Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Педагогіка arrow Курс лекцій з фізичного виховання
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 3. Валеологія і здоров'я студентської молоді

План

1. Основні проблеми валеології.

1.1. Здоров'я як наукова проблема.

1.2. Валеологія і конституція людини.

2. Спосіб життя і здоров'я: педагогічна та медична Валеологія.

2.1. Рухова активність та фізичне здоров'я.

2.2. Проблема харчування і здоров'я.

2.3. Сексуальне здоров'я.

2.4. Здоров'я як мудрість і міра життя.

2.5. Стреси, здоров'я і любов.

3. Психовалеологія.

3.1. Поради на кожен день.

3.2. Поради щодо нормалізації спілкування.

3.3. Спокуса і валеологія покаяння.

3.4. Спокуса: тютюнопаління та здоров'я.

3. 5. Спокуса: алкоголь.

Питання для самостійної роботи.

Основні проблеми валеології

Є багато цікавих і різних наук, але головною наукою для людини впродовж усіх віків для людини завжди була сама наука про людину, її здоров'я, біологію людини, її духовний світ.

У стародавніх греків було поняття „калокатія”, що складається з двох слів: calos – прекрасний і adatos – гарний (людина). Прекрасною і гарною може бути тільки людина гармонічна, фізично і духовно розвинута, що знає в усьому міру. Міра в людині є „найкраще” (Фалес). Є одне благо – знання, говорили стародавні, і є одне велике зло – неуцтво. Тому людина повинна насамперед пізнати себе, свої, тілесні і духовні здібності і можливості. Сила без розуму породжує деспотів, злочинців, гвалтівників. Ось чому школа, університет повинні виховувати у людині і м'язи, і нейрони.

Людина – творіння землі і космосу. Люди – діти неба, діти сонця. Але земляни, насамперед, діти планети Земля. Ми діти своєї Вітчизни, Батьківщини, ми діти своєї матері і свого батька. Є багато соціальних осередків, в які поєднуються люди. Але найпершим і дорогим для нас завжди був і залишиться той осередок, де ми починаємо жити – родина.

Щастя кожного з нас – в родині, а щасливі люди – ті, хто з радістю йдуть до школи, в університет і на роботу і прагнуть якомога швидше повернутися додому, побачити близьких і дорогих людей. Родина дає людині заряд життя (або обеззброює її) на все життя. Найсильніший імунітет, який отримує людина при народженні – це „сімейний імунітет” – щеплення проти хвороб тіла і душі.

Людина – це краса тіла і чеснота душі. їх повинна зміцнювати школа і університет – гармонізувати в людині розум, почуття, здоров'я, силу і красу. Ще філософ Аристотель написав правило для свого учня – імператора Олександра Великого (Македонського): „Сьогодні я не царював тому, що я сьогодні нікому не зробив добра”. Нехай кожний з нас щодня робить хоч маленьке добро, допоможе хоча б одній людині – і світ стане іншим – добрим і людяним.

Можна захоплюватись рецептом древньої тибетської медицини – рецептом, якому вже багато років. Рецепт „Вічної Молодості” трактує: „їж багато трав і мало м'яса. Очищай тіло від зовнішнього і внутрішнього бруду, а душу від похмурих думок та психічних отрут зла, заздрощів, жадібності. Двоє – єдина суть: одержуй у любові радість і насолоду. Слідуй цьому – і ти проживеш довго, щасливо і мудро”.

Існує інтересна наука – акметивна валеологія – наука про вершини людського здоров'я („акме” – розквіт, „валео” – здоров'я). Кожен із нас отримує від природи три установки:

а) на життя і здоров'я,

б) на досконалість фізичну, духовну, соціальну;

в) на зміст і мету життя.

Ми повинні створити себе в школі потрійно: вапеологічно (бути здоровим!), професійно (визначити шлях життя), духовно (знайти свій ідеал). І це досить складне завдання для молодої людини.

Хочеш бути милосердним або жити із сокирою – вибір за тобою, але думай про наслідки.

Найбільша цінність – розумно оцінити досвід мудрих, взяти собі в дорогу життя те, про що не слід ніколи забувати. Найбільший гріх – страх. Найкращий день – сьогодні. Найкраще місто – там, де ти живеш і процвітаєш. Найкраща робота – та, яку любиш. Найкращий відпочинок – робота. Найбільша втрата – утрата надії. Найбільша слабкість – ненависть. Найбільший порадник спокою – базіка. Сама безглузда риса характеру – сумнів. Сама небезпечна людина – брехун. Найбільша потреба – у спілкуванні. Найбільше багатство – здоров'я

Здоров'я залежить і від інших чинників нашого життя – любові і краси. Любов – шлях до щастя. Тільки вона відкриває шлях в особливий світ інтимного і неповторного щастя. Є дві найголовніші професії, чому треба „уміти бути” – бути Батьком і бути Матір'ю.

Краса розкриває нам секрети гармонії. Це істина, що в світі немає некрасивої людини, але люди, які не бажають бути красивими. Краса завжди знає міру: всі формули краси – це закони міри, закони гармонії внутрішньої і зовнішньої. Зовнішня краса гарна, якщо вона спирається на гарний внутрішній світ людини. Якщо в людини немає цієї внутрішньої, духовної основи краси, то зовнішня симпатичність – це лише красива маска, вивіска – не більше того. Справжня краса завжди глибинна; вона світиться в очах, посмішці, стосунках, поводженні, вчинках людини. Колись кодекс лицаря стверджував, шо чоловік як лицар може стати на коліна тільки в трьох випадках: щоб зірвати квітку для коханої і щоб поклонитися матері, яка дала йому життя; шоб напитися води із джерела. Нішо інше не може змусити чоловіка стати на коліна. Прекрасний кодекс!

Емоції – це своєрідні гормони радості, любові і щастя – вони цілющі. Краса лікує тому, що вона... нормалізує структуру живої матерії.

У людей різні цінності, але у кожного з нас є Віра, Надія і Любов, є Добро, Істина і Краса – базові цінності, що поєднують людей планети Земля. Культурні, релігійні та етнічні розходження повинні сприяти перебудуванню шляхів до об'єднання на основі загальнолюдських цінностей.

Настає час, коли людина науки і людина віри повинні об'єднатися. Розум людей і їхня віра взаємно доповнюють духовний світ сучасної людини. Кожна людина має право на інакомислення, право на пошук істини своїми методами. Кожний з нас повинний мати розум, шо вірить, і віру, шо повинна бути розумною.

Назріла потреба сформулювати Нову Освітню Доктрину, що відповідає науковому й історичному досвідові людської цивілізації. Безграмотність – це голод душі. їй, як і голоду фізичному, немає місця на нашій планеті. Люди голодні тому, що вони не освічені і не навчені професіям, здатним нагодувати.

Ми зобов'язані робити все можливе, щоб затвердити справжню рівність чоловіка і жінки. Усі блага і досягнення цивілізації повинні бути віддані дітям і літнім, здоровим і інвалідам, майбутньому і минулому. Світ повинний стати добрим і милосердним до дітей, літніх, до жінки – Матері людства.

Всім людям планети треба об'єднати наукові сили, науковий пошук з роботою всіх. Кому дорога наша планета. Як би не освоювала людина Космос – вона завжди буде повертатися на Землю, шо була, є і буде Батьком і Матір'ю людства.

Будемо оберігати планету від великих і малих пожеж, шо ше палають у Європі й Азії, Африці й Америці. В цих пожежах згорають Люди, їхні надії, згорають міста і села, гине природа. Нехай солдати війни стануть Армією Миру Народів, Армією Згоди й охорони їхніх національних інтересів.

Цивілізація і культура поки не стали надбанням всіх жителів планети. 620 мільйонів алкоголіків світу позбавили себе здоров'я і розуму не тільки від горя і невпорядкованості життя, але й в результаті духовної спустошеності. Живуть серед нас 860 мільйонів, що ніколи не тримали в руках ні однієї книжки – вони не вміють ні писати, иі читати, ні рахувати.

Чи можемо ми миритися з фактом, що з життя щорічно ідуть близько ІЗ мільйонів дітей до п'яти років від хвороб, що виникають внаслідок голоду. Кожна третя мати плаче вечорами, слухаючи, як її дитина просить у неї хліба, – він ліг спати голодний. І йому вона нічим не може допомогти – у неї немає цього хліба. Кожній дитині потрібний буквар і шматок хліба. Культура і хліб повинні бути доступними кожному жителеві планети. Кожна дитина повинна лягати спати нагодованою і з доброю пісенькою щасливої матері.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси