігійній діяльності, які існували з часів становлення релігій, але за умов доглобалізаційних обмежень (переміщення людей, товарів, інформації тощо) ці релігійні прояви були локалізовані у певних національних межах.

Зокрема, одному із стовпів ісламу — хаджу,— процес глобалізації надав риси загальносвітового явища, яке в нашому аналізі розглядається не тільки як видатне щорічна релігійна подія, але й як міжнаціональна економічна дія, в якій беруть участь держави, державний і приватний капітали, банки та підприємства, іноземні компанії, окремі особи.

Процес підготовки, організації, реалізації всіх сторін хаджу з економічної точки зору має транснаціональний характер.

Мусульмани здійснюють хадж у місяць зу-ль-хідджа до міст Мекка і Медина у Саудівській Аравії. На цей період найбільші авіакомпанії країн, де проживають великі ісламські общини (Велика Британія, Франція, Німеччина. Індія, Пакистан, Бангладеш та ін.) організують чартерні рейси у найближчий до Мекки і Медини аеропорт Саудівської Аравії.

Як мусульманські общини, так і уряди країн виділяють значні кошти для того, щоб надати бідним мусульманам можливість також здійснити хадж.

Влада Саудівської Аравії встановлює квоти на кількість паломників для країн, де є мусульманські общини. Так, 2013 р. квота зарубіжним країнам становила 1 380 тисяч місць. Навіть жителям Саудівської Аравії дозволено здійснювати хадж раз на п'ять років.

Розподіл квот також здійснюється всередині країн. Так, Рада з хаджу і Хадж-місія Росії розподіляє квоти серед духовних управлінь мусульман і регіонів. 2013 р. Найбільшу кількість місць (8 тис.) отримало Духовне управління мусульман Дагестану; ДУМ Чеченської Республіки отримало 3600 місць, ДУМ Інгушетії — 1800, ДУМ Татарстану — 1500, Координаційний центр мусульман Північного Кавказу і Центральне духовне управління мусульман отримали квоту по 1300 місць, Рада муфтієв Росії — 3000 місць.

Управління мусульманських общин і туристичні компанії розробляють програми хаджу. Наприклад, компанія "Наджм Тур" пропонує авіабілети, проживання у Мецці у будинку для паломників, доставку автобусом до аль-Харама тричі на день, проживання у Медині, відвідування святих місць у Мецці і Медині, проживання у наметах у Міні й Арафі, харчування, обслуговування наземним транспортом на шляху Джидда — Мекка — Міна — Арафа — Муз- даліфа — Міна — Мекка — Медина, послуги гидів і керівників, кваліфікованих медичних працівників, 10-літрова каністра з водою зі святого джерела "Замзам".

У програму хаджа, організованого Духовним управлінням мусульман Республіки Татарстан, входять переліт по маршрутам "Ка- зань-Джидда" — "Медіна-Казань", медична страховка, щоденний п'ятиразовий трансферт на намаз із готелю у мечеть Аль-Харам,

вся необхідна література і довідники, дворазове харчування у готелях Мекки та Медіни, ритуальне жертвоприношення, ритуальний одяг паломника (іхрам), сумки єдиного зразка.

Організацією хаджу і забезпеченням потреб паломників у Саудівській Аравії займаються Вищий комітет з хаджу і Міністерство у справах хаджу.

Доходи Саудівської Аравії від організації хаджу щорічно перевищують 30 млрд. доларів, забезпечуючи біля 7% ВВП держави. Ця сума складається з транспортних витрат паломників, вартості їх розміщення і проживання у королівстві, витрат на заклання жертовних тварин (принесення у жертву лише однієї тварини із здійсненням необхідних обрядів коштує паломнику біля 130 доларів).

За останні роки під час хаджу святі місця в Саудівській Аравії відвідують щорічно понад 2 млн. паломників (переважно індонезійці, нігерійці, індійці, пакистанці, турки). Так, 2009 р. обряди хаджу здійснили, за даними саудівськиз засобів масової інформації, більше 2,3 млн. мусульман431. 2011 р. участь у хаджі взяли понад 2,5 млн. людей, з яких 1,8 млн. — іноземці зі 183 країн світу432. У 2012 году хадж провели 3.2 млн. паломників, але 2013 р. їх кількість була скорочена до 2 млн. через капитальний ремонт головних мечетей Саудівської Аравії.

Під час головного свята хаджу — Ід аль-адхи (курбан-байрам) — проводиться жертвоприношення біля гори Арафат. Звісно, паломники не везуть жертовну худобу, а купують її на місці.

Жертовних тварин вирощують у Саудівській Аравії, а також імпортують. Так, велику кількість худоби закупалася у Сомалі. Але 2000 р., з початком там епідемії лихоманки долини Ріфт, була введена заборона на імпорт. Перед хаджем 2009 р. заборона була відмінена, після чого у перші ж дні обсяг продажу сомалійської зудоби зріс у десять разів. Щоденно продавали по 16 тис. голів

худоби.

З середини 1980-х рр.. в Саудівській Аравії діє програма "Використання жертовних тварин", завдяки запровадженню якої збільшилася кількість худоби, принесеної у жертву. Так, 2001 р. було забито понад 500 тис. голів худоби. 2002 р. в Саудівській Аравії на свято Ід аль-адха забили понад 600 тис. овець, 6 тис. корів, кілька тисяч верблюдів.

Згідно програми, паломники при в'їзді до Саудівської Аравії купують спеціальні талони. Гроші паломники вносять у Ісламський банк розвитку і отримують квитанцію, яка підтверджує, що від їх імені тварину заб'ють, розберуть і заморожене м'ясо відправлять нужденним. Ціна талону не є сталою. Так, 2002 р. його вартість становила 365 ріалів (95 доларів) за вівцю435; 2011 р. вартість талону становила 430 ріалів.

Забій худоби здійснюється поблизу Мекки на найбільшій у світі бойні площею 300 тис. кв. м., де працює 20 тис. різників. Частину м'яса заморожують або консервують для відправки в якості дарунку мусульманам за кордоном. В середньому за рік у межах програми "Використання жертовних тварин" видається майже 500 тис. квитанцій.

Інша частина паломників приносить жертву самостійно. Щоб уникнути епідемії, спеціальна бригада сміттярів під час хаджу цілодобово прибирає забитих тварин і спалює їх у крематорії.

Саудівська газета "Араб Ньюс" повідомляє, що тільки утилізація скелетів жертовних тварин, забитих під час хаджу, коштує королівству 6 млн. доларів щорічно.

Для безпеки паломників у Саудівській Аравії створено Центр з безпеки хаджу, на дні хаджу мобілізуються понад 100 тис. військовослужбовців, застосовуються заходи з профілактики розповсюдження інфекційних захворювань.

На обслуговування паломників працює текстильна промисловість. Так, 2009 р. Саудівська Аравія запропонувала новий одяг для хаджу, який захищає від сонячних опіків. Одяг був розроблений Міністерством охорони здоров'я і схвалений головним муфтієм королівства.

Також на спеціальній фабриці поблизу Мекки виготовляється кісва — покривало для стін Священної Кааби. Протягом кількох століть воно надсилалося з Єгипту, але з 1927 р. почало виготовлятися поблизу Мекки, де за указом першого саудівського короля Абд аль-Азіза ібн Сауда була заснована окрема ткацька фабрика. На ній 240 ткачів-чоловіків виготовляють дві кісви на рік (одна з них — запасна).. Кісва виробляється з восьми шматків шовкової чорної тканини, її верхня частина прикрашена золотим шиттям, яке відтворює аят Корану 3:96. Важить кісва 670 кг., з яких 150 кг — золоті й срібні нитки; вартість її — понад 5 млн. долл.

Для обслуговування паломників працює готельний бізнес. Міжнародна компанія "Раффлс" відкрила 2009 р. у м. Мекка розкішний готель з дорогою кухнею, гімнастичними залами, салонами краси, спа-масажем. Під час хаджу в готелі діють заборони на підстригання волосся, бороди, нігтів. Готель знаходиться поблизу мечеті з Каабою, з його тераси відкривається вид на весь релігійний комплекс.

Щорічний хадж вимагає вкладень у будівництво зручних шляхів для пересування паломників. 2009 р. у Мецці завершилося будівництво понад 60 тунелів і віадуків, які використовуються для переміщення по обрядовим маршрутам у гірських місцевостях. Загальна довжина споруд становить 30 км. Тунелі оснащені ескалаторами, вентиляційним обладнанням, освітленням із використанням енергозберігаючих світильників438.

2011 р. навколо Мекки почався рух монорейковою дорогою, збудованою китайською залізничною компанією. Дорога з'єднає міста Мекка, Медіна, Арафат і Муздаліф. Нею можна перемістити за 6-8 годин 500 тис. людей, відмовившись, таким чином, від послуг 30 тис. автобусів. Цей проект почала здійснювати 2008 р. китайська фірма, вартість його становить 1,8 млрд. дол.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші