Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Психологія arrow Клінічна психологія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Психогігієна юнацького віку

Юнацький вік різними дослідниками не завжди чітко відмежовується від підліткового, проте, кожний з них має ряд істотних особливостей, у зв'язку з чим, з позицій психогігієни, доцільний їх окремий розгляд.

Перша відмінність юнацького віку (17-21 рік) від підліткового полягає в тому, що юнацтво – це перш за все період формування самосвідомості і суспільної свідомості, розуміння, що будь-який елемент діяльності індивідуума, будь-яка його якість є не тільки справою життя і діяльності самого індивідуума, а багато в чому залежать від суспільної приналежності, колективної діяльності.

Інша відмінність полягає в тому, що в цей період людина виходить на арену самостійного життя і самостійної діяльності. Вона набуває прав громадянина, якостей рівноправного члена суспільства, починає дистанціюватися від сім'ї, традицій, що склалися в ній, і формувати власний світогляд, уявлення про сім'ю, а пізніше заводить і саму сім'ю. Всі ці особливості юності і можливі у зв'язку з цим проблеми накладають серйозний відбиток на особистість, яка нерідко потребує цілеспрямованої підтримки, коректування для збереження і зміциення гармонійних якостей.

Саме у цей період складаються життєві навички, серед яких найважливішими є:

  • • уміння критично мислити, самостійно вирішувати проблеми;
  • • здатність приймати відповідальні рішення;
  • • упевненість в собі, ефективна взаємодія з оточуючими;
  • • здатність управляти своїми емоціями;
  • • здатність уникати невиправданого ризику;
  • • вибір друзів і побудова позитивних відносин із людьми;
  • • усвідомлення негативних впливів і тиску з боку інших людей і здатність чинити їм опір;
  • • зміциення зв'язків із сім'єю та іншими значущими дорослими.

Формування життєвих навичок відбувається під впливом сім'ї, педагогів, інших авторитетних осіб, художньої літератури і ін. Допомогти формуванню необхідних життєвих психологічних навичок і подоланню виникаючих психологічних труднощів можуть психологічне консультування і психотерапевтична допомога.

Життєві навички, що своєчасно склалися, допомагають з найменшими втратами переносити труднощі, пов'язані з різкою зміною звичного стереотипу (від'їзд від батьків, служба в армії, навчання в іншому місті та ін.), сприяють адаптації до нових умов. Психологічні зриви, порушення адаптації в таких випадках найчастіше відбуваються у тих, хто вдома виховувався у "оранжерейних" умовах, при зайвій опіці і придушенні самостійності. При позбавленні "батьківських гальм", гіперопіка проявляється як відсутність навичок самостійної поведінки і саморегулювання.

Важко не погодитися з Фройдом, який стверджував, що сексуальне життя, лібідо є одним із головних стимулів людської діяльності, що визначає психічний склад, інтереси, життєві цілі особистості. Разом з тим було б неправильно переоцінювати цей чинник. Життя показує, наскільки багаточисленні колізії між людьми, що виникають на ґрунті статевих почуттів і почуттів відносин. Це особливо яскраво виявляється в пізній період юнацтва і в подальші роки. В зв'язку з цим виділення психогігієни статевого життя в самостійний розділ не тільки виправдане, але і необхідне. Розробка деяких правил дошлюбних і сімейно-шлюбних сексуальних відносин направлена на попередження невротичних розладів і аномалій особистості, пов'язаних з дисгармонією в статевій сфері, сексуальними порушеннями. Поява нового напряму "психогігієна любові і інтимно-шлюбних відносин", що розвинувся останнім часом, обумовлена масовим розпадом сімей, руйнуванням традиційних норм статевих відносин, зростанням венеричних захворювань.

Створення сім'ї може служити для хлопця або дівчини як джерелом щастя, так і серйозним випробуванням. Особливо складним є перший рік сімейного життя, коли виробляється модус взаємин з психологічно різними індивідуумами, проходить випробування побутовими труднощами. Часто виникає конфлікт між очікуваним, ідеальним і реальним. Важче проходить адаптація в тих сім'ях, де йде боротьба за лідерство, небажання йти на поступки один одному, прагнення перевиховати свого партнера. Складнощі виникають у соціально незрілих, інфантильних осіб, що мають неправильне уявлення про шлюб як джерело тільки радощів без обов'язків та труднощів.

Народження дитини зазвичай є радісною подією в сім'ї. Проте, і тут можуть виникати психологічні складнощі. У молодої матері на фоні астенізації, пов'язаною з недосипанням, природною втомою в зв'язку з доглядом за дитиною, може розвинутися страх, що вона не впорається зі своїми обов'язками. Зустрічаються і депресивні порушення, особливо якщо чоловік мало допомагає дружині. недостатньо дбайливий. Увага молодої матері, природньо, повністю зайнята немовлям, і на чоловіка не залишається ні сил, ні часу. У деяких молодих батьків виникають ревнощі до дитини, яка забирає всю увагу і любов дружини, створюючи відчуття у чоловіка, що "він зайвий".

Допомагають подолати виниклі психологічні труднощі у молодого подружжя поради і реальна допомога батьків, старших товаришіїі, друзів. Покликані надавати подібну допомогу і створювані в деяких містах служби молодої сім'ї, в яких працюють досвідчені психологи і психотерапевти.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші