Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Релігієзнавство arrow Релігієзнавство
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Католицькі чернечі ордени та їх духовна місія

На відміну від православного чернецтва, основними центрами якого є монастирі, католицьке чернецтво об'єднано в ордени та конгрегації. Вони управляються генералами або пріорами. Упродовж історії церкви серед вихованців орденів була велика кількість Пап, кардиналів, єпископів.

У XI – XIII ст. виникає багато чернечих орденів, які формують свої статути. Ці організації ченців спеціалізуються на проповідницькій, місіонерській, виховній та благодійній діяльності.

Одним з перших виникає орден бенедиктинців; він був заснований в Італії у VI ст. Бенедиктом Нурсійським. Орден має жіночу гілку – бенедиктинок. Статут ордену вимагає суворої дисципліни і дотримання трьох обітниць: постійного перебування в монастирі, утримання і послуху. Бенедиктинські монастирі були центром духовного життя, часто вони започатковували міста. Нині орден бенедиктинців існує в Європі, Америці; 18 конгрегацій ордену об'єднують близько 7,5 тисячі ченців. Орден має свої школи та університети.

Серед чернечих орденів важливе місце посідають так звані жебракуючі ордени – францисканці, кармеліти, домініканці. Вони відмовлялися від матеріальних благ, вели аскетичний спосіб життя. Орден францисканців був заснований у 1207 – 1210 р.р. Франциском з італійського міста Ассиз (Франциск Ассизький). Маючи багате та знатне походження, Франциск після тяжкої хвороби став на шлях аскетизму та бідності. Францисканці мандрували різними містами Європи, проповідували слово Боже. З 1256 р. одержали право викладання в університетах. У 1212 р. було створено жіночий орденкларисинок (від імені засновниці – Клари). Францисканці мали велику популярність, яку зберегли і донині. У світі їх налічується понад 40 тисяч чоловік.

У 1156 р. в Палестині групою хрестоносців на чолі з Бертольдом із Калабрії було засновавно чернечий орден Кармелітів. Назва – від гори Кармель, на якій поселилися його засновники. У 1240 р. кармеліти перемістилися в Західну Європу, де одержали від Папи Інокентія VI статус "злидарюючого ордену". Центр ордену знаходиться в Римі, він налічує близько 5 тисяч членів, які ведуть активну місіонерську діяльність. Мають свої навчальні заклади, періодичні видання. На 1970 р. їх налічувалось близько 27 тисяч чоловік.

Орден домініканців був заснований у 1215 р. в Тулузі іспанським ченцем Домен і ком де Гусманом. Основне завдання ордену – боротьба з єретиками, віровідступництвом. У 1232 р. домініканці отримують управління інквізицією. Ченці здобували добру освіту, а відтак були неперевершеними у проповідницькій, освітній та виховній справі. Домініканцем був і Тома Аквінський. Його вчення – томізм – папа Лев XIII у 1879 р. проголосив офіційною філософською доктриною католицької церкви. В ньому здійснено раціональне обґрунтування вічної сутності Бога, як першопричини творення та мети людського буття. Це вчення викладають в університетах Парижа, Кельна та інших міст. Праці Т. Аквінського є методологічною основою сучасного богослов'я. Нині отці-до- мініканці займаються просвітницькою та видавничою роботою. Орден діє в 50 країнах світу, нараховує понад 6 тисяч чоловік. Має близько 600 монастирів.

У 1534 р. для боротьби з Реформацією іспанець Ігнатіо Лойола засновує орден єзуїтів – Товариство Ісуса (Societas Jesus). Основна мета – поширення та утвердження віри через місіонерство, проповідництво, освіту та виховання. Школи, засновані єзуїтами, мали досконалу системи освіти та виховання – в них переважали гуманітарні дисципліни. Після Тридентського Собору (1545 – 1563 р.р.) вони отримали під своє керівництво духовні семінарії. Свого часу найвідомішою семінарією була Римська колегія, заснована за Григорія XIII (1572 – 1585 р.р.). Пізніше – це Григоріанський університет, в якому розвивали моральне богослов'я, патристику, займалися наукою (математикою, фізикою, астрономією).

У XVI – XVII ст.ст, православні братства в Україні, щоб протистояти наступу католицизму, намагалися запровадити методику освіти та виховання єзуїтів у своїх школах. В даний час цей орден є найчислен- нішим та найпотужнішим у католицькій церкві. Його місії присутні у країнах Африки, Азії, Південної та Північної Америки. Статут цього ордену не зобов'язує своїх членів жити в монастирях та носити чернечий одяг. Орден не має жіночої гілки.

Нині орден має власні 33 університети і 200 шкіл різного типу. Діяльність єзуїтів проявляється у різноманітних сферах життя. Особливу активність виявляють в галузі ЗМІ. В їхньому розпорядженні "Радіо Ватикан", що веде передачі 39 мовами світу; вони видають понад 1 тисячу газет та журналів, що виходять 50 мовами світу загальним накладом 150 млн. примірників; зайняті також у сфері кіно та телебачення. Товариство Ісуса нараховує понад 20 тисяч осіб. Першим і досі єдиним єзуїтом-папою є нині чинний понтифік Франциск.

В католицьких монастирях зароджувалися й розвивалися науки. Осмислення таких важливих економічних проблем суспільного життя як оподаткування, державних фінансів, кредиту стало тим стрижнем, навколо якого закладалися підвалини сучасної цивілізації. Так, у середині XV ст. чернець-францисканець Лука Паччіолі у творі "Сума арифметики" вперше сформулював основні принципи подвійної системи облікових записів господарських операцій, які нині відомі під назвою бухгалтерського обліку. Теорію "Великого вибуху" як фізико-космологічне наукове дослідження запропонував 1931 р. бельгійський абат і астроном Жорж Ламетрі.

Нині існує майже 180 католицьких орденів. Об'єднуючи близько півтора мільйона ченців, вони відіграють важливу роль у здійсненні політики Ватикану – релігійного та адміністративного центру католицизму.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші