Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
 
Головна arrow Психологія arrow Клінічна психологія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Психогігієна виховання

В.М. Бехтерев (1905) відзначав, що відхилення характеру починаються ще в ранньому віці, часто через ті або інші умови виховання, які своєчасно могли б бути легко усунені. Ця точка зору отримала подальший розвиток в роботах вітчизняної психоневрології. Зокрема, В. Н. Мясищев відзначав, що щадне, невимогливе виховання і захвалювання сприяють формуванню істеричного характеру, а надмірна вимогливість сприяє становленню психастенічних особливостей особистості. Неправильне виховання часто може сприяти формуванню у дитини психопатичних рис вдачі. О. В. Кербіков і В. Я. Гиндикін (1962) на підставі своїх досліджень вказували, що гіпероиіка або занедбаність в дитинстві типові для збудливих психопатів. Виховання ж за типом "попелюшки", тобто без ласки і уваги, при постійних приниженнях, часто призводить до порушень сну, який є найважливішою умовою для відпочинку та відновлення сил, і що є однією із причин неврозів. Таким чином, дотримання психогігієнічних норм в процесі виховання є в той же час і психопрофілактикою. Психопатії і акцентуації характеру у дітей і підлітків, не будучи своєчасно скоректовані, надалі можуть істотно ускладнити їх життя, будучи фоном для глибших душевних розладів, постійних конфліктів в сім'ї і навіть злочинних дій (Лічко А. Е., 1977; Леонгард К, 1981).

Виховання є процесом, в основі якого лежить принцип безперервності. Не лише цілеспрямовані бесіди з дитиною, але і ігри, казки несуть велике виховне навантаження. Про вікові особливості дитини слід пам'ятати, вибираючи книжку для читання, кінофільм, спектакль, оскільки розвинена у дітей здатність ілюзорно замінювати об'єкти реальності змістом уяви сприяє розвитку страхів. Якщо не використовувати деякі ігри, стимулюючі уяву, збудження може перейти в агресію, яка стає характерною рисою в поведінці дитини.

На думку Ц. П. Короленка, для рівноваги в психічній діяльності людині необхідна свіжа інформація вражень та відчуттів для уяви. Особливо гостро розвинена ця потреба у підлітків. Відсутність припливу нових вражень, що спрямовують уяву, призводить інколи до злочинності неповнолітніх і пошуку "гострих" відчуттів (Короленко Ц. П., Фролова Р. Ст. 1975). В процесі формування гармонійно розвиненої особистості дуже важливим є виховання в підростаючого покоління здібності до кохання. Д.Н. Ісаєв і В.Е. Каган (1979) вважають, що психолог повинен виступати в цій справі як консультант вихователів, передавати батькам і всім фахівцям, що працюють з дітьми, науково обгрунтовані відомості про психогігієнічні і психопрофілактичні аспекти фізіології і психології статі в динаміці розвитку.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 

Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші