Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Педагогіка arrow Курс лекцій з фізичного виховання
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Валеологія і конституція людини

Конституція людини – це генетичний потенціал особистості, продукт спадковості і середовища, що реалізує спадкоємний потенціал. Колись лікарі Давнього Сходу розмірковували так. Є світ нескінченно малого. Є світ нескінченно великого. І є світ між ними – світ нескінченно складного – світ життя. У цьому світі життя є людина – світ нескінченної складності і нескінченної мудрості, втілених у конституції людини.

Прийшов час по-новому поглянути на конституцію людини, що визначає основні закони його індивідуального життя. Якщо подивитися на весь спектр життєвих домінант і установок, то в кінцевому рахунку вони детерміновані нашою конституцією: потреби, здібності, інтереси, бажання, спокуси, проблеми алкоголізму, паління, наркоманії теж мають генетичний компонент при всій значимості середовища і виховання в цих питаннях.

Всі проблеми схильності (або несхильності) до хвороб – конституційно детерміновані; особливості переваги в способі життя, духовні установки, психічний світ знань, емоцій і волі, поведінка, любов і ненависть, сексуальний потенціал – теж конституційно детерміновані.

Багато правди в словах італійського патолога Дж. Танделоо, який говорив, що „...конституція людини – наш соматичний фатум, наша доля”. До того ж, в супереч догмам мічурінської біології, яку поділяли і багато наших патологів і клініцистів в 50-і роки XX століття, конституція як генетичний потенціал дається людині раз і на все життя, що залишилося. Генотипічно астенік ніколи не стане гіперстеніком і навпаки. Середовище лише модифікує наш конституційний потенціал в рамках „норм реакцій”: конституція – генетично стійка, стабільна, а фенотип – лише модифікується, змінює конституцію в межах геномних законів реагування.

Кожна людина повинна жити відповідно до своєї конституції. Нам уявляється , що основним законом валеології є багатовіковий досвід лікарів, педагогів, психологів: спосіб життя людини повинен відповідати її конституції. Конституція завжди індивідуальна – способів життя стільки ж, скільки людей. Не гвалтуйте природу людини, не втискуйте ногу у взуття не свого розміру – адже це боляче і потенційно – мозольно – боляче. 1 коли ми чуємо зі сцени перед багатотисячною аудиторією рецепти як жити, як любити і скільки любити, то виникає бажання крикнути всім: люди, зупиніться, схаменіться, не „зомбуйтесь”, думайте і живіть відповідно до своєї природи і своїх розумних принципів!

  • 1. Рефлексивна (біологічна пам'ять організму) – генетична пам'ять (спадковість), епігенетична (ембріональний шлях розвитку), імунна пам'ять (про перенесені хвороби), нейрона пам'ять (пам'ять, фіксується нейронами).
  • 2. Генотипічна – це „спадкоємний паспорт” (геномна характеристика, хромосомна система людини), яка визначає регенераційні здібності нашої морфології (загоєння поранень).
  • 3. Фенотипічна – це традиційне (а часом і єдине) явлення про конституцію людини, згідно спадкоємної структури його кістково – м'язового габітусу (згідно сучасної термінології – це екоморфи, мезоморфи, ендоморфи, різні типи астенічних, нормостенічних та гіперстенічних конституцій).

Екоморф характеризується короткою верхньою частиною тулуба, довгими руками і ногами, довгими і вузькими ступнями і долонями, дуже невеликим запасом жиру, а також вузькою грудною кліткою і плечима та тонкими довгими мускулами.

У мезоморфна велика грудна клітка, подовжений торс, міцна мускульна структура і величезна сила.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші