Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
 
Головна arrow Релігієзнавство arrow Релігієзнавство
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Католицизм

Католицизм є одним з основних напрямів у християнстві. Чисельність католиків у світі перевершує 1 млрд. людей. Зокрема в Європі їх налічується близько 250 млн. осіб і проживають вони переважно в Італії, Іспанії, Франції, Бельгії, Німеччині, Польщі, Угорщині, Словаччині, Литві, частково – Латвії, в західних регіонах Білорусії та України. На американському континенті католики населяють переважно Латинську Америку (Бразилія, Аргентина).

Відповідно до самовизначення самої Католицької Церкви (гр. katholikos – загальний, вселенський) вона є "товариством віруючих, заснованим Ісусом Христом і побудованим на вірі Апостолів. Христос присутній в ній і діє через Петра та інших Апостолів, наступником яких є єпископ Риму (Римський Папа) і єпископи усього світу".

Католицька церква виникла в 1054 р. внаслідок розколу в християнстві. Процес її формування тривав до 1204 р. і відбувався в умовах гострої боротьби між феодальними державами за сфери впливу. Пізніше римська церква стала ідеологічним центром з об'єднання роздрібнених держав і князівств феодальної Європи в єдину політичну систему. Це посилило вплив церкви на політичне життя, зміцнило її позиції, сприяло утвердженню зверхності влади папи римського над державою.

Особливості віровчення та культу католицизму

Віровчення католицизму (як і православ'я) ґрунтується на Святому Письмі (Біблії) та Святому Переказі. Канонічними визнаються всі книги, що входять до латинського перекладу Біблії (Вульгата). В біблійний канон католицької церкви входить 72 книги, з яких 27 книг Нового Заповіту і 45 (в православній церкві – 50 книг) книг Старого Заповіту. Святий Переказ утворюють постанови 21 соборів, праці Отців церкви і богословів, офіційні рішення римських пап. Визнаючи Символ віри, який було прийнято на перших двох Вселенських соборах (325 та 381 pp.), інші рішення перших семи загальнохристиянських собрів, католицька церква ввела низку нових догматів, які затверджувалися на Помісних соборах.

Якою ж була історія формування догматичних особливостей католицької церкви?

Ще в IV ст. велися дискусії з питання сходження святого Духа не лише від Бога-Отця, але і від Бога-Сина. У 589 р. на Толедському церковному соборі було затверджено догмат про філіокве (лат. filioque – і від Сина). Це доповнення до Символу віри є однією із значних догматичних відмінностей між західним та східним християнством.

На Флорентійському соборі у 1439 р. було прийнято догмат про чистилище. Вважається, що душа людини після смерті знаходиться у невизначеному стані – між раєм та пеклом. Подальша доля душі грішника, яка не отримала прощення в земному житті, значною мірою залежить від добрих вчинків рідних і близьких померлого – це молитви, Служба Божа, пожертвування на користь церкви тощо. Прийнято думати, що сама церква має особливу божественну благодать: Ісус Христос, Діва Марія, святі створили скарбницю благодаті. А тому надана церквою індульгенція (від лат. indulgentia – милість) може повністю або частково відпустити людині гріхи (але не смертні).

Догмат про непомильність Папи Римського, як намісника Бога на землі, почав формуватися у V ст., а був затверджений на І Ватиканському соборі у 1870 р. Він стверджував, що глава Церкви, який проповідує "ех catedra" (з амвону) є непогрішним у справах віри та моралі.

У католицизмі особливо вшановується Діва Марія (Мадонна). На соборі в Ефесі в 431 р. її визнано Богородицею. В 1854 р. пана Пій IX проголосив догмат про непорочне зачаття Богородиці її матір'ю Анною. Це означало, що існування Марії з самого початку було звільнене від первісного гріха. У 1950 р. було затверджено догмат про її Вознесіння, яке сталося не лише духом, але й тілом (тілесне сприйняття в небесну славу). У 1964 р. папа Павло VI проголосив Діву Марію "Матір'ю Церкви". У католицькій теології сформувався особливий напрям – маріологія.

Існують канонічні відмінності католицької церкви. Вони мають обрядово-культовий характер. Центрами католицького культу, перш за все, є храми, де відбувається головне дійство – Меса, під час якої здійснюється перетворення хліба та вина на тіло та кров Ісуса Христа. Визнається сім таїнств, однак хрещення в католицизмі здійснюється і через занурення і через обливання. Миропомазання (у католицизмі конфірмація) проводиться при досягненні 7 – 12 років і обов'язково єпископом. Існує непорушність таїнства шлюбу – не дозволяються розлучення. У католицизмі, крім історично установлених трьох ступенів священства (диякони, пресвітери, єпископи) існує особлива група – кардинали, другий за значенням чин церкви. Католицькі священики приймають обітницю безшлюбності – целібат. У православ'ї існує чорне духівництво, що не має права на одруження, та біле, що має таке право.

Храми, як правило, побудовані в готичному архітектурному стилі. В інтер'єрі переважає скульптура, рельєфний декор. Відсутній іконостас. Католицькому культу притаманні пишність та урочистість. Богослужіння супроводжується органною музикою.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 

Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші