Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Релігієзнавство arrow Релігієзнавство
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Організаційна структура католицизму. Ватикан

Католицька церква має централізовану організацію. Главою її є Папа Римський. Він вважається намісником І.Христа на землі. Словом "папа" (грец. papas – батько) з III ст. називали усіх єпископів. З VI ст. ця назва закріпилася за єпископами Риму. У XII ст. з'являється латинське слово papatus (папство). Офіційний титул – Pontifex maximus, тобто Верховний жрець. За євангельським свідченням першим з них був святий Петро, якого і визначив І. Христос: "І кажу Я тобі, що ти скеля, і на скелі оцій побудую Я Церкву Свою, – і сили адові не переможуть її. І ключі тобі дам від Царства Небесного, і що на землі ти зв'яжеш, те зв'язане буде на небі, а що на землі ти розв'яжеш, те розв'язане буде на небі." (Мв. 16, 18 – 19).

З моменту свого виникнення (IV ст.) папство відігравало істотну політичну роль в Західній Європі. Політичний вплив пап значно посилився з утворенням в 754 р. Папської держави, в якій вони володіли абсолютною духовною та світською владою. За католицьким ученням папа має всю повноту церковної влади. Своїми декретами та буллами він може не лише визначати все життя церкви, але й установлювати чи змінювати церковні обряди та канони (правила церковної організації, віровчення, культу).

Перших єпископів Риму обирали народ та духовенство. З XI ст. обрання здійснюється кардинальською колегією. Процедура відбувається на конклаві (лат. під ключем) – закритих зборах двома третинами голосів вищих духовних осіб католицької церкви – кардиналів (лат. cardinalis – головний). 120 кардиналів з понад як 50 країн світу мають право голосу при обранні папи. В офіційному списку римських пап, що видається Ватиканом, усього налічується 263 папи. З них було 6 сирійців, 10 греків, 14 французів, а, починаючи з 1525 р„ папами були італійці. У 1978 р. папою було обрано поляка за походженням, кардинала Кароля Войтила, який прийняв церковне ім'я Іоан Павло II. Після його смерті у 2005 р. главою католицької церкви став Йозеф Ратцінгер (за національністю – німець). Його церковне ім'я – Венедикт XVI. У березні 2013 року новим папою було обрано архієпископа Буенос-Айреса (Аргентина) Хорхе Маріо Бергольйо, який прийняв ім'я Франциск. Папська резиденція знаходиться в Ватикані.

З моменту свого виникнення (IV ст.) папство відігравало істотну політичну роль в Західній Європі. Політичний вплив пап значно посилився з утворенням в 754 р. Папської держави, в якій вони володіли абсолютною духовною та світською владою. За католицьким ученням папа має всю повноту церковної влади. Своїми декретами та буллами він може не лише визначати все життя церкви, але й установлювати чи змінювати церковні обряди та канони (правила церковної організації, віровчення, культу).

Ватикан – це місто-держава площею 44 га. Воно постало внаслідок Латеранських домовленостей між католицькою церквою та італійською державою, коли у 1929 р. Папа Пій XI уклав угоду з урядом Мусоліні. За переданням, апостола Петра після смерті було похоронено на схилах Ватиканського пагорба; в IV ст. імператор Константин побудував тут базиліку. В XVI ст. Папа Юлій II розпочав будівництво нового храму – собору святого Петра. Поряд було споруджено Ватиканський палац – резиденцію Папи.

Адміністративними справами керує кардинальська комісія, яку призначає Папа, церковними й політичними – Римська курія (уряд), створена ще в 1588 році Папою Сикстом V. Тепер Курія – це Державний Секретаріат (центральний орган), 9 Конгрегацій, 12 папських рад, З трибунали та 3 відділи. Є прем'єр-міністр, міністр закордонних справ.

Нині на території Ватикану проживає понад 1000 осіб, 95% з них – чоловіки. Ватикан має власну банківську систему. Тут діє банк Святого Духу, що має свої філії у багатьох країнах та інвестує підприємства різних країн. Лише прибутки банку від капіталів, вкладених у підприємства США, становлять 1 млрд. доларів щорічно. Національні церкви здійснюють фінансові відрахування в бюджет Ватикану. Це велика фінансова держава, річний бюджет якої становить кілька мільярдів доларів.

Існує потужна мережа міжнародної комунікації. Діє радіостанція та ведуться телевізійні передачі. Офіційна газета – "Оссерваторе Романо".

Громадяни Ватикану не підлягають італійському оподаткуванню, навіть коли проживають на території Італії. Ніхто не народжується тут як громадянин Ватикану. Офіційна мова – латина. Існує "папське військо" – швейцарська гвардія. Однак це не армія. Ватикан є нейтральною територією.

Ватикан – це справжня скарбниця високого мистецтва: архітектури, живопису та скульптури. За Сикста IV (1471 р.) була побудована знаменита Сикстинська капелла. За Інокентія VIII (1490 р.) – Бельведерський палац. Загалом це група палаців, галерей, капелл, які побудовані в різні епохи. Щороку тут буває понад 1 млн. туристів.

Дипломатичні стосунки з іншими державами Ватикан підтримує через своїх представників – Апостольських нунціїв (послів). Апостольський нунцій – це постійний представник Папи, наділений політичними та церковними повноваженнями, який представляє святійший Престол у державі, куди він направлений, та захищає там його інтереси. Посада нунція виникла у XVI ст. Нині 173 держави мають дипломатичні стосунки з Ватиканом. В дипломатичному корпусі акредитовано 14 жінок-послів, які представляють зокрема такі країни як Боснію і Герцеговину, Грузію, Єгипет, Канаду, Нідерланди, Польщу та ін.

Дипломатичні стосунки між Україною та Ватиканом були встановлені в 1992 році. Нинішній Апостольський нунцій в Києві – архієпископ Іван Юркович. З травня 1999 року Україна має власного посла у Ватикані. Ним стала Надзвичайний і Повноважний посол України в Швейцарській Конфедерації Ніна Ковальська. Нині інтереси України представляє Тетяна Іжевська.

Католицькі церковні парафії територіально об'єднані в дієцезії (тотожна православній єпархії), архідієцезії, митрополії на чолі з єпископами. Сукупність дієцезій у межах однієї держави формує національну церкву, яку очолює кардинал. Національні церкви – складові єдиної Католицької Церкви.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші