Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Вправи для голосу

Ми всі вже вміємо говорити вголос, і для кожної людини є частина звукового діапазону, яка створюється мовним апаратом природно, без напруження, – це так званий "центр голосу". На ці звуки нервова система вже має автоматичний механізм їх утворення. В організмі вже вироблені рухові імпульси комфортного звукоутворення і для розвитку голосу важливо перенести їх також на сусідні звукові позиції.

Треба зауважити, що в студентській аудиторії перебувають люди, у яких уже в основному закінчилася мутація голосу.

Отже, нагадаємо: високі голоси добре звучать у середньому і верхньому регістрі, низькі голоси комфортно утворюються в середньому і низькому регістрах.

Середній і низькій регістр психологічно краще сприймаються слухачем і відіграють активну роль у комунікації, хоча розвиток діапазону голосу має відбуватись в обох напрямках. Великий діапазон додає мові мелодійності.

Голос повинен бути гучним, гнучким, витривалим. Усі ці якості набуваються в процесі тренувань. За допомогою вправ людина навчиться керувати власним голосом, розвине координацію голосу, дихання, звучання. У результаті тренувань голос набуде дзвінкості в поєднанні з тембральною красою, набуде "металу", тобто оптимальності резонування без втрати виразності. Треба досягти повнозвучного рівного звучання на всьому діапазоні.

При голосових вправах слід звернути увагу на одночасне використання головного і грудного резонаторів.

Головний резонатор надає звуку легкості, політності. Включення грудного резонатора забезпечує голосу тембральну красу.

Контролювати роботу резонаторів можна поклавши одну руку на верхню частину грудної клітки, другу приклавши до лоба або потилиці. Почавши звучати з низьких тонів і підвищуючи тон, можна відчути переміщення вібрації.

Знайшовши "центр голосу", координуємо звук з диханням, не забуваємо про опору звуку.

Поява звучання, що, як ми знаємо, є проходженням струменя повітря через голосові зв'язки, характеризується як атака звуку.

Тверда атака – зв'язки змикаються раніше за видих.

М'яка атака – зв'язки природно змикаються з початком проходження повітряного струменя.

Придихова атака – змикання зв'язок запізнюється і першим проривається повітря, це зашумлює звук.

Найпридатніша для якісного мовлення м'яка атака.

Далі народжений звук проходить резонуючими порожнинами. І тут треба виділити дуже суттєвий момент.

М'яке піднебіння дуже оглушує звук. Щоб звук був якісним, треба виробити навичку "піднімати купол", тобто відводити м'яке піднебіння назад як при позіханні. Здатність проробити цей рух свідчить про хороший тонус м'язів і дає можливість звуку відбитись від резонуючих поверхонь без заглушування.

Далі відбувається посилання звуку в "маску". Це прийом резонансного дзвінкого виходу звуку. Уявімо, як звукова вібрація, не оглушена м'яким піднебінням, дійшла до твердого піднебіння і зубів і відбилась від твердої поверхні, як м'ячик, що вилетів назовні.

Положення голови на перших етапах тренувань повинне бути рівним. Надалі продовжується відпрацювання навички "піднятого купола" і посилання в "маску" вже з рухами головою праворуч-ліворуч і догори-донизу.

Проробляючи рухи, потрібно стежити за об'єктивною зміною гучності і намагатися втримати задану.

Надалі до правильної постави, м'якої атаки, "піднятого купола", посилання звуку в "маску", контрольованого видиху додається ще й психологічний чинник.

Ведучий повинен не просто проговорювати текст, запитання чи відповіді, за словами, зверненими до слухача, він завжди повинен усвідомлювати дійове завдання. Ведучому психологічно необхідно перебувати в постійному відчутті мети – чого саме він хоче досягти сказаними словами. Тобто не тільки передати інформаційність слова, а й ефективно вплинути на співрозмовника – переконати, злякати, здивувати, заспокоїти тощо.

Психологічне усвідомлення мети спілкування, емоційна спрямованість на співрозмовника автоматично додає голосу обертонів, гучності, сили, широти звучання.

Для того, щоб голос реагував на внутрішні дієві залити, ви повинні тренувати його властивості. Тренування відбувається за умови здорового стану всього мовного апарату.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси