Навігація
Головна
Авторизація/Реєстрація
Правила користування
Контакти
 
Головна arrow Соціологія arrow Соціально-психологічний тренінг і маніпуляція
< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Динамічні процеси в групах соціально-психологічного тренінгу.

 • 1. Групова згуртованість та її роль у процесі тренінгової роботи. Основні чинники групової згуртованості.
 • 2. Керівник (ведучий) тренінгової групи: характеристика, функції, сталі керівництва
 • 3. Професійно значущі якості тренера групи, вимоги.

Ключові слова: групова згуртованість, чинники групової згуртованості, вимоги до ведучого СПТ, функції та професійно значущі якості тренера

Групова згуртованість та їі роль у процесі тренінгової роботи. Основні чинники групової згуртованості

Групова згуртованість – це показник міцності, єдності та стійкості міжособистісних взаємодій і взаємин у групі, що характеризується взаємною емоційною привабливістю членів групи і задоволеністю групою[1].

Групова згуртованість може виступати удвох аспектах: як мета психологічного тренінгу і як необхідна умова успішної роботи. У групі, сформованій із незнайомих людей, якась частина часу обов'язково буде витрачена на досягнення того рівня згуртованості, який необхідний для вирішення групових завдань.

Дослідження Ж. Годфруа[2] (1992 р.), К. Рудестама[3] (1993 р.) та інших науковців про наявність певних факторів, що сприяють груповій згуртованості:

 • – збіг інтересів, поглядів, цінностей і орієнтації учасників групи;
 • – достатній рівень гомогенності складу груп (особливо за віковим показником – небажано об'єднувати в одній групі осіб, яким за п'ятдесят років і молодше вісімнадцяти);
 • – атмосфера психологічної безпеки, доброзичливості, прийняття;
 • – активна, емоційно насичена спільна діяльність, спрямована на досягнення мети, значимої для всіх учасників;
 • – привабливість ведучого як зразка, моделі оптимально функціонуючого учасника;
 • – кваліфікована робота ведучого, який використовує спеціальні психотехнічні прийоми і вправи для посилення згуртованості;
 • – наявність іншої групи, яка може розглядатися як суперник в якомусь відношенні.

Причинами зниження групової згуртованості можуть виступати[4]:

 • – виникнення у тренінговій групі дрібних підгруп (це особливо ймовірно в групах, що перевищують 15 осіб; утім, іноді своєрідна змагальність, що з'являється між підгрупами, прискорює групову динаміку та сприяє оптимізації тренінгу);
 • – знайомство (дружба, симпатія) між окремими членами групи до початку тренінгу – веде до приховування від інших учасників групи якоїсь приватної інформації, до прагнення захистити один одного і не вступати в полеміку, до відчуження такої діади від групи;
 • – невміле керівництво з боку ведучого, яке може призвести до зайвого напруження, конфліктів і розвалу групи;
 • – відсутність єдиної мети, що захоплює та об'єднує учасників, і спільної діяльності, організованої ведучим; млява групова динаміка

Згуртованість визначає успіх тренінгової роботи вже хоча б тому, що робить групу більш стійкою до ситуацій, що супроводжуються негативними емоційними переживаннями, допомагає долати кризи в її розвитку.

У деяких випадках досягнення високої групової згуртованості стає найважливішою метою психологічного тренінгу (про це не завжди доцільно інформувати учасників). Тренінги згуртованості, створення команди проводяться в організаціях і установах, чия ефективна діяльність безпосередньо залежить від ступеня єдності і взаєморозуміння співробітників.

 • [1] Вачков И. В. Основы технологии группового тренинга. Психотехники [Текст] : учеб, пособие / И. В. Вачков – М : Изд-во "Ось-89", 2000. – 224 с.
 • [2] Годфруа Ж. Что такое психология: учебник – [В 2 т.] / Ж. Годфруа; пер. с франц. Η. Н. Алипова, А. В. Пегелау, Т. Я. Эстриной, В. В. Свечникова. – М : Мир, 1992-1996. -Т. 2. -376с.
 • [3] Рудестам К. Групповая психотерапия [Текст] / К. Руд естам ; пер. с англ. А. Голубева – [2-е изд.] – СПб: Питер, 2000. – 376 с. – (Серия: "Мастера психологии").
 • [4] Вачков И. В. Основы технологии группового тренинга. Психотехники [Текст] : учеб, пособие / И. В. Вачков. – М.: Вид-во "Ось-89", 2000. -224 с.
 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >
 

Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші
?>