Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
 
Головна arrow Право arrow Державне антимонопольне регулювання
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Передмова

"Конкуренцію потрібно вирощувати як фруктовий сад" – цей афористичний вислів одного із керівних працівників Антимонопольного комітету України точно відображає актуальність стратегічних шляхів подальшого розвитку конкурентних відносин і захисту економічної конкуренції в Україні.

Ефективний ринок функціонує лише тоді, коли для його суб'єктів існує повноцінне конкурентне середовище. Конкуренція є основною формою організації ринку. Своєю чергою, рівень розвитку конкуренції є індикатором стану ринку. Світовий досвід однозначно свідчить: тільки ринок, основою якого є повноцінна ефективна конкуренція, гарантує успішний розвиток національної економіки і процвітання суспільства. На початку XXI ст. почали проявлятися нові тенденції' в теорії та практиці антимонопольного регулювання, обумовлені трансформаційними процесами в національній економіці та процесами глобалізації у всесвітньому господарстві.

Розширення сфери конкурентних відносин, забезпечення їх ефективності та цивілізованості є важливою й життєво необхідною передумовою модернізації економіки в Україні. Розвиток конкуренції на товарних ринках є засобом забезпечення сталого економічного зростання, покращання умов для їх ефективного функціонування, удосконалення механізму державного регулювання таких ринків.

Завдання захисту конкуренції у підприємницькій діяльності, запобігання зловживанням монопольним становищем на ринку та неправомірному обмеженню конкуренції є сьогодні надзвичайно актуальним для української економіки. Конкуренція, безумовно, є потужною рушійною силою економічного розвитку. Від усвідомлення цього факту багато в чому залежатиме формування ефективної системи антимонопольного контролю та регулювання сьогодні та в майбутньому.

Про низький рівень розвитку конкуренції в економіці України свідчить той факт, що протягом останніх років на товарних ринках з обмеженими властивостями для розвитку конкуренції реалізовано більш як 50 відсотків обсягу продукції, в тому числі на повністю монополізованих ринках – більш як 7 відсотків, на ринках з домінуванням однієї компанії – майже 28, на ринках з домінуванням кількох компаній – більш як 1S відсотків[1].

У пропонованому підручнику міститься системний виклад матеріалу щодо теорії та практики антимонопольного контролю та регулювання. Особливістю підручника є те, що питання антимонопольного контролю і регулювання розглядаються стосовно прикладного вирішення управлінських завдань у сфері економічної конкуренції в практиці діяльності органів Антимонопольного комітету України.

Вихідним базисом вивчення навчального курсу "Державне антимонопольне регулювання" є використання чинного законодавства України. Законодавство про захист економічної конкуренції грунтується на нормах, установлених Конституцією України, Господарським кодексом України, і складається із Закону України "Про захист економічної конкуренції", Законів України "Про Антимонопольний комітет України", "Про захист від недобросовісної конкуренції", інших нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до цих законів. Усі нормативно-правові положення у підручнику подано станом на 01.03.2014.

Сьогодні фахівець у сфері конкурентної політики повинен бути справжнім менеджером-професіоналом, який володіє методами стратегічного управління, здатний здійснювати всебічне і повноцінне дослідження товарних ринків. Завдання полягає в тому, аби дати майбутньому фахівцю у сфері економічної конкуренції необхідні знання і практичні навички для його професійної діяльності в організаційно-управлінському, адміністративно-господарському, контролюючому, інформаційно-аналітичному напрямках.

  • [1] Концепція загальнодержавної програми розвитку конкуренції на 2013– 2023 роки // Конкуренція. Вісник Антимонопольного комітету. – 2012. – № 3. – С.3.
 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 

Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші