Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Релігієзнавство arrow Релігієзнавство
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Християнство

"Нову заповідь я вам даю: Любіть один одного!"

(Ін. 13: 34)

Християнство є найпоширенішою світовою релігією, яка налічує близько 1,7 млрд. людей (більше 20% населення Землі). Ця релігія є офіційною в абсолютній більшості країн Європи, її сповідують в Австралії та Новій Зеландії, в країнах Америки, Азії та Африки. Універсальною формулою християнства вважаються слова апостола і євангеліста Іоана Богослова: "Бог є любов" (Ін. 4:8). Його чесноти такі, як милосердя, справедливість, братерство стали загальнолюдськими цінностями.

Соціально-історичні та ідеологічні передумови виникнення християнства

Християнство виникло у І ст. серед єврейського населення Палестини (Іудеї), що була на той час провінцією Римської імперії, народи якої потерпали від утисків з боку влади. Усі повстання неминуче зазнавали поразки, що породжувало безнадію. Втрачався авторитет античних богів, які не спроможні були допомогти людям у їх боротьбі з поневолювачами.

Тогочасна Палестина являла собою об'єднання кількох державних утворень, найбільшими з яких були Галілея, Самарія та Іудея, що мали спільну релігію, мову, культуру. Нині на її території розташовані держави Ізраїль, Ліван, Сирія, Йорданія. Після розпаду єврейської держави та придушення римськими військами єврейських повстань, іудейське суспільство перебувало в глибокій соціально-духовній кризі, що зумовила появу сектанства; найзначнішими угрупованнями були саддукеї, фарисеї та єссеї.

Саддукеї – аристократія, що посідала всі жрецькі посади в Єрусалимському храмі і володіла значною політичною владою в Іудеї. Фарисеї обіймали посади рабинів і вчителів шкіл при синагогах, а також займалися торгівлею. Це були багаті люди. Єссеї, живучи невеликими громадами, вели аскетичний спосіб життя, що був подібний способу життя ранніх християн. Про це свідчать знайдені в 1947 році в Кумрані (район Мертвого моря) рукописи. Єссеї зокрема створили вчення, що значною мірою вплинуло на формування християнської ідеології. Вони стверджували, що душа людини складається з найтоншого ефіру та ув'язнена в плоті, як в темниці; після смерті людини душа звільняється та летить на небо. Для праведної душі – місце вічного життя в блаженних полях, злі душі мучаться в холоді та темряві. За переконанням єссеїв доля людини визначена наперед.

Наростання внутрішніх суперечностей, соціального та майнового розшарування породжувало настрої невпевненості, апатії, есхатологічних очікувань. В цей час з'являється багато проповіднків, які пророкують прихід Месії (Машиах), що спасе народ та стане "царем іудейським". Месіанські сподівання набувають особливого значення.

Значну роль у формуванні християнської ідеології відіграли філософські погляди іудейського філософа Філона Олександрійського (25 р. до н.е. – 50 р . н.е.) та етичні вчення римського філософа Сенеки (4 р. до н. е. – 65 р. н.е.). Філон, притримуючись платонічних, стоїчних та частково кінічних поглядів, стверджував, що за образом Бога було створено розумну душу людини, а тіло є темницею духу, результатом гріхопадіння (як бачимо, тут спостерігається суголосність релігійним ідеям єссеїв). Мета життя – в богопізнанні, яке доступне людині через мудрість та аскезу в особливому екстатичному стані. Знайшло свій вияв учення про Логос – Світовий розум, який є посередником між Богом і людьми. Сенека, філософія якого мала еклектичний характер і поєднувала ідеї стоїцизму, платонізму, епікуреїзму, осмислював ідеї покірності, смиренності та рівності усіх перед Богом, спасіння душі як мети життя. Таким чином, варто особливо наголосити, що основою християнських ідей послужили ідеї стоїцизму – подолання пристрастей, сила духу, усвідомлення невідворотності долі та ідеї кініків – відмова від багатства, слави та чуттєвих задоволень.

Християнство успадковує релігійну основу іудаїзму, головними ідеями якого є: наявність єдиного Бога та створення ним світу, людини, первісний гріх, безсмертність душі та існування потойбічного світу, пришестя Месії.

На формування нової релігії справили вплив і культи богів релігій східних народів, що були підкорені Римом (єгиптян, ассирійців, вавилонян). Ці боги (Оссіріс, Адоніс, Аттіс), як і природа, періодично вмирали та воскресали, що зумовило християнську ідею воскресіння. Особливо вшановували бога Митру (Персія). Митра – божество небесного світла, сонця та правди; йому поклонялися воїни римської армії, чиновники. Культ цього бога пояснював природу зла, вважаючи його самостійним та предковічним; стверджувалась віра в потойбічне життя та страшний суд. Крім того, в Римі існував культ імператорів – Юлія Цезаря, Августа, що проповідував ідею боголюдини і тим самим виявив вплив на створення християнського догмату про втілення в людині Сина Божого.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 

Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші