Навігація
Головна
Авторизація/Реєстрація
Правила користування
Контакти
 
Головна arrow Культурологія arrow Провідники духовності в Україні
< Попер   ЗМІСТ   Наст >

БАЛЕЙ Степан (Стефан Максим) Володимирович

Український і польський вчений-психолог

Народився 4 лютого 1885 р. в с. Великі Бірки Тернопільської області в родині вчителів. У 1907 р. закінчив філософський факультет Львівського університету. З 1908 по 1927 р. викладав у гімназіях Перемишля, Тернополя, Львова дисципліни філософсько-гуманітарного напряму. В 1913 р. захистив докторську дисертацію. Пізніше читав курс логіки у Львівському таємному університеті.

Його наукові інтереси були пов’язані з вивченням психології творчості Т. Шевченка та Ю. Федьковича. У відомій праці »З психології творчості Шевченка» (1916) вчений зробив спробу психоаналітичного дослідження стимулів творчості українського поета. С. Балей вважав, що у творчості Шевченка слід насамперед розглядати тему жінки, зокрема матері, яка є ключем до розуміння не лише художньо-образної своєрідності творів поета, а й їх соціальної спрямованості.

На думку вченого, »криза психіки» поета сталася через »ранню втрату матері». Творча активність поета — це передусім пристрасне бажання подолати »кризу психіки», відшукати душевну рівновагу й звільнитися від »комплексу сирітства». Автор наполягає на збігу »особистих, приватних почуттів» поета й образів його творів. Мотиви комплексу Едіпа вчений поширює й на аналіз творчості Ю. Федьковича, вважаючи, що творчий процес письменника стимулюється боротьбою суперечних почуттів: любов’ю до матері й ненавистю до батька.

У 1922 р. вийшов у світ »Нарис психології» — перший український підручник з психології на території Галичини.

З 1927 р., після заборони психології як науки у Радянському Союзі й відлуння цього процесу в Західній Україні, С. Балей переїздить до Польщі, де працює професором психології у Варшавському університеті, розгорнувши активну наукову діяльність.

Свої дослідження з питань дитячої і педагогічної психології він підсумував у працях »Психологія юнацького віку» (1931], »Нариси педагогічної психології» (1938).

Під час фашистської окупації вів викладацьку та наукову діяльність у підпільному університеті Варшави. В повоєнні роки брав активну участь у перебудові науки психології у Польщі на засадах матеріалістичної філософії та павловського вчення (»Наука Павлова і психологія», 1952; »Вступ до соціальної психології», 1959).

Помер 13 вересня 1952 р. у Варшаві.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >
 

Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші
?>