Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Психологія arrow Клінічна психологія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Взаємини медичної сестри і хворого

Однією з найважливіших ланок лікувального процесу є допомога хворому, що надається медичним персоналом, в першу чергу, медичною сестрою, яка найтісніше контактує з ним відповідно до своїх обов'язків. Враховуючи, що хворий часто буває психологічно виснажений своєю хворобою і залежністю від оточуючих, особливо важливі увага, турбота і пошана до нього. Неприпустимо безцеремонне звертання до пацієнта на "ти", незалежно від його віку і положення. Необхідні теплота, турбота, увага, які не повинні носити відтінок інтимності, провокувати фамільярність із боку пацієнта. Важливим моментом у відносинах сестри і пацієнта є довіра, що ґрунтується на оцінці останнім професійних і особистісних якостей медичної сестри. Підсилює довіру до сестри її уміння берегти таємниці хворих.

Особистість медсестри, стиль її поведінки можуть мати на хворих як позитивний (лікувальний), так і негативний (психотравмуючий) вплив. Цікава типологія медичних сестер, що враховує їх особистісні особливості і ставлення до роботи, представлена Г. Харді в його керівництві "Лікар, сестра, хворий" (1988).

  • 1. Сестра-рутинер (або практичний тип), відрізняється точністю і сумлінністю у виконанні своїх обов'язків, але випускає з уваги самого хворого. Механічне виконання своїх функцій може призвести до парадоксальної ситуації, наприклад, коли сестра будить сплячого хворого, щоб дати йому снодійне.
  • 2. Артистичний тип характеризується прагненням наслідувати кого-небудь і грати завчену роль. Така медична сестра прагне справити враження на хворого, виступаючи в ролі добродійниці або наставниці, підкреслюючи свою значущість або безкорисливість. Нещирість поведінки часто виявляється хворим, що може ускладнити формування довіри.
  • 3. Нервовий тип відзначається дратівливістю, частою втомою, відчуттям, що її праця не цінується оточуючими. Емоційна напруга сестри передається пацієнтам, які також почувають себе неспокійно, побоюються звертатися з якими-небудь проханнями, зокрема такими, що мають значення для успішності лікувально-діагностичного процесу. Нерідко в таких випадках у медичної сестри виявляється невротичний стан або психопатичні риси особистості. У деяких медичних сестер з патологічними рисами вдачі може виникнути залежність від ліків (токсикоманія), до яких вона вдається, намагаючись впоратися з своїм станом.
  • 4. Чоловічоподібний тип характеризується дебелою статурою, рішучістю, енергійністю, самовпевненістю, безкомпромісністю. Хворі трактують її поведінку як "солдафонську". При високому інтелекті і хорошій освіті вона може стати прекрасним організатором, виконуючи роль старшої медичної сестри, успішно виховувати і навчати молодих медичних сестер. У несприятливих обставинах при невисокому інтелекті і примітивності особистості такі сестри бувають негнучкими, прямолінійними, нерідко агресивними і деспотичними щодо пацієнтів.
  • 5. Материнський тип медичної сестри характеризується пікнічною статурою, душевністю і дбайливістю.
  • 6. Сестри-фахівці, що працюють, наприклад, на електрокардіографі або електроенцефалографі, зазвичай віддані своїй професії і іноді відчувають перевагу над медичними сестрами, що працюють у відділенні.

Порушення принципів деонтології медичною сестрою може завдати хворому такої ж шкоди, як і ятрогенний (лікарський) вплив. Лікар зобов'язаний контролювати і оцінювати роботу медичних сестер у медико-психологічному плані, проводити з ними виховну роботу як безпосередньо, так і через старшу медичну сестру, керівництво відділення.

Лаборанти своїми необережними висловами і оцінкою результатів дослідження можуть викликати тривогу хворого, побоювання відносно щирості лікаря, а іноді і його кваліфікації. Тому необхідно слідувати правилу, що визначає взаємини лікаря-клініциста з лаборантами і іншими лікарями-консультантами. Це правило сформульоване А.Р. Лурія на прикладі рентгенологічної служби: "Рентгенолог є консультантом лікаря, а не хворого".

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші