Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Педагогіка arrow Курс лекцій з фізичного виховання
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Серцево-судинна система

Серцево-судинна система (ССС) забезпечує циркуляцію крові в організмі і складається з серця і кровоносних судин. Кров складається на 55% з рідкої частини – плазми і на 45% з формених елементів (клітин) – еритроцитів (червоні кров'яні тільця), лейкоцитів (білі клітини крові), тромбоцитів (кров'яні пластинки). Загальна кількість крові у дорослої людини складає 4-5 літрів або 5-7% маси тіла. В стані спокою в організмі циркулює тільки 60-65% всієї крові, решта депонується в селезінці, печінці, підшкірної судинної мережі, м'язах. Вихід крові з депо і включення її в загальний кровоток обумовлюється рядом причин, найбільш важливою з яких є недолік кисню, що виникає у зв'язку з м'язовою роботою, крововтратою, зниженням атмосферного тиску тощо.

Функції крові:

  • 1) транспорт живильних речовини до клітин по всьому організму, виведення кінцевих продуктів обміну речовин з клітин;
  • 2) регуляторна (транспорт гормонів та інших фізіологічно активних речовин);
  • 3) підтримка температури тіла (охолодження перегрітих функціональною активністю м'язів та інших органів, привнесення тепла до тканин з недостатньою тепловіддачею);
  • 4) захист організму від негативних впливів сторонніх тіл, отруйних речовин;
  • 5) дихальна (доставляє кисень тканинам і забирає від них вуглекислий газ).

Основним органом кровоносної системи є серце. Це порожнистий орган, розділений всередині перегородкою на ізольовані праву і ліву половини, кожна з яких складається з сполучених між собою передсердя і шлуночка. Стінки серця мають три шари: внутрішній ендокард, середній (м'язовий) – міокард, зовнішній – епікардом. Серце укладено в сумку (перикард), що оберігає його від надмірного розтягування. Величина серця залежить від розмірів тіла, віку, способу життя людини. Вага серця становить 250-350 гр. або 0,5% маси тіла. При відносно невеликому розмірі серце працює дуже ефективно, перекачуючи за добу від 5000 до 8000 літрів крові.

Рух крові в організмі відбувається по замкнутим колам – великому і малому.

Велике коло кровообігу починається з лівого шлуночка серця і включає аорту, артерії, капіляри, вени. Закінчується велике коло порожнистими венами, що впадають у праве передсердя. Через стінки капілярів відбувається обмін речовин між кров'ю і тканинами – артеріальна кров віддає кисень і, насичуючись вуглекислим газом, перетворюється в венозну.

Мале коло кровообігу починається з правого шлуночка серця, включає легеневу артерію, артеріоли, капіляри, вени і закінчується легеневої веною, що впадає в ліве передсердя. У капілярах венозна кров, звільняючись від вуглекислого газу і насичуючись киснем, перетворюється на артеріальну.

Для серцевої діяльності характерна певна циклічність діяльності, пов'язана з почерговим скороченням і розслабленням міокарда передсердь і шлуночків. Кожен цикл має три фази: перша фаза тривалістю 0,1 с вважається початком циклу і виражається в скороченні (систола) передсердь, з яких кров виштовхується в шлуночки; друга фаза (0,33 с) – систола шлуночків, коли кров виштовхується в аорту і легеневу артерію; третя фаза (0,47 с) – передсердя і шлуночки розслаблені (діастола), загальна серцева пауза. Тривалість усього циклу становить 0,8 с.

Серцевий м'яз безперервно забезпечується кров'ю через коронарні (вінцеві) судини. В добу через міокард протікає до 300 літрів крові. На 1 мм2 серцевого м'яза капілярів в два рази більше, ніж на такій же площі скелетного м'яза. Перебої в постачанні серцевого м'яза кров'ю зменшують вироблення в ній енергії і негайно негативно позначається на роботі серця. Численні механізми регуляції забезпечують пристосування рівня коронарного кровотоку до енергетичних потреб серцевого м'яза у спокої, при фізичних навантаженнях, емоційних і психічних напругах.

Під час інтенсивного фізичного навантаження посилюється діяльність серцевого м'яза, і щоб задовольнити її потреби в кисні і інших необхідних речовинах зростає величина кровотоку в судинах міокарда. При цьому зростаюче розширення коронарних судин веде до значного збільшення кількості крові, що протікає через міокард. Систематичні фізичні навантаження постійно тренують механізми, що забезпечують посилену доставку крові до серцевого м'яза і тим самим підвищують стійкість серця до дії на організм неприємних факторів. Під впливом фізичного тренування зростають обсяг і маса серця (табл. 1).

Таблиця 1

Дія фізичного тренування на показники серця

Показники

Нетреновані

Треновані

Об'єм серця

700-800 см 3

900-1400 см3

Маса

250-330 г

400-500 г

Збільшення (гіпертрофія) серця – це результат нормальної фізіологічної пристосувальної реакції організму на фізичні навантаження.

Діяльність ССС тісно пов'язана зі станом центральної нервової системи, що визначає поведінку людини, її емоції та ін. Наприклад, під час футбольного матчу в уболівальників дуже часто частота серцевих скорочень (ЧСС) буває вище, ніж у футболістів. При цьому в крові збільшується вміст адреналіну і близьких до нього речовин, на які серцевий м'яз відповідає підвищенням частоти скорочень, зросла енергоємність роботи збільшує потребу міокарда в кисні. Якщо серцевий м'яз і коронарні судини недостатньо треновані, вони не можуть повною мірою забезпечити кровопостачання серця. У цьому випадку можуть виникнути явища кисневого голодування міокарда – коронарна недостатність.

Тренування, пред'явлення підвищених вимог до організму під час фізичних навантажень – єдиний шлях до зміцнення механізмів, що регулюють кров'яний тиск, роботу серця, коронарний кровоток.

Фізичні вправи і пролапс мітрального клапана.

Серце і м'язи посилюються при фізичному навантаженні. Фізичні вправи зміцнюють серце і роблять його більш ефективним і, як правило, рекомендуються для людей з пролапсом мітрального клапана. Людина з пролапсом мітрального клапана повинна стежити за серцевим ритмом та іншими симптомами , зменшувати фізичні навантаження, якщо відчуває певні зміни в роботі серця. Пролапс мітрального клапана , як правило, не вважається небезпечним для життя. Здоровий спосіб життя і регулярні фізичні вправи є основою управління пролапсом мітрального клапана.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші