Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Релігієзнавство arrow Релігієзнавство
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Сучасний протестантизм

Згодом, поряд з трьома основними напрямами протестантизму, або як відокремлення від них, почали виникати нові течії та секти. Вони були більше пов'язані з народною реформацією, селянськими рухами, які в релігійному плані репрезентувала ідеологія анабаптизму, тобто перехрещення – вимога хрещення в зрілому, свідомому віці.

Це пропонували, зокрема, менноніти, які виникли в 30-х pp. XVII ст. в Нідерландах. Назва походить від імені одного з перших керівників – Менно Симонса. З 1789 р„ за указом Катерини II, менноніти активно переїздять до Росії, зокрема в Україну, де створюють замкнену етноконфесійну групу, але в радянський період вони були значною мірою розпорошені. Зараз в світі їх близько 0,5 млн. В Україні діє одна громада меннонітів у Запорізькій області.

Баптизм (гр. baptize – "занурювати у воду") як течія виник bXVII ст. в Англії, згодом набув поширення в СІНА, інших країнах. Згідно з ученням баптистів, грішник має пройти три стадії: усвідомлення своєї гріховності, усвідомлення приреченості, звернення до Бога. Баптизм особливу увагу приділяє проблемі сенсу життя, який вбачається у врятуванні душі і досягненні блаженства в раю. Особливо важливу роль відіграють норми моральності та правила поведінкивідмова від алкоголю, лихослів'я, взаємодопомога в громаді є обов'язковими. Заперечують роль духовенства як посередника між Богом і людьми. Баптисти не визнають святих, ікон, чернецтва, церковних таїнств; визнаються християнські два- надесяті свята. Окремими святами є День жнив та День єдності.

Віровчення у баптизмі неодноразово переглядалося, що спричинилося до поділу на самостійні течії – баптисти-реформісти, баптисти сьомого дня, баптисти-п'ятидесятники тощо.

Баптисти завжди виступали прихильниками свободи совісті. Одночасно вони активно пропагували свою віру – цим повинен займатись кожен член громади. Сьогодні у світі 35 млн. баптистів. Чимало їх є у США, особливо серед негритянського населення. У країнах колишнього Радянського Союзу діє об'єднання євангельських християн-баптистів, до якого входять громади євангельських християн, баптистів, п'ятидесятників, меннонітів та ін.

Перша громада баптистів в Україні виникла в 1867 р. на Херсонщині. В 1884 р. утворюється Союз російських баптистів, до якого входили і українські баптисти. В 20-х – 30-х pp. XX ст. переслідування і репресії з боку радянської влади призвели до розпуску Союзу баптистів. В 1944 – 1945 pp. відбулося об'єднання баптистів, євангельських християн і християн віри євангельської. Було утворено єдину організацію

Євангельських християн-баптистів (ЄХБ). Це дуже чисельна організація, яка в Україні представлена 2705 громадами.

Квакери (англ. quaqe – тремтіти) появились у XVII ст. в Англії. Вірять, що в душі кожної людини знаходиться Бог ("внутрішнє світло"), тому саме пошук Бога та істини в собі є вищим сенсом життя. Сповідують абсолютний пацифізм та відмову від будь-якого чиновшанування. Вимагають повної релігійної терпимості, а також виняткової чесності і правдивості. Завжди були нечисленною сектою (близько 200 тис.), але помітною в своїй неординарності та протиріччях із суспільством.

Методисти відокремились від англіканства у 1795 р. Віровчення поєднують методичністю релігійного пізнання. Вони запозичують єпископальну та пресвітеріанську церковну організацію, вимагають реєстрації віруючих та обов'язкової участі у щотижневих молитовних зібраннях. Методисти ведуть активну місіонерську діяльність і нині посідають помітне місце в релігійному житті, зокрема в США – їх більше 31 млн.

П'ятидесятники з'явились у США в кінці XIX ст. Вони вийшли з різних протестантських напрямів, що зумовило їх різноманітність: християни віри євангельської, християни євангельської віри тощо. Догматично п'ятидесятники визнають загальнохристиянський Символ віри. В основу вчення покладено біблійський сюжет про сходження Духа Святого на апостолів Христа (коли відбулася глосолалія) – хрещення Духом Святим. Хрещення в такий спосіб – це перетворення людини ("народження зверху"), воно є надприроднім утвердженням в християнському житті через дари Святого Духа. Своєрідність п'ятидесятників проявляється в їх містико-індивідуалістському розумінні церкви, яка складається з окремих особистостей, "народжених зверху", і які отримали хрещення Духом Святим. П'ятидесятники сповідують "повне євангеліє", тобто установлюється необхідність кожному віруючому відповідним чином повторити земне життя Сина Божого.

П'ятидесятники є відкритою суспільству конфесією, що сприяє самореалізації її прихильників у середовищі віруючих і поза ним. Дотримуються обрядів хрещення та євхаристії. У громадах діють хори й музичні оркестри, якими керують відповідні фахівці. У світі – понад 50 млн. віруючих цього напряму.

В Україну п'ятидесятництво приходить в 20-х pp. XX ст. спочатку в західноукраїнські землі, далі поширюється по всій країні. Нинішнє п'ятидесятництво є неднорідним; функціонують різні течії п'ятидесятників, більшість з яких об'єднано в Союз християн віри євангельської України. Налічується 1595 громад.

Адвентизм (лат. adventus – пришестя) – течія пізнього протестантизму, що виникла у 30-х pp. XIX ст. в США, засновником якої є У. Міллер. Центральний догмат – очікування другого пришестя Ісуса Христа. За вченням адвентистів світ буде зруйновано вогнем, а для віруючих буде створена нова земля. По другому пришесті Христа воскреснуть праведні і настане тисячорічне царство Христа, після якого воскреснуть і грішники. Відбудеться остання боротьба, в якій переможе добро і світ назавжди звільниться від гріха та грішників. Визнаються обряди хрещення, руко по кладення, шлюбу. Є обов'язковими відвідування богослужінь та сплата десятини (10 частини прибутку). Адвентисти поділяються на декілька угруповань. Частина адвентистів-реформістів забороняє віруючим брати до рук зброю.

Найчисленнішими серед цих угрупувань є послідовники "пророчиці" Олени Уайт, що визнають щотижневе свято суботи (їх називають адвентистами сьомого дня). Ця течія виникла теж у США, як самостійна сформувалась у 1863 р. Адвентисти сьомого дня заперечують вчення про безсмертя душі, про пекло та рай. Вони вшановують суботу як головне та єдине Боже свято. Для них є характерною "санітарна реформа", яка вимагає від віруючого піклуватися про власне здоров'я. Існують деякі заборони стосовно їжі: не дозволяється їсти м'ясо "нечистих" тварин, зокрема свинину, вживати каву, чай, вино, тютюн.

У 1988 р. в світі нараховувалось близько 5 млн. адвентистів сьомого дня. В Україні діє Уніонна конференція Церкви АСД, яка нараховує 1040 громад і є складовою частиною Євро-Азійського дивізіону.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші