Навігація
Головна
Авторизація/Реєстрація
Правила користування
Контакти
 
Головна arrow Культурологія arrow Провідники духовності в Україні
< Попер   ЗМІСТ   Наст >

БАЧИНСЬКИЙ Андрій

Церковний діяч, просвітитель Закарпаття

Народився 14 листопада 1732 р. в с. Бенятині Ужанського комітату у родині сільського пароха. Закінчивши Ужгородське училище, 1753 р. вступив на богословський факультет у Трнаві. 1758 р. був висвячений на священика, 1761 р. став парохом і архідияконом в Гайду-Дорозі.

У квітні 1770 р. А. Бачинський мав аудієнцію в імператриці Марії-Терезії. Він познайомився з головним дорадником у церковних справах міністром К. Плімігеном, з дорадником цісарського двору іллірійським канцлером Ф. Галлером та імператорськими сповідниками о. Мюллером і о. Кампмюллером. Йому вдалося переконати їх у тому, що церковні канони католицької церкви — IV Лютеранський собор, булли папи Пія IV від 16 лютого 1564 р. та »Інструкція» папи Климента XIII — не стосуються русинів-українців Прикарпаття і Закарпаття, що уможливлює створення незалежної єпархії. В результаті цього 19 вересня 1771 р. буллою »Eximia regalint» папа Климент XIV канонічно визнав незалежність Мукачівської єпархії.

31 липня 1772 р. А. Бачинського було призначено у вікаріат та адміністрацію Мукачівської єпархії, а вже 5 серпня імператриця Марія-Терезія правом »Vuris Patronatus» призначає його єпископом.

Керуючи єпархією упродовж 37 років, він увійшов в історію Закарпаття не тільки як публіцист і культурно-освітній діяч, а й як глибоко переконана в істинах християнської віри й церкви релігійна людина. Він порушив перед австрійським урядом питання про друкування літургійних книг для Української церкви. На сесії Віденського синоду у квітні 1773 р. було прийнято рішення про заміну назви »уніати» на »греко-католики».

З березня 1774 р. секретар цісарської канцелярії повідомив, що імператриця Марія-Терезія має намір об’єднати українських греко-католиків двох ново прилучених королівств — Галичини і Володимерії, з одного боку, і русинів-українців, з іншого, під однією митрополією. А. Бачинський був одним із перших кандидатів на посаду галицького митрополита, проте поважні причини перешкодили цьому.

З 1798 р. А. Бачинський був членом Угорського сойму і постійним цісарським радником, що давало йому змогу обстоювати релігійну належність русинського краю.

Помер 19 грудня 1809 р.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >
 

Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші
?>