Навігація
Головна
Авторизація/Реєстрація
Про нас
Правила користування
Політика конфіденційності
Угода користувача
Політика Cookies
Контакти
 
Головна arrow Психологія arrow Клінічна психологія
< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Роль психогігієни в профілактиці порушень психологічного здоров'я пацієнтів

Психогігієна – наука про забезпечення, збереження і підтримку психічного здоров'я людини (Лакосіна Н.Д., Ушаков Г.К., 1984). Вона є складовою частиною загальної медичної науки про здоров'я людини – гігієну. Специфічною особливістю психогігієни є її тісний зв'язок з клінічною психологією, яка В.Н. Мясищевим (1969) розглядається як наукова основа психогігієни. У системі психологічних наук, що запропонована відомим вітчизняним психологом К.К. Платоновим (1972), психогігієна включена в медичну психологію.

Елементи психічної гігієни з'явилися в житті людини задовго до того, як почалася систематична розробка принципів психогігієни як науки. Над необхідністю підтримувати власне душевне здоров'я і рівновагу у взаємодії з навколишнім світом замислювалися ще античні мислителі. Значення для психіки людини "гарного урівноваженого життя" підкреслював Демокріт, а Епікур називав це "атараксією", спокоєм мудрої людини. Філософський світогляд практично завжди був пов'язаний з пошуком засобів досягнення гармонії внутрішнього світу людини. Пізніше чинником, що стабілізує і певним чином гармонізує психічне, внутрішнє життя людини, стала релігія.

Саме поняття "психічна гігієна" виникло в XIX столітті, коли американець К. Бірс, будучи багатолітнім пацієнтом клініки для душевнохворих, написав в 1908 році книгу "Душа, яка знайшлася знову". У ній він розглянув недоліки в поведінці медичних працівників по відношенню до хворих, а в подальшому і вся його діяльність була направлена на поліпшення умов життя психічно хворих не лише в клініці, але і поза стінами лікарні. Слід, проте, відзначити, що ще до К. Бірса вирішальний крок для цього зробив Філій Пінель (1745–1826), який зняв 24 травня 1792 року ланцюги з 49 хворих, що знаходилися на лікуванні в психіатричній лікарні Бісетр в Парижі. У 1948 році в Лондоні була створена Всесвітня федерація психічного здоров'я, яка збирає інформацію про стан психічного здоров'я населення і розробляє основи та концепції збереження психічного здоров'я.

Психогігієна займається дослідженням впливу зовнішнього середовища на психічне здоров'я людини, визначає шкідливі фактори в природі і суспільстві, на виробництві, в побуті, вивчає і організовує шляхи і засоби подолання несприятливих впливів на психічну сферу. На практиці досягнення психогігієни можуть реалізовуватися шляхом:

  • 1. Створення для державних і суспільних закладів науково обгрунтованих нормативів і рекомендацій, що регламентують умови забезпечення різних видів соціального функціонування людини;
  • 2. Передача психогігієнічних знань і навчання психогігієнічним навичкам медичних працівників, педагогів, батьків та інших груп населення, які можуть істотно впливати на психогігієнічну ситуацію в цілому;
  • 3. Санітарно-освітня психогігієнічна робота серед широких верств населення, залучення до пропаганди психогігієнічних знань різних громадських організацій.

Існує різноманітна систематика розділів психогігієни. У психогігієні зазвичай виділяють особисту (індивідуальну) і суспільну (соціальну) психогігієну. У системі психогігієнічних знань частіше виділяють окремо психогігієну дитинства, юнацтва, зрілого віку, психогігієну літніх людей. Крім того, виділяють психогігієну розумової і фізичної праці, психогігієну побуту і родинних стосунків. Існує також багато і специфічних розділів психогігієни праці – психогігієна інженерна, спортивна, військова і так далі.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >
 

Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші
?>