Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Психологія arrow Клінічна психологія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Симптоматична і патогенетична психотерапія

У медицині психотерапія розглядається як загальномедична дисципліна, її методи використовуються для лікування і профілактики не лише нервово-психічних, але і багатьох соматичних захворювань.

Психотерапія (від грец. psyche – душа і therapeia – лікування) – це система методів психічного впливу з лікувальними і профілактичними цілями на психіку (особистості), а через психіку (особистості) на весь організм і поведінку хворого. У вузькомедичному сенсі поняття "психотерапія" розглядається як група специфічних методів лікування (подібно до фізіотерапії, лікувальної фізкультури), а в ширшому сенсі психотерапія тісно пов'язана з психогігієною і психопрофілактикою, оскільки включає використання психотерапевтичних методів не лише в клініці, але також в організації праці і побуту людей, профілактиці психотравмуючих чинників і т. п.

Загальноприйнятої класифікації методів психотерапії на даний час немає. Проте, як і в медицині в цілому, в психотерапії зазвичай прийнято підрозділяти методи лікування на симптоматичні і патогенетичні. Симптоматичні методи психотерапії (логічне переконання, навіювання, релаксація та інш.) орієнтовані на усунення або ослаблення окремих, хоча і ключових, симптомів хвороби, управління фізіологічними функціями організму, на оптимізацію поведінки. Патогенетична психотерапія дозволяє якнайповніше реалізувати каузальний підхід до розуміння і ліквідації причин і механізмів хвороби. Вона найбільш значима при захворюваннях, де особистісно-психологічні механізми є такими, що ведуть до виникнення і збереження хворобливих порушень, – це неврози, психосоматичні і інші розлади.

Слід зазначити, що сам термін "психотерапія" має неоднозначне тлумачення в літературі і використовується для позначення інколи дуже далеких один від одного явищ. У розвитку її теорії і практики сьогодні беруть участь не лише лікарі, але і багато інших фахівців. Змістовно методи психотерапевтичного впливу ґрунтуються не лише на даних медицини і фізіології, але і педагогіки, психології, соціології та інших наук.

Існують визначення психотерапії, які розроблені не лише на медичній моделі, а на педагогічних (методи впливу, що приводять в рух процес навчання) або соціологічних (методи маніпуляції з метою соціального контролю) і інших концепціях. Особливо яскраво міждисциплінарний характер психотерапії проявляється в сучасних формах групової психотерапії, саме її методи і конкретні технології особливо широко стали використовуватися в позалікарняному середовищі.

Всім цим обумовлюється актуальність найважливішого для теорії і практики медицини розділу клінічної психології, який може бути визначений як психологічні основи психотерапії, завданням якого є розробка психологічної теорії психотерапії (Карвасарський Б.Д., 1982).

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші