Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
 
Головна arrow Психологія arrow Клінічна психологія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Реакція-стан-розвиток

Альтернатива "реакція-стан-розвиток" є однією з важливих при феноменологічному аналізі психологічного стану обстежуваного. Вона дозволяє ввести в цей аналіз параметри стимул-реакції і реакції, зовнішнього і внутрішнього. При цьому оцінка психологічного феномену будується на підставі оцінки конгруентності або не конгруентності наведених параметрів. Цей принцип-альтернатива, також як інші, використовує багатовимірний підхід, що дозволяє коректно підійти до відповіді на багато діагностичних питань. Наприклад, як можна оцінити в традиційних загально- медичних категоріях хвороби-здоров'я наступне спостереження: у дитини на тлі підвищеної температури, викликаної інфекційним захворюванням, виник вперше в житті розгорнутий судомний напад, який згодом протягом півроку не повторювався. Чи дозволено назвати стан дитини хворобливим, діагностувати епілепсію і відповісти на питання: здорова вона або хвора, потребує призначення антиконвульсантів або не має потреби?

Подібна постановка питання при феноменологічному підході не коректна, оскільки вона носить характер контрастності, одновимірноеті. Для правильної відповіді на подібне питання необхідний аналіз в рамках принципу "реакція-стан-розвиток".

Психічною реакцією в клінічній психології називається короткочасна (не довше 6 місяців) відповідь на яку-небудь ситуацію або зовнішню дію. Психічним станом позначається стійкий психопатологічний синдром без схильності до розвитку або регресу (тривалістю більше 6 місяців). Під патологічним психічним розвитком розуміється патологічний процес з внутрішніми закономірностями симптомоутворення.

У такій системі координат оцінка психічного здоров'я дитини, що перенесла судомний напад (з наведеного вище прикладу), може бути заснована на тому, що судомний напад був єдиним, причинно пов'язаним з екзогенною (зовнішньою) дією – гіпертермією і отже повинен трактуватися як епілептична реакція. Збірне поняття "епілепсія" в контексті принципу-альтернативи "реакция-стан-розвиток" феноменологічно може бути представлене епілептичною реакцією, епілептичним станом (хворобою) і епілептичним розвитком (змінами особистості або іншими психічними розладами). Подібне трактування поширюється на цілий ряд психопатологічних порушень: реакцією, станом або розвитком можуть бути невротичні симптоми (невротична ситуаційна реакція, невроз, невротичний розвиток особистості); шизофренія, особливо в західній психіатричній традиції (шизофренічна реакція, шизофренічний психоз).

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 

Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші