Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Педагогіка arrow Курс лекцій з фізичного виховання
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 1. Фізична культура і спорт в Україні

План

  • 1. Історія загальної фізичної культури.
  • 1.1. Політика, ідеологія та релігія.
  • 1.2. Соціально-економічні чинники.
  • 1.3. Історичні витоки фізичного виховання в Україні.
  • 2. Організаційна структура фізкультурного руху в Україні.
  • 3. Система фізичного виховання в Україні, її мета та завдання.
  • 3.1. Завдання фізичного виховання.
  • 3.2. Основні приципи фізичного виховання.
  • 3.3. Програмне та нормативне забезпечення фізичного виховання.

Питання для самостійної роботи.

Історія загальної фізичної культури

Фізичне виховання зароджувалося у підвалинах суспільства та є продуктом тієї суспільної формації, у якій воно існує.

В процесі розвитку та удосконалення педагогічних і соціальних систем фізичного виховання та набування духовних і матеріальних цінностей формується фізична культура – сукупність спеціальних, духовних і матеріальних цінностей і засобів їх використання в процесі фізичного виховання.

Численні дослідження свідчать, що здебільшого активно впливали на формування соціальних систем фізичного виховання військові кола. їхня діяльність щодо стимулювання спортивного руху виявилась у багатьох країнах вирішальною не тільки для популяризації та розвитку фізичної культури і спорту, а й їхньої організаційної структури, морально-психологічної атмосфери, що домінувала у спортивних організаціях. Таким чином, військові кола поряд із аристократією виступали у ролі меценатів спортивного руху і мали змогу із середини визначати ідеологічний характер та напрям діяльності спортивних організацій та клубів.

З іншого боку, народні маси також перетворювали заняття фізичними вправами і систему їх організації у засіб боротьби за свою незалежність.

Так, сокольська система виховання, що брала початок з Чехії (1862 р.), увібрала в себе прогресивний досвід швецької, німецької, французької та інших систем. Поява сокольства обумовлена подіями того часу: революційними подіями 1848-1849 pp., крахом феодальної системи, посиленням національно-визвольної боротьби. На думку угорського дослідника Л.Куна, обставини зародження спортивного- гімнастичного руху „Сокіл” були пов'язані з боротьбою слов'янських народів з імперією Габсбургів за культурну автономію, а у перспективі – за національну незалежність.

Уся діяльність військових у галузі фізичної культури і спорту так чи інакше була пов'язана із забезпеченням армії, що мала потребу у добре фізично підготовлених новобранцях.

Ще у роки Першої світової війни П'єр де Кубертен заявив, що спортивний рух і спортивні організації всупереч їхнім цілям і принципам використовуються для ведення війни. І це було не випадковістю, те саме, але у більш значниз масштабах, мало своє повторення у роки другої світової війни. У зв'язку з цим слід навести слова Флоренс С. Фредріксон, сказані нею з приводу використання нацистами спортивних організацій у військових цілях: „...якщо ми хочемо зрозуміти, яку роль у системі нацистської культури відігравав спорт, то не стільки важливо знати те, які види спорту культивувались більше, як те, якими шляхами та з якими цілями” (Воль, 1979).

Елементи мілітаризації й фашистизації спорту можна відмітити не тільки у спортивному русі фашистської Німеччини.

Види й особливості фізичних вправ, які культивуються в різних країнах, формувалися під впливом соціально-культурної системи, в умовах якої відбувався їхній розвиток. Навіть такий елементарний вид моторної діяльності, як ходьба, визначається культурною та соціальними системами. Найбільш показово це спостерігається у ізраїльтян єменського походження. Через те, що в Ємені ізраїльтяни знаходилися у становищі вигнанців і кожен місцевий житель міг безкарно їх вдарити, вони пересувалися підтюпцем. Урешті-решт такий спосіб пересування став складовою частиною їхньої культури. І хоча в Ізраїлі вони живуть у зовсім інших умовах, у них збереглася стрімка хода.

Завезене з Англії до Америки регбі, зазнавши суттєвих змін, перетворилось в американський футбол, який може бути відображенням основних рис культури американців.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші