Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Культурологія arrow Провідники духовності в Україні
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

АНТОНОВИЧ Володимир Боніфатійович

Український історик, археолог, етнограф, археограф

Народився 30 січня 1834 р. у с. Махнівка Бердичівського повіту Київської губернії. В 1850—1860 рр. навчався на медичному, а потім на історико-філологічному факультетах Київського університету. Отримав ґрунтовні знання з історії, філософи, літератури, фольклору й етнографії, постійно займався самоосвітою.

Ще в студентські роки посідав гідне місце в київській Громаді, що відіграла велику роль у духовному і культурному житті українського суспільства. З ім’ям В. Антоновича пов’язане зародження та розвиток українофільського руху.

Незважаючи на погрози поліції, у травні 1861 р. В. Антонович від імені однодумців прочитав промову над труною Тараса Шевченка, яка засвідчила його лідерство серед прогресивно налаштованої інтелігенції.

В. Антонович — знаний український учений і педагог. Він блискуче читав лекції в Київському університеті (з 1878 р. — професор), працював в Археографічній комісії, готував документи для »Архипа Юго-Западной России». У 1863—1880 рр. був головним редактором Тимчасової комісії для розгляду давніх актів у Києві, з 1881 р. — головою Історичного товариства

Нестора Літописця. Разом із М. Драгомановим видав »Исторические песни малорусского народа», заснував при університеті нумізматичний музей. Його перу належить тритомне дослідження »Описание монет и медалей, хранящихся в нумизматическом музее Университета Св. Владимира».

В. Антонович усвідомлював велику роль козацтва в історії України, проте на відміну від істориків народницького напряму зовсім не ідеалізував його. Він цілком об’єктивно оцінював причини і наслідки всіх пов’язаних із козацтвом подій. Його твори вирізняються лаконічністю, проблемною інтерпретацією фактів, монографічною глибиною висвітлення теми. Розробляючи вузлові моменти історії народу, вчений дав їх філософське обґрунтування. В його працях »Дослідження про козацтво» (1863), »Монографія з історії Західної і Південно-Західної Росії» (1885) вперше знайшла наукове висвітлення історія польсько-українських відносин, що становить зміст українського життя на Правобережній Україні від другої половини XVI ст. й донині. На думку вченого, українська історія була історією народних мас, покинутих своїми провідними верствами і змушених жити за законами, чужими їхнім поглядам і поняттям про релігійні, політичні й соціальні відносини. Це призводило до постійних козацьких повстань, гайдамацьких рухів, віково - кривавої боротьби, що скінчилася після занепаду Речі Посполитої остаточним поневоленням українського населення вже в межах Росії. Така головна концепція його лекцій »Курсу історії українського козацтва».

Звичайно, як і в кожного видатного історика, у В. Антоновича є положення відверто дискусійного характеру (свого часу деякі з них були спрямовані проти шовіністичних погодінських теорій), є концепції, щодо яких, очевидно, будуть сперечатися сучасні історики. Скажімо, теза про провідну роль нації. В історії трьох народів — російського, польського й українського — вчений виокремив визначальні для способу життя кожного з них ідеї: в росіян — принцип авторитету державної влади, звідси — міцне самодержавство; у поляків — принцип аристократизму, що тягне за собою боротьбу між різними верствами суспільства; в українців — принцип вічовий, »принцип широкого демократизму й у знання рівного права політичного задля кожної оди ноти суспільства». Проте для історії від цього тільки користь, адже свої погляди вчений обстоював у чесній науковій дискусії.

Помер 21 березня 1908 р.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші