Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Культурологія arrow Провідники духовності в Україні
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

АФАНАСЬЄВ-ЧУЖБИНСЬКИЙ Олександр Степанович

(справжнє прізвище — Афанасьєв) Український і російський письменник, етнограф

Народився 11 березня 1816 р. в с. Ісківці (нині Лубенського району Полтавської області) в родині дрібного поміщика.

Освіту здобув у Ніжинському ліцеї, де навчався з 1829 по 1835 р. Тут він познайомився з Є. Гребінкою. Дружні стосунки з ним позначилися на поетичній творчості О. Афанасьєва.

Після закінчення ліцею упродовж восьми років проходив військову службу в Білгородському уланському полку. Дослужився до рангу поручика і в 1843 р. звільнився. Деякий час ніде не служив. Саме тоді він познайомився з Т. Шевченком і супроводжував його в подорожі по Лівобережній Україні (1845—1846). У 1847 р. вступив на цивільну службу до канцелярії воронезького губернатора, а наступного року став редактором »Воронежских губернских новостей». В 50-х роках залишив урядову службу і зайнявся літературною працею.

Як мовознавець виявив себе в складанні українсько-російського словника, який, на жаль, не завершив. Багато перекладав з польської та французької мов. Автор поетичних збірок та романів. У 1855 р. у Петербузі вийшла анонімна збірка його віршів »Що було на серці», яка принесла йому славу. Деякі поезії із цієї збірки близькі до народних пісень (»Скажи мені правду, мій добрий козаче», »Ой у полі на роздоллі», »Прощання»). Найвідоміший роман О. Афанасьєва-Чужбинського »Петербурзькі картярі» (1872). Цінний фактичний матеріал містять його »Спогади про Т. Г. Шевченка».

Багато уваги приділяв збиранню фольклорного та етнографічного матеріалу. Серед етнографічних праць слід відзначити »Нариси полювання в Малоросії» і »Подорож у Південну Росію» (1861—1863), яка була підготовлена на матеріалах, зібраних під час державної етнографічної експедиції в басейнах Дніпра та Дністра.

О. Афанасьєв-Чужбинський був засновником газети »Петербургский листок», редактором »Магазина иностранной литературы». В останні роки свого життя отримав місце смотрителя Петропавлівського музею.

Помер 18 вересня 1875 р. у Петербурзі.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші