Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Педагогіка arrow Курс лекцій з фізичного виховання
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

М'язова система

М'язова система включає близько 600 різних м'язів, що складають 40-50% маси тіла у чоловіків і 30-35% – у жінок. Розрізняють м'язи: гладкі, що вистилають стінки судин і входять до складу внутрішніх органів та поперечно-смугасті м'язи (скелетні). Функція скелетних м'язів полягає в забезпеченні пересувань людини в просторі, переміщення частин тіла відносно один одного і підтримці пози (мал. 1).

Скелетний м'яз складається із сукупності м'язових пучків, кожен з яких містить в собі безліч м'язових клітин витягнутої форми, завдяки чому одержали назву м'язових волокон. Діаметр м'язових волокон коливається від 0,1 до 0,01 мм, а довжина в окремих випадках досягає 10-12 см. Пучок м'язових волокон оточений оболонкою з сполучної тканини, яка переходить в сухожилля і з його допомогою м'яз з обох кінців прикріплюється до скелету.

До складу різних м'язів входить неоднакова кількість волокон, воно коливається від сотень до багатьох тисяч. Кількість волокон у м'язі встановлюється через 4-5 місяців після народження і потім практично не змінюється. Збільшуються тільки їх розміри.

Основним скорочувальним апаратом м'язового волокна є міофібрили, які у вигляді тонких ниток витягнуті від одного кінця клітини до іншого. У кожному волокні міститься до 1000 і більше міофібрил. У свою чергу міофібрили складаються з пучка паралельно розташованих ниток двох типів – товстих і тонких, що представляють собою різнорідні білкові сполуки темного і світлого відтінків.

Будова м'язового волокна.

Мал. 1. Будова м'язового волокна.

Товсті темні нитки складаються з міозину, тонкі, світлі – з актину. Чергування в поперечному напрямку актинових і міозінових ниток надає поперечну смугастість скелетному м'язі. Скорочення м'язів відбувається завдяки ковзанню актинових ниток вздовж ниток міозину. М'язи являють собою систему, здатну до складної організованої діяльності та активність якої в організмі знаходиться під постійним контролем з боку нервової системи.

Енергія для м'язової роботи утворюється в результаті складних хімічних перетворень поживних речовин і кисню в механічну енергію. Основним джерелом енергії для м'язового скорочення є аденозинтри- фосфат (АТФ). Його запас в м'язі обмежений і вистачає тільки на 2- Зхв роботи. При більш тривалій роботі відбувається постійне відновлення (ресинтез) АТФ, енергія для якого утворюється за рахунок розпаду іншого високоенергетичного речовини – креатинфосфату (КРФ). Його запаси також невеликі, тому паралельно з розпадом КРФ відбувається його ресинтез, а енергія для цього звільняється при розщепленні вуглеводів, а в деяких випадках, жирів і білків.

При постійних фізичних навантаженнях рівень витривалості м'язів зростає. Витривалість м'язів визначається її здатністю виконувати інтенсивну роботу гранично довго. Витривалість багато в чому залежить від інтенсивності кровопостачання м'яза під час роботи, що визначає надходження до м'язових кліток достатньої кількості кисню та інших необхідних енергетичних речовин. Число діючих капілярів у м'язі, що посилено працює, зростає в порівнянні зі спокоєм у 40-50 разів. Під впливом регулярних фізичних навантажень, пов'язаних з проявом витривалості, капілярна мережа в м'язах може збільшуватися за рахунок утворення нових судин.

Максимальна напруга м'яза характеризує її максимальна силу. Така напруга м'язи, як правило триває не більше 1 с. Чим менше величина напруги м'яза, тим довше воно може підтримуватися. Тривале напруження, яке може підтримуватися мимоволі характеризує тонус м'язів.

М'язовий тонус – це постійне напруження м'язів, здійснюване без участі свідомості і волі людини. Це нормальний стан здоров'я м'язів, завдяки чому людина може ходити, стояти, нормально рухатися. Навіть під час сну м'язи знаходяться в стані деякого напруження. М'язовий тонус сприяє утриманню внутрішніх органів в їх нормальному положенні. Від рельєфу і тонусу м'язів залежить зовнішня форма тіла і постава.

Біологічний сенс тонусу полягає у підтримці постійно готовності м'язів до активних рухових дій.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші