Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Психологія arrow Клінічна психологія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Адаптація-дезадаптація, компенсація-декомпенсація

Принципи-альтернативи "адаптація-дезадаптація" і "компенсація-декомпенсація" дають можливість розглядати психічні розлади у зв'язку з їх впливом на соціально-психологічні функції. Вони допомагають оцінювати міру їх впливу на порушення, що дозволяє визначати тактику психологічного втручання і вибір метод і в терапії та профілактики.

Адаптація – це процес пристосування організму або особистості до мінливих умов і вимог довкілля.

Компенсація – стан повного або часткового відновлення (заміщення) порушених у зв'язку з хворобою психічних функцій.

Два наведені параметри близькі по суті, але мають деякі відмінні риси. Так, при адаптації відбувається як би "примирення" з новим хворобливим статусом, пристосування до нього, вироблення позитивного відношення до наявних розладів, "співіснування" з психопатологічними симптомами. При компенсації відбувається заміщення втрачених психічних функцій іншими прийнятними для особистості і організму, тобто не упокорювання (як при адаптації), а активне подолання хворобливих змін.

У психіатричній практиці адаптація виглядає так: пацієнт нормально працює, проживає в сім'ї, вважається людьми, які його оточують "психічно здоровим", проте при цьому він може відчувати на собі дію галюцинаторних образів, щодо яких у нього зберігається критика, і які не позначаються на його поведінці, що часто спостерігається при синдромі вербального галюцинозу. При компенсації чоловік, наприклад, з олігофренією заміщає "розумовий дефект" тим, що працює на доступному його рівню освоєному виробничому процесі. При психопати компенсація може бути досягнута при виборі сфери діяльності, в якій базові риси характеру людини задіяні повного мірою (наприклад, робота епілептоїдного психопата бухгалтером).

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші