Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Релігієзнавство arrow Релігієзнавство
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Ранні історичні форми релігії

В історії виокремлено такі основні типи релігій: первісні, національні, світові. Кожен з цих трьох типів відповідає певному стану соціально-економічного розвитку суспільства. Релігії першого типу – родоплемінні, характерні для суспільства, що перебуває на стадії родового ладу; другого типу – національні, ті, які з'явились в період поділу суспільства на класи; світові виникли в феодальному й буржуазному суспільствах.

Первісні або родоплемінні релігії виникли в епоху первісного ладу, який склався приблизно 40 тис. років тому. Ці релігії існують серед народів, які донині зберігають основи родоплемінного способу життя. Це переважно аборигени Африки, Південної Америки та Австралії, а також народи Півночі.

Ці релігії постають як складний конгломерат місцевих традицій, обрядів і ритуалів, які супроводжують різні етапи людського життя (ініціації, похорони тощо). Племінним релігіям властиві: 1) поклоніння духам природи, пращурів, яким спочатку надавали зооморфних, а пізніше – антропоморфних рис; 2) відсутність професійних служителів культу; 3) відправлення культу у формі особливого для кожного племені святкування, що супроводжується магічними обрядами (танцями, іграми) на честь духів.

Тотемізм (індіанськ. "ош отем" – його рід) – форма примітивних вірувань, пов'язаних з уявленням про надприродні кровні зв'язки даного роду чи племені з певним видом рослин, тварин, рідше – предметів природи. Первісні люди вірили, що тотеми – їхні співродичі, які піклуються про них; тотемів шанували, на них заборонялося полювати. Але в певну пору року, дотримуючись ритуалу, тотемну тварину забивали, щоб колективно спожити її м'ясо, розраховуючи в такий спосіб отримати бажані якості своїх "співродичів" – силу, спритність, витривалість, плодючість.

Фетишизм (португ. fetico – зачарована річ) – дуже давні вірування; вважалось, що деякі предмети неживої природи мають чуттєво-надчуттєві якості. Вважалося, що фетишизовані предмети – камінці, кістки, пір'я тощо, є живими істотами й можуть мати для людини охоронне значення (захищати від ворога) та впливати на явища природи (зупиняти вітер, викликати чи припиняти дощ). Природу тотемізму вперше описав французький дослідник Шарль де Брос у книзі "Культ богів-фетишів" (1760 р.), досліджуючи вірування африканських племен, а також історію вірувань стародавніх єгиптян, греків та римлян.

Фетишистські уявлення, зазнавши численних видозмін, збереглися в розвинутих релігіях та на побутовому рівні. Це амулети, талісмани, різні обереги, які трансформувалися в аксесуари жіночого та чоловічого одягу, а також різного роду прикраси.

Анімізм (лат. anima – душа) – це найдавніші вірування, пов'язані з уявленням про існування в тілі людини її двійника – душі, від якої нібито залежить її фізіологічний та психологічний стани. Анімістичні вірування дослідив та описав у своїй книзі "Первісна культура" Е. Тайлор.

Спочатку люди вважали, що душі – індивідуалізовані носії життя; вони можуть залишати (тимчасово) тіло та повертатися до нього. Органічно пов'язані з тілесним, душі в подальшому поступово звільняються від цих зв'язків, набираючи вигляду духів. На цій основі поступово формується уявлення про переселення та перевтілення душ.

Шаманізм (евенк, "шаман" – знахар) – первісна форма релігії, що ґрунтується на вірі у можливість спілкування людини з духом. Особливо поширений у народів Північної Азії (бурятів, хантів, чукчів та ін.). Служителі культу – шамани, впадаючи в екстатичний стан, стають посередниками між духами та людьми. При цьому вони, нібито, набувають здатності лікувати, передбачати події, впливати на їх перебіг. Нині

шаманізм побутує у багатьох народностей Сибіру, поширений також в Китаї.

Магія (гр. mageia – чаклунство) – віра в можливість впливу на навколишній світ через надприродне – духів, фетишів, шляхом чаклунського дійства. Це зародкова форма релігійного культу. Магічні дії включають жертвопринесення, заклинання, обряди, ритуальні дії.

Склалося багато різновидів магії. Наприклад, промислова магія спрямована на досягнення результату у мисливстві, рибальстві, землеробстві. Оскільки урожайність залежала від погоди, то людина намагалася вплинути на явища природи – викликати чи відвернути дощ, вітер, взагалі негоду. Це метеорологічна магія. Лікувальна магія пов'язана з елементами народної медицини. Військова магія мала на меті подолати опір ворога та отримати над ним перемогу. Дуже популярною була любовна магія, за допомогою якої намагались "причарувати" або ж "відчарувати".

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші