Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Культурологія arrow Сучасна культурологія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Людина в XX ст. Трансгуманізм та перспективи розвитку людини

Друга половина XX ст. – це час постсучасної культури, що визначається процесами глобалізації, інформатизації і постмодернізації.

Назва "постсучасний" фіксує декларований теоретиками "кінець історії", проблематизацію єдиного для всіх часу (суб'єктивизація та множинність часових систем). У такому типі культури сформувався відповідний їй тип особистості – постмодерний. Постмодерна культура – культура (після) Другої світової війни. Масове винищення людей, зникнення гуманізму у XX ст. поставило питання про те, чи/як взагалі можлива культура, на чому вона може грунтуватись. Єдиною відповіддю стає виникнення нового гуманізму, де цінність людини є головною.

Постмодерн пропонує нове бачення людини – цінність людини є визначальною мірою будь-якого суспільства та культури загалом. Вона не може бути обмежена старими культурними вимогами. Також пропонується цінування моменту та фрагментизація дійсності в залежності від різних точок зору.

Місце людини у Постмодерні характеризується подальшою індивідуалізацією, ба навіть атомізацією. Це означає не просто культивування людиною власного неповторного образу, але і здатність ввібрати в себе весь світ, образ усього світу.

Світ виявляється сегментованим, поділеним на незчисленну кількість індивідуальних світів. Але розчленованою виявляється і сама особистість, що розпадається на багато ролей, образів, ідентичностей. Ключовим для розуміння сутності постсучасної людини є образ людини, яка перемикає телевізійні канали. Під впливом рекламно- інформаційного поля на свідомість відбувається перетворення homo sapiens на homo zapiens: людина сама стає телепередачею (zap – перемикати канали), якою дистанційно керують.

При презентації себе незнайомим (або давно не баченим) людям ми довільно компонуємо оповідання про своє життя, добираючи/вигадуючи факти на свій смак. Це можна спостерігати у жанрі автобіографії, CV (Curriculum Vitae) або, приміром, на різних інтернет-форумах. Так, зараз величезної популярності набули сайти, на яких можна знайти своїх однокласників, одногрупників, колишніх колег. При цьому людина повинна стисло описати все, що відбувалося за час, що пройшов з минулої зустрічі. Добір фактів і фотографій зазвичай презентує не об'єктивну ситуацію, а авторську розповідь про своє життя, про своє розуміння власного образу, або просто його пристосування до конкретної ситуації.

Цікаве, але бічне відгалуження постмодерністського нового гуманізму – трансгуманізм. Трансгуманізм це раціональний, заснований на осмисленні досягнень і перспектив науки, світогляд, який визнає можливість і баоїсаність фундаментальних змін у стані людини за допомогою передових технологій з метою ліквідувати страждання, старіння і смерть та значно посилити фізичні, розумові і психологічні можливості людини. Людина є не останньою ланкою еволюції, а отже, може нескінченно вдосконалюватися. Прихильники трансгуманізму вважають ліквідацію старіння та смерті нагальним завданням, що може бути досягнуте за допомогою сучасних технологій найближчим часом. Тому в терміні "трансгуманізм" префікс "транс" у даному випадку створює значення "той, що лежить за межами чогось", "той, що виходить за межі", як у слові "трансформація".

Одним з найвідоміших трансгуманістів є Ф. М. Есфендіарі (англ. F. М. Esfandiary) (1930-2000), який пізніше змінив своє імя на FM-2030, щоби підкреслити надію на те, що він проживе як мінімум 100 років і в 2030 році відсвяткує свій 100-й день народження.

FM-2030 стає відомим через своє несподіване і провокаційне бачення майбутнього. Він розповсюджував свої погляди викладаючи футуристичну філософію в New School University та Каліфорнійському університеті в Лос-Анжелесе, публікував нотатки в "The New York Times" та "The Los Angeles Times" і виступав в таких шоу як "The Today Show", "Good Morning America", "Live with Larry King" i "Future Watch".

Його футуристичні прогнози включали в себе виправлення генетичних помилок, вагітність поза людським тілом, телеконференції, телемедицину і телешоппінг (обслуговування пацієнтів і покупців на відстані). Він також передбачив гальмування гонки озброєнь, і вже в 1970-х pp., коли інші мали великі сумніви щодо кризи в СРСР, передбачив падіння комунізму. FM-2030 був відомий як сцієнтист та оптиміст технічного прогресу, він малював картини майбутнього з поширенням необмежених джерел енергії. Він також вірив в те, що синтетичні органи і частини тіла можуть зробити недоречним поняття середньої тривалості життя, висловлював сподівання на фізичне довголіття, ба навіть, на безсмертя.

FM-2030 заклав фундамент трансгуманізму своїми книжками "Optimism One" в 1970 р., "Up-Wingers" в 1973 р. та "Telespheres" в 1977 р.. В 1989 FM-2030 очолив трансгуманістичний рух завдяки своїй книзі "Are You a Transhuman?" ("Чи ти трансгуманіст?"), яка містила багато плідних ідей. Книга визначала трансгуманістів як нових істот, що з'явились завдяки сучасним досягненням у науці і техніці.

В 1998 р. була заснована Всесвітня Трансгуманістична Асоціація. Приділяючи особливу увагу підтримці трансгуманізму як суворої академічної і наукової дисципліни, ВТА публікує "Журнал трансгуманізму".

Наприкінці 2003 р. був створений Російський Трансгуманістичний Рух (РТР). Учасники руху проводять активну роботу над рядом проектів. Серед них – створення спеціалізованих медичних фірм, об'єднання зусиль російських геронтологів, збирання і систематизація інформації про старіння людини, створення новітнього сайта "Вічний розум".

Метою трансгуманістів є перехід від звичайної людини до постлюдини через проміжну стадію транслюдини. Транслюдина – індивідуум, який активно готується стати постлюдиною і використовує всі наявні можливості для самовдосконалення.

Постлюдина – розумна істота, модифікована настільки, що вже припинила бути людиною. Як постлюдина, ви будете володіти розумовими і фізичними можливостями, що далеко перебільшують можливості будь-якої, не модифікованої людини. Ви станете розумнішим, ніж будь-яка людина-геній і будете володіти набагато більш досконалою пам'яттю. Ваше тіло не буде підлягати захворюванням, і воно не буде руйнуватись з віком, що забезпечить вам необмежену молодість та енергію. Ви зможете отримувати набагато більші здібності відчувати емоції, задоволення і кохання або захоплюватися красою. Вам не доведеться відчувати стомленість або нудьгу й хвилюватися через дрібниці.

У 1960-ті роки улюбленою технологією трансгуманістів вважалася кріоніка.

Кріоніка займається збереэ/сенням тіла людини після юридичної смерті в стані глибокого заморожування з метою її повернення до життя і лікування в майбутньому, коли досягнення медицини і інших технологій дозволять подібні процедури. Однак основна увага приділялася сприятливим змінам соціального середовища. Йшлося про швидкісний зв'язок, швидкі подорожі, відносно надійне правосуддя, доступність інформації, надійні екстренні служби, такі як пожежні і поліція, ефективнц сантехніка, прогнози погоди, страхові поліси, кредити за незначними відсотками, стоматологію, кондиціонування повітря, позасезонні продукти харчування, окуляри, анестезію і багато інших видів медичних послуг і ліків.

В 1990–2000-ті pp. арсенал трансгуманістів збагатився цілим рядом нових технологій:

Нанотехнології. Технології, які надають безмежні можливості для трансформації матерії на молекулярному і навіть субмолекулярному рівнях її будови і дозволяють людині оптимізувати оточуючий простір під свої потреби і бажання. Основна ідея нанотехнології полягає у тому, що практично будь-яку хімічно стабільну структуру, яку можна описати, можна і побудувати.

Клонування. Система методів, що застосовується для отримання клонів, які мають генотипи, ідентичні генотипу "батьківської" форми, тобто в усіх деталях відображають ту істоту, з якої були отримані біологічні матеріали.

Генна інженерія. Напрям досліджень практичної генетики, який дозволяє цілеспрямовано перебудовувати геном організму, змінюючи в ньому генетичну інформацію. Різновидами генної інженерії є генна терапія і генетичний допінг.

Генна терапія – біомедична наука про лікування шляхом введення в клітини пацієнта певних послідовностей ДНК з метою корекції генних дефектів, або надання клітинам нових функцій, що сприяють подоланню паталогічних процесів.

Генетичний допінг. Напрям прикладної генетики, що роробляє методи маніпуляцій з геномом людини для підвищення його сили, швидкості і витривалості. Уже є вірогідні відомості відносно значення деяких генів у покращенні спортивних результатів. Змінюючи подібні гени, люди можуть значно покращувати свої фізичні показники без надзвичайних зусиль і виснажливих тренувань.

Когнітивні технології, спрямовані на різке покращення активності розуму. Можуть включати в себе як створення штучного інтелекту (деякі стверджують, що штучні інтелекти стануть першими постлюдьми) або ж збільшення, долання меж і можливостей звичайного людського розуму через його підключення до комп'ютеру, наприклад, через нейроінтерфейс.

На сучасному етапі припустимим можна вважати елементи трансгуманізму, а не весь рух в цілому. Найяскравіший доказ цьому – доля самого батька трансгуманізму, який помер від раку на 30 років раніше за запланований термін.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші