Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Екологія arrow Транспортна екологія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Методи ліквідації забруднень, спричинених водним транспортом

Можна виділити три основні напрями очищення забруднених вод морів і річок, а саме:

  • – механічне збирання з поверхні вод сміття і нафтових плівок;
  • – хімічний вплив на нафтові плівки;
  • – біологічний розклад забруднень.

Найбільшого поширення набув механічний метод. При такому методі великі плавучі агрегати виконують різні за ступенем складності операції – від простого збирання з поверхні плаваючого сміття до виловлювання і сепарації нафтопродуктів. Зібране сміття й нафтовмісні води передають на берегові станції для знешкодження й утилізації. Для ліквідації аварійних розливів нафти в акваторіях і у відкритому морі створено оперативні штаби, які вживають екстрених заходів для знешкодження наслідків таких розливів.

На практиці роботи морських портів знайшли застосування бонові загородження (рис. 8.6). їх встановлюють з профілактичною метою навколо танкерів, які перебувають під розвантаженням або завантаженням, а також для обгороджування суден, що приймають паливо. Під час перебування суден біля причалів бокові огорожі можуть охоплювати їх напівкільцем, кінці якого прикріплюють до берегових споруд. Нафтова пляма може бути обмежена з підвітряного боку або з боку протилежної течії, з метою запобігання розтіканню. За потреби пляму оточують замкнутим кільцем. Таким чином її можна переміщувати з невеликою швидкістю.

Загальний вигляд бонового огородження

Рис. 7.6. Загальний вигляд бонового огородження

У багатьох країнах ведеться розробка фізико-хімічних методів видалення нафтових плям з поверхні річок і морів. Розроблено хімічні препарати – абсорбенти, які у вигляді порошків або рідин розпилюють на забруднення. Проте й вони мають недоліки. Абсорбенти поглинають нафту, але, вступивши з нею в реакцію, розкладають її. утворюючи нові, як правило, шкідливі (а іноді токсичніші, ніж нафта, речовини) хімічні сполуки, що залишаються у воді, в свою чергу забруднюючи її. Доцільність застосування абсорбентів полягає в тому, що вони сприяють порушенню нафтового шару, що перекриває надходження кисню повітря у воду, забруднює узбережжя, вбиває водоплавальних тварин і птахів.

До категорії хімічних реагентів для боротьби з розливом нафти входять також диспергента – речовини, що знижують поверхневий натяг плівки, розбиваючи її на краплинки. В результаті покращуються обмінні процеси з атмосферою і проникнення сонячного проміння, а також прискорюється розклад нафти. Але продукти розкладу якась частка нафти, а також частка самого реактиву залишаються у товщі води або випадають на дно. Через це, а також через токсичність самих заходів боротьби (реагентів) ці методи можна застосовувати лише за обставин, що загрожують більш важкими наслідками.

Перспективним, хоча й проблематичним методом нейтралізації нафтопродуктів, що потрапили у воду, є біологічний. Можна виділити три основні його напрями.

Перший напрямочищення за допомогою рослин, котрі засвоюють деякі забруднювачі, що містяться у воді, зокрема й вуглеводні. Застосування цього методу принципово можливе для біологічної нейтралізації нафтовмісних, наприклад, баластних вод в акваторіях портів.

Другий напрямце використання живих істот, здатних уловлювати й переробляти забруднювачі води, насамперед вуглеводні. У цьому плані на найбільшу увагу біологів заслуговують молюски, зокрема мідії. Вивчення процесів їх життєдіяльності показало, що молюски виконують велику роботу з фільтрування води. Так, крупний молюск може пропустити через себе 70 л води за добу. Проблема полягає у пошуку таких видів молюсків та інших живих істот і цілеспрямованому їх використанні для очищення води.

Третій напряммікробіологічний, тобто використання анаеробних бактерій, які в умовах річки або моря можуть швидко розмножуватися на вуглеводнях, що плавають у воді (і розчинені в ній), і перероблювати їх у корисні або нейтральні для гідросфери речовини.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші