Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Психологія arrow Клінічна психологія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Психогігієна зрілого віку

Найбільш значущими сторонами життя, здатними стати джерелом особистісних переживань і викликати психологічний зрив або серйозніші психічні порушення, в зрілому віці є професійна діяльність, сім'я, побутові відносини.

Психогігієна похилого та старечого віку

Інтерес до психогігієни осіб похилого і старечого віку багато в чому пов'язаний з тим, що у віковій структурі населення частка осіб старших вікових груп вельми висока.

Комітетом експертів ВООЗ висунутий девіз: "Повноцінне життя в старості". Іншими словами, необхідно задовольняти специфічні потреби літніх людей і корінним чином змінити до них ставлення, у зв'язку з наміченими заходами щодо організації медичної допомоги і соціального забезпечення осіб похилого віку. У звітах комітету вказується, що, за численними даними, значна частина немолодих і старих людей страждає від убогості, ізоляції, невпевненості в своєму становищі і від загального неблагополучного стану. Ставиться питання про право літніх людей продовжувати трудову, по можливості професійну діяльність, відіграватити активну роль в суспільстві, вносячи посильний внесок до його розвитку.

Видатний російський учений І.І. Мечніков в книзі "Етюди оптимізму", що вийшла в 1911 р., похмурій картині патологічної старості з фізичною і психічною слабкістю, хворобами, соціальним занепадом протиставив "світлий образ старості – природної і здорової, повнокровної й гармонійної, мудрої і збагаченої досвідом".

Загальновідома французька приказка: "Кожен старіє так, як він жив", в якій підкреслюється, що процес старіння є індивідуальним. Проте, існують і такі зміни психіки, які властиві в тій чи іншій мірі всім літнім людям і є ознаками старості. У психології і психопатології старості виділяються найбільш типові пізньовікові зміни: це загострення рис вдачі, нерідко з розвитком егоцентризму, підвищеної чутливості, ранимості, образливості, повільність у прийнятті рішень, недовірливість, надмірне зосередження інтересів на фізичній і матеріальній сторонах власного буття. Вказані психологічні особливості обумовлені як фізіологічними, так і соціальними чинниками. До останніх можна віднести зниження соціального статусу людини в сім'ї і суспільстві, зміну звичних життєвих стереотипів після виходу на пенсію, погіршення економічного стану, самотність, пов'язану зі смертю шлюбного партнера, інших близьких і створенням дітьми власних сімей. Гірше переносять старіння і старість люди розумової праці, що займали високе соціальне положення. Дуже важливо, щоб людина на новому етапі свого життя знайшла новий сенс свого існування: виховання внуків, написання мемуарів, робота на присадибній ділянці і т.д.

Не можна не зважати на підвищену чутливість і вразливість осіб похилого віку, внаслідок чого можуть виникнути психічні розлади. Відхід літньої людини на пенсію і припинення трудової діяльності пов'язані з ломкою динамічного стереотипу її життя і тому є випробуванням для психіки. У зв'язку з цим в літньому віці доцільний не різкий, а ступінчастий перехід до легшого режиму звичної праці, поетапна зміна відповідальнішої роботи на менш відповідальну. Бажано залучати немолодих людей до роботи з неповним робочим днем, використовувати їх в підготовці кадрів.

Залучення літніх людей до трудової діяльності вимагає дотримання низки психогігієнічних вимог, оскільки у людей в цей період життя погіршується здатність психіки пристосовуватися до нових вимог і обставин, важче змінюються звички і стереотипи, знижуються увага і пам'ять. Переведення на іншу роботу зі зміною умов праці слід проводити тільки з урахуванням можливостей літньої людини і виробничої доцільності такого переведення. Не рекомендується продовжувати роботу за наявності сильних подразників (шум, вібрація, миготливе світло і т.д.). У зв'язку з меншою рухливістю психіки в літньому віці не рекомендується позмінна робота, особливо вночі, оскільки це зазвичай призводить до порушень сну. Важливими чинниками успішності праці літніх людей є її сувора ритмічність і можливість додаткового відпочинку, а також чергування розумової праці з неважкою фізичною працею, бажано на свіжому повітрі (наприклад, легка робота в саду). Хоча в літньому віці переважними є пасивні форми відпочинку, з психогігієнічної точки зору, відпочинок не повинен бути тільки пасивним. Навпаки, посильні активні форми відпочинку (прогулянки, риболовля і ін.), як і спеціальні комплекси фізичних вправ для немолодих і людей похилого віку фізіологічно цілком обґрунтовані. Необхідно приділяти увагу дотриманню режиму праці і відпочинку, раціональному харчуванню.

Найважливіше психогігієнічне і загальногігіснічне значення має повноцінний сон. Раннє пробудження і коротший сон можна вважати фізіологічною нормою для літніх і старих людей, але при цьому важливими психогігієнічними чинниками служать достатня глибина сну, його спокійне протікання, свіжість і бадьорість після пробудження. Режим харчування людей похилого віку припускає обмеження споживання тваринних жирів і вуглеводів, прийому таких збудливих напоїв, як кава, какао, чай. Важливі також різке скорочення прийому міциих спиртних напоїв і повне припинення або хоч би значне обмеження куріння.

Система охорони психічного здоров'я старшовікових контингентів населення повинна бути багатобічною і включати своєчасну якісну амбулаторну і стаціонарну медичну допомогу, створення сприятливих домашніх умов, організацію побутової допомоги вдома (за рахунок соціальних служб), створення клубів для відпочинку літніх людей, спеціальних будинків-інтернатів для осіб похилого віку.

Крім того, психогігієнічні заходи практично співпадають з конкретними формами психопрофілактики стосовно тих або інших життєвих обставин і вікових періодів.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші