Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Основи віршознавства

На цьому етапі розглядаються і одночасно практично закріплюються такі питання: системи віршування (силабічна, силабо-тонічна, тонічна, акцентний вірш). Віршовані розміри (ямб, хорей, дактиль, амфібрахій, анапест). Пеони. Ритмічні ознаки віршів. Рима (внутрішня, кінцева, чоловіча та жіноча, перехресна, сумісна, кільцева, точна, приблизна, дисонансна).

Питання, пов'язані з побудовою поетичної строфи: довжина рядка. Кількість стоп. Ассонанс, алітерація. Синтаксичний паралелізм. Паузи логічні та ритмо-структурні. Перенесення, види перенесення. Види строф. Шевченківський 14-складник. Пушкінська строфа. Особливості виконання різних за жанром віршованих творів.

Аналіз віршів різних систем і жанрів (байка, баллада, сонет, віршована казка, поема, верлібр).

Наступає завершальний етап навчання. Його зміст – практичне закріплення професійних навичок диктора, телевізійного ведучого, відпрацювання, відшліфування різноманітних мовно-пластичних навичок, начитка різноманітних видів текстів, реалізація мовно-пластичних навичок у студійних умовах, підготовка до створення бакалаврської випускної екранної роботи.

Етапи роботи над текстом

Оволодіння логікою передавання “кінострічки бачення” в мовленні. Виявлення події. Виявлення словесної дії. Сценічне ставлення – шлях до образу. Вимоги до тексту, міміки, зовнішності, пластики, емоційної виразності на телевізійному екрані.

Робота ведеться над текстами публіцистичного спрямування.

Акцентується питання персоніфікації повідомлення – специфічної особливості телевізійного екранного твору, аналізуються роль і місце ведучого на різних етапах створення і втілення екранного телевізійного повідомлення.

Щоб краще усвідомити завдання читця-диктора, треба проаналізувати особливості публіцистичного стилю. Студенти повинні знати, що публіцистичний стиль (від лат. publicus – громадський) – це функціональний різновид літературної мови, який використовується в газетних і журнальних статтях, засобах масової комунікації (телевізійних і радіопрограмах), літературно-критичних роботах, публічних виступах суспільно-політичного характеру, у рекламі. Цільове призначення цього стилю – повідомлення нової інформації, вплив на масового адресата, прагнення переконати в чомусь читача (слухача). Функції і сфера побутування публіцистичного стилю вимагають, щоб він був доступним, як розмовний, і водночас емоційним, як художня мова.

Публіцистичний стиль прийде на допомогу, якщо авторові треба не просто передати інформацію, але й зробити так, щоб ця інформація набула відгук громадськості. Тобто, використовуючи саме публіцистичний стиль, автор досягає необхідного йому результату – впливає на масового адресата. Звичайно ж, функцією впливу наділена і художня література, але її характер принципово інакший. Письменник впливає на читача переважно опосередковано – через художні образи. Позиція ж автора-публіциста зазвичай виражається прямо і відкрито, а тому характерною ознакою публіцистичного стилю є його емоційно-експресивний, оціночний характер. До основних жанрів публіцистики належать: газетна (журнальна) стаття, нарис, репортаж, замітка, інтерв'ю, огляд, фейлетон, доповідь, оголошення, судова промова, виступи на зборах, засіданнях, на радіо і телебаченні, реклама

При всій своїй різноманітності публіцистичні жанри об'єднані низкою спільних стильових ознак: актуальність, сучасність, оперативність, експресивність, емоційність, оціночний характер, чіткість, логічність, конкретність, простота, доступність, відкрите вираження авторського ставлення до проблеми. Крім того, публіцистика дозволяє поєднання в одному тексті книжних і розмовних слів, вживання суспільно значимих понять (наприклад, свобода, демократія, прогрес, екологія, культура тощо) і експресивно-оціночних слів і висловів (епітети, метафори, фразеологізми тощо). У публіцистичному стилі широко використовуються спонукальні, питальні, окличні речення, прямі звернення до співрозмовника, риторичні запитання, експресивні повтори, зіставлення, ряди однорідних членів.

Особливості читання публіцистичних текстів у кожному випадку зумовлені їх жанровими особливостями. Так, читання текстів у стилі передової газетної статті вимагає від диктора офіційного тону, читання нарису чи фейлетону спонукає до більшої емоційності мовлення, презентація товару в магазині вимагає закличної інтонації, а промовляння рекламного слогану – додавання ігрових елементів. Виконання перед слухацькою аудиторією публіцистичних текстів – завдання не менш просте, аніж читання тексту художнього. А тому воно вимагає сумлінної попередньої підготовки.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси