Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Культурологія arrow Провідники духовності в Україні
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

БАРВІНСЬКИЙ Олександр Григорович

Український громадсько-політичний діяч, історик, педагог

Народився у 1847 р. у Тернополі. З 1868 р. працював учителем Бережанської та Тернопільської гімназій, з 1888 р. — професором Львівської учительської гімназії. У 1891— 1907 рр. був послом до Віденського парламенту, у 1894—1904 рр. — до Галицького сейму, 1893—1918 рр. — член Галицької шкільної ради, у 1917 р. — член Австрійської палати панів, з 1899 р. — дійсний член НТШ. У 1918 р. був міністром освіти й віросповідань уряду ЗУНР.

Активну політичну позицію виявив у 1890 р., виступивши прихильником так званої нової ери, що мала за мету досягнення порозуміння між поляками й галицькими українцями, які стояли на ґрунті австрійської державної ідеї. Був членом львівської »Просвіти» з часу її заснування, а в 1884— 1885 рр. — її головою, в 1876 р. домігся відкриття »Просвіти» в Тернополі. О. Барвінський — автор серії перших українських підручників і читанок, у яких він запровадив фонетичний правопис.

Упродовж усього життя займався видавничою діяльністю. Його зусиллями побачила світ перша збірка »Зорі». У »Просвіті» вийшли як його власні праці, так і роботи М. Грушевського та інших учених: »Історія Руси» в 5 частинах (1880—1884), »Ставропігійське Братство Успенське у Львові, його заснування, діяльність і значення церковно-народне» (1886), »Ілюстрована історія Руси від найдавніших до нинішніх часів» (1890), »Літопис суспільної роботи і сили Русинов Австрійських» (1895), »Історія України — Руси» (1904). У1912—1913 рр. видав у двох книгах »Спомини з мого життя». Праці О. Барвінського набули значної популярності. Зокрема, такі його книги, як »Венямін Франклін як примір чесного, трудящого і ощадного чоловіка» та »Дрібна птиця господарська, а великі гроші» вийшли подвійним накладом. Він рішуче боровся з москвофільством, усіляко підтримував зв’язки з Наддніпрянською Україною і Буковиною. Помер у 1927 р.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші