Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Культурологія arrow Провідники духовності в Україні
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

БАЖАН Микола Платонович

Український поет, державний і громадський діяч

Народився 9 жовтня 1904 р. в м. Кам’янець-Подільську (нині Хмельницька область) у родині військовослужбовця. Дитячі роки майбутнього поета пройшли у мальовничій Умані.

Навчався у Київському кооперативному інституті та Інституті міжнародних відносин, який не закінчив.

Почав друкуватися з 1923 р. в київських газетах. Перша збірка — »17-й патруль» (1926). Під час перебування у Києві молодий поет зблизився з футуристами і почав писати в цьому літературному напрямі. Проте вже у наступній збірці »Різьблена тінь» (1927) відходить від приписів футуризму і шукає свій шлях у літературі. Упродовж 1926—1929 рр. працює редактором і сценаристом на Одеській кіностудії, редагує журнал »Кіно», дружить з Ю. Яновським і О. Довженком. У 1930 р. видає нарис »О. Довженко» — перший огляд творчості і стилю цього майстра кіно.

Під час Великої Вітчизняної війни перебував у діючій армії, в 1941—1943 рр. редагував газету »За Радянську Україну!», що видавалася для населення тимчасово окупованих областей України, партизан і підпільників. Після визволення Києва у 1943— 1948 рр. — заступник Голови Ради Міністрів УРСР, 1953— 1959 рр. — голова Спілки письменників України, з 1958 р. і до останніх днів свого життя — головний редактор Української Радянської Енциклопедії. Академік АН УРСР з 1951 р. Заслужений діяч науки УРСР з 1966, заслужений діяч мистецтв Грузинської PCP з 1964, народний поет Узбецької PCP.

Його ранні поеми »Розмова сердець» (1928) »Гетто в Умані», »Гофманова ніч», »Сліпці», »Будівлі» (всі 1929), »Число» (1931), »Смерть Гамлета» (1932) написані в футуро-бароковому стилі. Бажана тих літ вважають суто епічним поетом і мало хто розуміє його особистий біль, власні переживання в образах Сліпців, Гамлета, Гофмана.

Перехід на позиції »соціалістичного реалізму» було для Бажана кроком назад від завойованих у поезії вершин. У поемах »Безсмертя» (1937), »Батьки й сини» (1939), у циклах »Сталінградський зошит» (1943), »Біля Спаської вежі» (1952) вже зникає ліричний герой, а натомість звучать банальні істини у вигляді філософських сентенцій, фальшива патетика, а замість мудрого філософа постає безособовий резонер. Збірка »Англійські враження» (1950; Сталінська премія) сповнена прагнень показати, як погано живеться на тому »гнилому Заході» і які переваги над ним має »радянський спосіб життя». Напружені пошуки свого стилю, свого місця в поезії того часу відобразилися у збірках »Міцкевич в Одесі» (1957) та »Італійські зустрічі» (1961).

Справжнім переломом у поезії М. Бажана стало повернення до ранньої поетики. Поява нового ліричного героя починається з поеми »Політ крізь бурю» (1964). Розширення тематичних обріїв і філософська заглибленість основних поетичних мотивів характерні для віршів »Чотири оповідання про надію» (1967), »Уманські спогади» (1972) та поеми »Нічні роздуми старого майстра». Філософія гуманізму позначилась на бароково-експресивній поетиці, метафоричність і карбована ритміка — на першому плані в останній збірці поета-академіка »Карби» (1978; Ленінська премія).

М. Бажан — визначний майстер поетичного перекладу. У його перекладах українською мовою зазвучали твори Ш. Руставелі (»Витязь у тигровій шкурі»), А. Навої (»Фархад і Шерін»), О. Пушкіна, Р. Рільке, А. Міцкевича та інших поетів. Перу М. Бажана належать численні книжки літературно-критичних і публіцистичних статей: »Люди, книги, дати. Статті про літературу» (1962), »Думи і спогади» (1982).

Помер 23 листопада 1983 р. Похований у Києві.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші