Навігація
Головна
Авторизація/Реєстрація
Правила користування
Контакти
 
Головна arrow Екологія arrow Транспортна екологія
< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Зношування поверхонь

Зношування – це відносно рівномірне за площиною зменшення товщини покриттів, деталей тощо, яке відбувається унаслідок тертя. Зношування є причиною забруднення повітря, води, ґрунту мінеральним пилом (з дорожнього одягу, принесеного колесами автомобілів на проїжджу частину, унаслідок ерозії ґрунту з неукріплених відкосів), гумовою крихтою, частинками металів (свинцю, міді, цинку, кадмію, нікелю), фрикційних матеріалів, що містять азбест (диски зчеплення, гальмівні накладки тощо).

Найбільший об'єм виділення мінерального пилу пов'язаний зі зношуванням покриттів дорожнього одягу (щебеневих, гравійних) – унаслідок вибивання колесами автомобіля з покриття окремих частинок в сухий період року, змітання дрібних частинок з покриттів вітром та повітряними вихорами, які є наслідком руху транспортних засобів, змивання їх водою. Для вдосконалених покриттів найхарактернішим зношуванням є стирання їх поверхні шинами.

Унаслідок подовжніх та поперечних коливань під час руху транспортних засобу тиск коліс на покриття то зростає, то зменшується. У моменти зменшення тиску тягове зусилля може перевищувати зчеплення коліс із покриттям, що може тягти за собою короткочасне пробуксовування, яке гаситься при подальшому збільшенні навантаження. Прослизання окремих ділянок шини відбувається і під час кочення колеса без коливань навантаження. Це відбувається при переході від зони контакту до ділянки вільного обертання. У ведучих коліс під час передачі обертового моменту ділянки шини, що наближаються до зони контакту з покриттям, стискаються, а ділянки, які вийшли з контакту, розтягуються. У задній частині зони контакту відбувається інтенсивне прослизання шини. При цьому піщинки, які прилипли до протектора, і частинки пилу здійснюють абразивний вплив, що стирає покриття. Зношування протектора шини й поверхні дороги відбувається одночасно.

Розрізняють три основні види зношування протекторних шин: втомлювальне (гістерезисне або механохімічне), абразивне, за допомогою "скочування".

Втомлювальне зношування характеризується руйнуванням поверхневого шару гуми внаслідок багаторазових деформацій його дрібними нерівностями (виступами) на поверхні кочення.

Абразивне зношування відбувається внаслідок підвищення температури при терті двох поверхонь і проявляється в утворенні на поверхні протектора розривів і тріщин. Це може бути результатом різкого й тривалого гальмування або розгону автомобіля, руху з великими швидкостями на поворотах.

Зношування внаслідок "скочування" проявляється в утворенні системи паралельних гребенів і западин, що чергуються між собою, розташованих перпендикулярно до напрямку стирання. Це є наслідком поєднання певних зовнішніх умов гальмування і властивостей гуми. Стирання протекторної гуми, як правило, відбувається за змішаним механізмом зношування.

На інтенсивність зношування впливають такі фактори: конструкція шини, малюнок протектора, склад гуми, швидкість руху, технічний стан автомобіля, навантаження на колесо, тиск повітря в шині, температура навколишнього повітря й шини, стиль і майстерність водіння. Зношування дорожніх покриттів залежить від міцності кам'яних матеріалів, якості виконання будівельних робіт, своєчасності проведення поточних ремонтів, типу транспортних засобів, що рухаються, ступеня використання вантажопідйомності, швидкості руху й типу шин.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >
 

Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші
?>