Навігація
Головна
Авторизація/Реєстрація
Правила користування
Контакти
 
Головна arrow Релігієзнавство arrow Релігієзнавство
< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Зороастризм – стародавня релігія Ірану

О Мудрий Боже, Заратустра вибрав Дух твій святійший...

Пророк Заратустра

Зороастризм (авестизм, маздаїзм, парсизм, шанування вогню) – національна релігія персів, тобто давніх іранців. Це найдавніша з релігій Одкровення (одержаних пророками від Бога). Ця релігія вплинула на культуру людства більш, ніж будь-яка інша. Деякі з найважливіших її доктрин запозичені іудаїзмом, християнством, ісламом, частково – буддизмом. Упродовж кількох століть зороастризм був державною релігією трьох могутніх імперій: Ахеменідів, Селевкидів, Сасанідів.

Основна риса зороастризму – дуалізм, визнання двох начал: добра, втіленого в богові Ахура-Мазді (Мазда, Ормузд), і зла, уособленого його протилежною сутністю Ангра-Майнью (Аріман). Доля людини залежить від вибору між цими двома силами. Боротьба, яка точиться між добром і злом, має завершитись перемогою добра.

Засновником нової релігії є пророк Заратустра, звідки й походить її назва. За припущеннями англійця Мері Бойса, Зороастр жив між 1500 – 1200 pp. до н. е., більшість вчених відносять період життя Зороастра до VIII – VI ст. до н. е. Заратустра (можливо – "багатий верблюдами") – єдиний засновник релігії, який був одночасно і священнослужителем і пророком. У віці ЗО років одержав Одкровення.

Зороастр пориває з існуючими віруваннями і проголошує Ахура-Мазду ("Мудрий Господь") таким, що існує вічно. Він є творцем Добра, а його проявами є Світло, Правда, Доброчесність. Важливим у вченні була ідея про "сімох богів" (Ахура-Мазда створив за допомогою Святого Духа (Спента-Майнью) шість нижчих божеств, які є проявами самого Ахура-Мазди. В зороастризмі вони називаються Амеша-Спента ("Безсмертні Святі"): кожне божество сприяло утвердженню життя.

Існують нижчі божества – язаш. Згодом набуває поширення вшанування Мітри, який відомий ще з індоарійських часів, а також богині любові, родючості й війни Анахіти, або Ардвісури. Відносно Ахура-Мазди, а також Мітри вживається індоарійське слово "вага" або "бхага" (той хто наділяє; пан, з якого походить слов'янське – Бог).

У священному письмі, яке має назву "Авеста", йдеться про створення Богом світу: спочатку все було духовне, позбавлене зла. Надання ж світу матеріальної форми зумовило боротьбу добра і зла. Сили зла, які уособлює Ангра-Майнью є всім негативним: Неправда, Темрява. Він протистоїть Ахура-Мазді в своїй могутності.

У вченні зороастризму були сформовані ідеї праведного життя та потойбічної відплати, воскресіння мертвих. Після смерті людини її життя оцінює Мітра, який і виносить свій вирок, спрямовуючи душу людини до раю, чи до пекла.

Згідно з традицією, світова історія поділяється на три ери: Творення, Змішування, Розділення. Нині триває ера Змішування, тобто протидія Добра і Зла у всіх сферах життя. Наступна ера – Розділення – установить мир і порядок на небі і на землі. Але для цього потрібні спільні зусилля Ахура-Мазди та людей, які мають іти з ним одним шляхом. Останній суд остаточно вирішить долю всіх людей, які знову воскреснуть. При цьому кожен має перейти через ріку розпеченого заліза. Для праведних це буде легкий шлях до безсмертя, а для грішників – неймовірні муки, по яких вони зникнуть назавжди.

Зороастрійці поклонялися сонячному світлу і вогню; їх ще називали вогнепоклонниками. За допомогою вогню та води вони здійснювали ритуали очищення, що було моральним обов'язком кожної людини; це знесилювало зло. Перед розкладеним багаттям віруючі молилися. Палаючий вогонь вважався втіленням самого Ахура-Мазди. Звичай молитися перед вогнем зберігся донині. Молитва має здійснюватись п'ять разів на день перед сонцем або зорями, полум'ям свічки чи світильника. Церемонія вогню проводиться жерцями і над покійником, тіло якого містять у спеціальній споруді – вежі мовчання, де воно стає здобиччю грифів. Упродовж трьох днів родичі померлого мають підтримувати вогонь в оселі.

Після завоювання Ірану арабами-мусульманами багато послідовників зороастризму переселилося до Західної Індії. Нині у світі, за різними даними, налічується від 200 тис. до 2,5 млн. зороастрійців, які проживають у Канаді, СІНА, Австралії та інших країнах.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >
 

Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші
?>