Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Релігієзнавство arrow Релігієзнавство
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Еллінський іудаїзм

У II ст. до н.е. сформувалося нове іудейське царство, яке потрапило під владу Селевкидів. За правителя Антиоха IV примусово було відмінено іудейський культ та під страхом смерті заборонялося виконувати релігійні закони та обряди. Це призвело до повстання під проводом роду Хасмонеїв, представник якого, Іуда Маккавей, 165 р. до н.е. знову зміг зайняти Єрусалим. Хасмонеї стали новою правлячою династією Іудеї.

Римський монарх Ірод Великий в кінці І ст. до н.е. реконструював храм, що на той час занепав. Але у подальшому утиски римської влади в Іудеї стали посилюватись і 66 р. н.е. спалахнуло потужне антиримське повстання, назване Йосипом Флавієм "Іудейською війною". 6 серпня 70 р. н.е. в ході завоювання Єрусалиму римськими легіонами Тита, Храм було спалено. Спротив іудеїв римській владі під проводом Бар-Кохби 135 р. н.е. спричинив остаточне вигнання їх з Єрусалиму, а відтак –розселення по різних землях Римської імперії; звідси і термін "діаспора" – розселення, розсіяння євреїв за межами Палестини. Імператор Адріан (І – II ст.) відбудував Єрусалим, перейменувавши його в Елія Капітоліна. Але це вже було язичницьке місто. Євреям було заборонено жити в цьому місті і лише раз на рік дозволялось приїхати для плачу біля стіни храму, який лежав у руїнах. Епоха елліністичного іудаїзму або ж "Другого Храму" була завершена.

Період діаспори

На початку нової ери євреї почали заселяти Вавилон, Олександрію, Рим, середземноморські держави. Згодом, через гоніння, вони були змушені переселитися до Англії, Німеччини, Східної Європи. Центром релігійного та громадського життя стає синагога, а її служитель – рабин – головним тлумачем традицій. Після нацистських погромів 1930 – 1940-х років багато євреїв емігрувало до США. Проте бажання повернутися до Сіону (гори, на якій стояв Храм) зберігалося серед євреїв та освячувалося іудаїзмом. 14 травня 1948 року сталася найважливіша для євреїв усього світу подія – було проголошено утворення в Палестині держави Ізраїль, де проживає 3 млн. євреїв.

Нині у всьому світі налічується близько 14 млн. іудеїв. Найбільша громада проживає в СШАб млн. Здебільшогоце вихідці зі східної Європи – ашкеназі. У Європі налічується 4 млн. євреїв, з яких половина проживає на теренах колишнього Радянського Союзу.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші