Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
 
Головна arrow Психологія arrow Клінічна психологія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Симптоматична психотерапія

Симптоматична психотерапія направлена більшою мірою на пом'якшення або ліквідацію симптомів хвороби, а не на їх особистісно-психологічні причини і механізми. Усунення провідних патологічних симптомів, може призводити і до конструктивних змін первинної конфліктної ситуації і до відновлення внутрішньоособистісної психодинаміки (за рахунок зміни самосприйняття, самооцінки і т. п.). Щодо цілей симптоматична психотерапія може бути спрямована не лише на ключовий симптом захворювання або опанування навичками контролю над фізіологічними функціями, але і на активізацію різних сфер особистісного функціонування – когнітивної, емоційної або поведінкової.

До симптоматичної психотерапії, що передбачає активізацію когнітивного компоненту особистості, відноситься раціональна психотерапія. Вона направлена на логічне переконання пацієнта, навчання його правильному мисленню (Dubois R, 1912) і передбачає різні варіанти роз'яснювальної психотерапії.

До симптоматичної психотерапії, що центрується на емоційно-вольовій сфері особистості, віднос ятьс я різні варіанти катарсичної психотерапії і навіювання (сугестії).

Катарснчна психотерапія використовується для емоційного відреагування і нейтралізації ("катарсис") психотравмуючих переживань, при цьому в терапевтичних умовах пацієнтові пропонується відтворення минулих психотравмуючих ситуацій. Катарсис може досягатися повним зануренням в психотравмуючу ситуацію або шляхом поетапного наближення до неї (десенсибілізація). "Занурення” в психотравмуючу ситуацію може здійснюватися шляхом спрямовування спогадів пацієнта в стані розслаблення, легкого гіпнозу і самогіпнозу.

Психотерапія сугестії об'єднує групу методів, де головним лікувальним чинником є навіювання або самонавіювання. При навіюванні інформація, що подається психотерапевтом, сприймається пацієнтом без критичної оцінки і впливає на перебіг нервово-психічних і соматичних процесів. У медичній практиці найчастіше використовують навіювання у стані неспання, в стані гіпнотичного або наркотичного сну.

При самонавіянні формули навіювання адресуються самому собі. З методів самонавіяння найбільшого поширення отримав метод французького аптекаря Кує (Coue Е., 1857–1926). Хворому при цьому пропонується кілька разів в день навіювати собі лікувальні формули типу – "з кожним днем мені стає все краще і краще". Кує також показав доцільність позитивного самонавіяння ("я здоровий") замість негативного ("я не хворий"). Самонавіяння є важливим механізмом лікувальної дії ряду інших методів психотерапії – аутогенного тренування, біологічного зворотного зв'язку та ін.

До методів симптоматичної психотерапії, направлених на зміну поведінки, відносяться різні варіанти поведінкової психотерапії, деякі методики аутогенного тренування, техніка нейролінгвістичного програмування і ін.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 

Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші