Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Педагогіка arrow Курс лекцій з фізичного виховання
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Особиста та суспільна гігієна

Особиста гігієна включає в себе широке коло питань, пов'язаних із раціональним розпорядком дня, доглядом за тілом, відмовою від шкідливих звичок, з гігієною одежі і взуття. Знання правил та вимог особистої гігієни обов'язкове кожній людині, їхнє виконання має не лише індивідуальне, але й соціальне значення, адже нехтування ними може призвести до розповсюдження захворювань у колективі.

Особиста гігієна передбачає ведення здорового способу життя, основами якого є:

 • • розпорядок дня з раціональним чергуванням праці та відпочинку з використанням фізичних вправ,
 • • гігієна сну,
 • • гігієна одягу,
 • • гігієна взуття,
 • • відмов від шкідливих звичок.

Розпорядок дня з раціональним чергуванням праці та відпочинку ґрунтується на законі про біологічні ритми. Функціональна активність організму ритмічно змінюється. Період добового або циркадіанного ритму дорівнює 24 годинам. Загальна тривалість навчальних занять інколи сягає 10-12 годин на день за рахунок скорочення, зазвичай, нічного сну і вільного часу. Разом з тим вночі знижується рівень обмінних процесів, температура тіла, функціональна діяльність серцево-судинної, дихальної і нервової систем. Розбалансованість біологічних і соціальних ритмів призводить до захворювання, безсоння, погіршення пам'яті, зниження працездатності.

Велике значення мас повноцінність нічного сну для відновлення організму. Недарма є народна приказка □ „ранок вечора мудріший”. При раціональному режимі тривалість нічного сну складає не менше 9,5 годин для 15-16-річних і 8,5-9 годин – для 17-18-річних. Для швидкого засинання при порушеннях сну пов'язаних із надмірним хвилюванням, рекомендується на ніч випити стакан гарячого молока з 2-3 чайними ложками меду, але не міцний чай чи каву. Допомагає швидкому переходу до сну також чай: на склянку кипятку додати по ½ чайної ложки чорного чаю, м'яти перечної та коріння валер'янки.

Систематичні спортивні тренування і змагання після 21-22 години порушують повноцінність сну і дисонують із зростанням в силу циркадіанної ритміки тормозних процесів в корі головного мозку, не рекомендується їх проводити і одразу ж після пробудження, особливо з вправами на координацію, швидкість і силу.

Багато функцій організму людини, зокрема і виявлення фізичних здібностей, підкоряються добовому ритму. Дослідженнями доведено, що найбільш слабко фізичні можливості людини виявляються з 2 до 5 і з 12 до 14 години, а найбільш сильно – з 8 до 12 і з 14 до 17 години. Організм людини, її внутрішні системи та окремі органи спроможні відчувати час доби, начебто у них закладений своєрідний біологічний годинник, який при біологічній ритмічній діяльності сприяє утворенню в центральній нервовій системі людини умовні рефлекси на час і динамічних стереотипів (ряду слідуючих один за одним умовних рефлексів).

Фактор часу має велике значення для ефективності протікання біохімічних процесів життєдіяльності організму. Наприклад, при щоденному вживанні їжі в одині і ті ж години виробляються міцні умовні рефлекси на години. У ці години у порожнину органів інтенсивно виділяються стравохідні соки, що забезпечують більш ефективне протікання процесів травлення. Якщо щоденно, ритмічно, в одині і ті ж години доби виконується розумова (наприклад, самостійні заняття з різних навчальних дисциплін) чи фізична (наприклад, спортивне тренування) робота, то до цього часу розумова чи фізична працездатність організму підвищується.

Режим необхідно розуміти як система умовнорефлекторних реакцій, що формують динамічний стереотип. Створення динамічного стереотипу для центральної нервової системи, за уявленнями І. П. Павлова, – велика нервова праця, а її переробка ще більш складна для організму. Отже, витікає один із принципів організації добового режиму – недопустимість безладності і частих змін режимних компонентів, поступовість переходу до нового режиму навчання, новому обсягу і характеру рухової активності.

Особливе значення має виховання потреби щодо ранкової гімнастики у поєднанні із загартовуючи ми процедурами, на відкритому повітрі чи у провітреному приміщенні.

При аналізі режиму дня оцінюють перш за все розподілення різних видів діяльності, час і тривалість сну, режим харчування, інтервали між прийомом їжі і фізичним тренуванням. Рекомендується вранці снідати за 1-1,5 год до тренування, обідати за 2-2,5 год. Кількість тренувальних занять та їх тривалість залежить від кваліфікації і віку спортсменів тощо.

Основні правила організації розпорядку дня:

 • • прокидання вранці у одні і ті ж години,
 • • виконання ранкової гімнастики і водяні процедури,
 • • прийом їжі в одні і ті ж години не менше 3 рази на день (краще 4 рази на день),
 • • перебування на свіжому повітрі не менше двох годин на день,
 • • самостійні (домашні) заняття із навчальних дисциплін щоденно у одні і ті ж години,
 • • не менше, ніж двічі на тиждень по 2 години заняття фізичними вправами чи спортом із оптимальним фізичним навантаженням,
 • • сон не менше 8 годин на добу, відхід до сну в однині і ті ж години.

Якщо визначений життєвий ритм (розпорядок дня, тижневий цикл) дитримується, то він сприяє зміцненню здоров'я, підвищенню рівня розумової і фізичної працездатності, дозволяє успішно поєднувати навчання в університеті із заняттями спортом, уповільнює процеси старіння організму. У тих, хто чітко дотримується режиму дня, виховується організованість, воля, свідома дисципліна.

Гігієна сну. Сон в режимі дня має особливе значення. Сон – своєрідна форма гальмування центральної нервової системи. Під час глибокого сну гальмування розповсюджується на усю кору головного мозку і переходить на ділянки, що розміщені нижче. Гальмування захищає найбільше життєво важливі і разом з тим самі крихкі та ніжні нервові клітини від перевтомлення. Під час сну вони отримують повноцінний відпочинок і відновлюють свою працездатність. Сон – основний і нічим не замінний вид відпочинку.

Сон повинен бути безперервним і тривати у певні години. У цьому випадку утворюється важлива зничка лягати і підніматися у певні години. Доцільно рано лягати (о 22-23 годині) і рано вставати (о 6-7 годині).

Раціональне харчування заключається у правильному підборі харчових продуктів та дотримання гігієнічних правил харчування.

Підбір харчових продуктів грунтується на тому, що в організм людини з їжею повинна надходити достатня кількість тваринних і рослинних білків (тваринних – 60,0 % і рослинних – 40,0 % від загальної їх кількості), жирів тваринного і рослинного походження (відповідно 80,0 і 20,0 %), складних і простих вуглеводів (відповідно 60,0-70,0 і 40,0-30,0 %), рослинної клітковини, мінеральних речовин, води і вітамінів.

При інтенсивній розумовій чи фізичній праці рекомендується підсилювати харчування за рахунок збільшена у добовому раціоні продуктів, багатих вуглеводами. Змінювати продукти харчування, використовувати нові продукти, до яких організм не звик, слід поступово. При активній розумовій чи фізичній праці, наприклад, в період сесії чи спортивних змаганнях (особливо в зимову і весняну пору року, коли їжа не достатньо багата вітамінами) корисно вживати вітаміни в концентратах.

Під час прийому їжі усю увагу слід приділяти їді. Відволікати увагу розмовами, читанням тощо призводить до порушення рефлекторних механізмів, що здійснюють процеси травлення. Систематичне читання під час їди може викликати захворювання органів травлення.

Гігієна тіла. Гігієна тіла сприяє правильній життєдіяльності організму, сприяє покращенню обміну речовин, кровообігу, травлення, дихання, покращення фізичних і розумових здібностей людини. Від стану шкірного покриву залежить здоров'я людини, її працездатність, опірність різним захворюванням.

Догляд за шкірою. Шкіра являє собою складний і важливий орган людського тіла, який виконує багато функцій: захист внутрішнього середовища організму, виведення із організму продуктів обміну речовин, терморегуляцію тощо. У шкірі знаходиться велика кількість нервових закінчень, і тому вона забезпечує постійну інформацію організму про усі діючі на тіло подразники. Підраховано, що на 1 см2 поверхні тіла припадає біля 100 больових, 12-15 холодових, 1-2 теплових і біля 25 точок, які сприймають атмосферний тиск.

Усі ці функції виконуються у повному обсязі тільки здоровою, міцною і чистою шкірою. Забрудненість шкіри, шкіряні захворювання послабляють її діяльність, що негативно відображається на стані здоров'я людини.

Основа догляду за шкірою – регулярне миття тіла гарячою водою з милом і мочалкою. Мити тіло гарячою водою під душем, у ванні чи в бані треба не менше одного разу на 4-5 днів. Після цього обов'язково необхідно міняти білизну. Найбільше забруднені ділянки тіла (лице, шия, верхня частина тулуба) необхідно мити з милом щодня вранці і увечорі.

Після тренування необхідно обов'язково приймати теплий душ. Він не тільки очищує шкіру, але й здійснює заспокійливий вплив на нервову і серцево-судинну системи, підвищує обмін речовин і покращує відновні процеси. Після душу необхідно добре розтерти тіло рушником і зробити легкий масаж основних м'язових груп.

Догляд за волоссям. Волосся нормальної жирності рекомендується мити милом чи шампунем один раз на тиждень; сухе волосся – раз на два тижні; жирні – два рази на тиждень. Розчісувати волосся треба одразу ж після миття. Кожному рекомендується користуватися лише індивідуальною розчіскою. Можна використовувати щітку із щетини або пластмаси, яка виконує своєрідний масаж голови, тим самим покращує кровообіг.

Догляд за порожниною рота і зубами. Для збереження доброго стану зубів треба утримувати порожнину рота у чистоті. Необхідно вранці і перед сном чистити зуби із зовнішньої і внутрішньої сторів пастою. Корисно інколи полоскати рот слабким розчином кухарської солі (1/2 чайної ложки на склянку води). Для видалення залишків їжі необхідно після їди прополоскати рота.

Для збереження зубів велике значення має повноцінне харчування, особливо достатній вміст в їжі кальцію, із солей якого у значній мірі складається тканина зубів, а також вітамінів (особливо D і Ві). Для зміцнення десин слід вживати в їжу більше цибулі, часника, свіжих овочів.

Гігієна одежі. Одежа захищає людину від різних несприятливих впливів зовнішнього середовища, захищає тіло від забруднення, механічних ушкоджень. Одежа повинна сприяти створенню необхідного мікроклімату під одежного простору, бути легкою і зручною. Важливе гігієнічне значення мають теплозахисні властивості одежі, а також її повітряпроникненість, гігроскопічність, водомісткість та інші якості.

Гігієничні вимоги до певних видів одежі пов'язані з їхнім призначенням і тим умовам, в яких вона буде використовуватись (кліматичними, професійними, побутовими тощо).

До спортивної одежі висуваються спеціальні вимоги, що обумовлені характером занять і правилам змагань в різних видах спорту. Вона повинна бути по можливості легкою і не утруднювати рухів спортсмена. Спортивна одежа виготовляється із еластичних бавовнянопаперових тканин з високою повітряним проникненням, добрим вбиранням поту і сприянням його швидкому випаруванню.

Спортивний одяг слід використовувати лише під час навчально- тренувальних занять і змагань, її необхідно регулярно прати, очищувати від пилу і болота.

Гігієна взуття. Взуття захищає ступню від охолодження і вологи, механічних ушкоджень і забруднення. Її форма і розміри повинні забезпечувати правильне положення ступні. При тривалому використанні вузького і тісного взуття виникають функціональні і анатомічні ушкодження ступні. Тісне взуття також здавлює кровоносні судини, що сприяє переохолодженню і підвищенню пітливості ніг. Вона повинна бути легкою, зручною і еластичною.

Важливе гігієнічне значення мають шкарпетки. Вони повинні добре пропускати повітря, вбирати піт і бути чистими, еластичними і м'якими.

Відмова від шкідливих звичок. Безперервною умовою здорового способу життя є повне виключення будь-яких впливів, які можуть порушити нормальну життєдіяльність організму. Неприпустиме вживання алкогольних напоїв, навіть у різні свята. Ця традиція призвела до появи нового патологічного стану, відомого у медичній літературі під назвою „святкового серця". Американські кардіологи, які описали цей стан, звернули увагу на те, що кількість хворих зі скаргами на підвищене серцебиття, болі за грудиною і серйозні порушення ритму серцевої діяльності різко зростає після вихідних і особливо святкових днів, які супроводжуються вживанням алкогольних напоїв.

Згубний вплив на організм молодих людей здійснює тютюнопаління. Тютюновий дим, як стверджують лікарі, є сильнодіючою сумішшю шкідливих газів, рідин і твердих дрібних часточок. Він містить понад 4000 компонентів. Більшість із яких є фармакологічно активними, токсичними, мутагенними і канцерогенними.

Дим, який продукує сигарета, складається з основного (тобто диму, який вдихає та видихає курець) і бокового (тобто диму, який випускається в атмосферу з кінця палаючої сигарети). В принципі, ці два види диму містять однакові компоненти, але в різних пропорціях. Так, боковий дим (БД) містить удвічі більше нікотину, ніж основний (ОД), а в деяких випадках різниця може бути ще більшою. Вміст у БД 4-амінобіфеніла – речовина, яка зумовлює розвиток раку сечового міхура, – майже у 31 раз більше, ніж у ОД (до слова, на сьогоднішній день цигарка залишається єдиним зовнішнім джерелом цього канцерогену). У БД втричі більше бензапірену (досить розповсюдженого канцерогену, який міститься у вихлопах автомобілів, продуктах згорання їжі, у газоподібних відходах промисловості), у 6 разів більше толуолу (токсичного продукту, який погіршує зір та негативно впливає на центральну нервову систему), і в 50 разів більше діметилнпрозаміна (суперсильної отрути, дії якої не може протистояти жоден вид тварин. Переважно наносить шкоду печінці та легеням).

Охолоджуючись, дим утворює смолу й осідає на дихальних шляхах людини. Смола є найбільш небезпечною з хімічних речовин, які містяться у цигарках, – при тому, що люди, в основному, палять через вплив нікотину на мозок, вмирають курці передусім через згубний вплив смоли. Вона спричиняє параліч очисного процесу в легенях і ушкоджує альвеолярні мішечки, спричиняє рак і захворювання легенів, а також знижує ефективність імунної системи.

Великої шкоди завдає курцеві (як активному, так і пасивному) оксид вуглецю – безбарвний газ, який проникає через легені в кров і міцно поєднується з гемоглобіном, перешкоджаючи таким чином транспортуванню кисню до тканин. А це позначається на функціонуванні усіх органів людини. Мозок і м'язи (включаючи серцевий) не можуть діяти на повну силу без достатньої кількості кисню, і для того, щоб компенсувати таку нестачу, серце і легені змушені працювати з перевантаженням. У результаті з'являються проблеми з кровообігом. Крім того, моно оксид вуглецю пошкоджує стінки артерій, а це може призвести до серцевого нападу (табл. 1).

Таблиця І

Складові тютюнового диму. Доза, яка вдихається (міліграмів)

Види канцерогенних речовин

Активний курець (1 сигарета)

Пасивний курець (1 годин)

1.

Чадний газ

18,4

9,2

2.

Оксид азоту

0,3

0,2

3.

Альдегіди

0,8

0,2

4.

Циан ід

0,2

0,005

5.

Акролеїн

0,1

0,01

6.

Нікотин

2,1

0,04

До радіоактивних компонентів, знайдених у висококонцентрованому тютюновому димі, належать полоній-210 і калій-40. Крім цього, присутні такі радіоактивні компоненти, як радій-226, радій-228 і торій-228. Ці речовини завжди є канцерогенами.

Будь-яка людина (навіть запеклий курець), увійшовши до кімнати, відразу відчує, що там довго „димили”, навіть якщо після самої вечірки чи робочої наради у помешканні вже кілька днів ніхто н з'являвся із запаленою цигаркою. Не дасть помилитися характерних запах, добре відомий відвідувачам „курилок”. Цей запах обумовлений повторним виділенням напівлетючих органічних сполук (ПЛОС), які осідають на стінах і підлозі кімнати, килимах, меблях, одежі тощо. Найбільш відомим ПЛОС є нікотин, до менш відомих належить тютюнова смола. Яка однак повторно виділяється протягом більш тривалого періоду. За твердженням А. Ситника, регулярне вдихання вторинного тютюнового диму має важчі наслідки, ніж паління на свіжому повітрі.

Особливо негативні наслідки паління спостерігаються у жінок. Жінки, які постійно палять, ризикують не тільки погіршити стан власних кровоносних судин, серця та легенів, збільшити ризик захворювання на рак і бронхіальну астму, але й отримати „бонус” у вигляді жовтих зубів, несвіжого дихання, нездорового кольору обличчя і грубого прокуреного голосу. Крім цього, шкіра, яка відчуває нестачу кисню через паління, стає сухою і сірою, а також може набути жовтогарячих, пурпурних або червоних тонів. Що в будь-якому випадку не робить жінку (дівчину) привабливою... У паліїв раніше з'являються зморшки, особливо навколо очей і рота, а в багатьох жінок зморшки розходяться під правильними кутами від верхньої і нижньої губи.

Водночас, як з'ясували норвезькі вчені, у жінок-курців виникає набагато більше проблем у репродуктивній сфері, аніж у їхніх однолітків, які не палять. Як свідчать науковці, відсутність менструації і нерегулярність менструального циклу, незвичні піхвові виділення і кровотечі – це неповний перелік тих „сюрпризів”, якими жіночий організм „віддячує” своїй власниці за регулярні перекури. Нікотин, смола, формальдегід, оксид вуглецю, амоній, ціаністий водень і ще кілька тисяч токсичних, мутагенних і канцерогенних компонентів тютюнового диму призводять до того, що яєчники жінки виробляють менше овоцитів (незрілих яйцеклітин). Такій жінці стає важко завагітніти – зазвичай їй потрібно більше від одного року. Якщо ж така жінка змогла завагітніти, вона має помітно вищий ризик невиношення.

Крім того, курці досягають природної менопаузи на один-два роки раніше, ніж ті, хто не палили або кинули палити. Доктор Tea Мікельсон з університету Осло (Норвегія) підрахувала, що шанси на ранню менопаузу (тобто до 45 років) у „прокурених” жінок на 60 % вищі, ніж у некурців. Це пояснюється токсичною дією компонентів тютюнового диму на яєчники та низьким рівнем гормону естрогену у паліїв. Дослідники зазначають, що жінки, які відмовились від паління приблизно за 10 років до настання передбачуваної менопаузи, уникли раннього вступу у вік „жіночої осені”.

Висновок норвежців однозначний – чим раніше жінка-курець відмовиться від своєї шкідливої звички, тим довше триватиме її репродуктивна молодість. Тож представницям прекрасної статі треба заздалегідь подбати про відтер мінування гормональної перебудови організму.

Велике занепокоєння у фахівців-медиків викликає проблема паління серед шкільної молоді. За твердженням професора В. Шаповалової у м. Києві палить до 38,0 % школярів та 54,0 % студентів. Стан здоров'я школярів з кожним роком різко погіршується. Тільки 1,0-2,0 % школярів з 1 до 11 класу зберігають високий рівень здоров'я. У значної кількості київських дітей від 6 до 19 років нараховується від 4 до 6 патологій. Показник низького рівня здоров'я (тобто тих, що постійно хворіють, ослаблених) – у 70,0 % школярів. Медики стверджують: якщо така ситуація збережеться і далі, то через 30 років не потрібні будуть ліцеї та гімназії, розумні розвиваючі програми, нікого буде навчати. Сил ходити до школи через покоління ні в кого не буде. Прогнози для української нації досить загрозливі.

Паління, як правило, тягне за собою або збільшує вживання алкогольних напоїв. По суті і одне, і друге – вплив одного типу, затьмарення свідомості і розладнання здоров'я людини. Для молодих людей, чиє здоров'я внаслідок захворювання ослаблене, навіть рідко вживана доза алкогольних напоїв, як і випалення інколи кількох цигарок, стає причиною порушення нестійкої рівноваги між факторами хвороби і видужання.

Статистика свідчить, що Україна посідає перше місце у світі за кількістю чоловіків, які палять. Це стосується і юнаків- старшокласників.

В Україні палить кожен другий чоловік і кожна п'ята жінка. Всього в Україні нараховується біля 9 млн. активних курців, які складають третину всього працездатного населення країни. Якщо у світі на кожну людину припадає в середньому 870 випалених цигарок, то в Україні -1500-1800, тобто 4-5 цигарок в день.

За даними НІІ кардіології України за останні 20 років прошарок жіночого населення України, що палить збільшився на 4 рази.

За даними експертів Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ):

щорічне збільшення кількість курців в Україні складає майже 100 000, до того ж на пов'язані із палінням хвороби припадає 37 000 смертей серед чоловіків 35-69років;

кожен четвертий підліток в Україні випалює свою першу цигарку у віці 10 років;

Україна е другою країною в світі (після Чілі), де у віці 13-15 років палить понад 30,0 % юнаків і дівчат,

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші