Навігація
Головна
Авторизація/Реєстрація
Правила користування
Контакти
 
Головна arrow Культурологія arrow Провідники духовності в Україні
< Попер   ЗМІСТ   Наст >

БАЗИЛІ Костянтин Михайлович

Письменник, дипломат, публіцист

Народився 3 лютого 1809 р. в Константинополі в родині грецького патріота, борця за звільнення батьківщини.

Здобув домашню класичну освіту. У 1822 р. з дозволу графа А. Кушельова-Безбородька К. Базилі вступив до Ніжинської гімназії вищих наук.

Початок літературної діяльності припадає на роки навчання в гімназії. Тут він зблизився з М. Гоголем, Н. Прокоповичем, Н. Кукольником та ін. Брав активну участь у підготовці вистав, разом із М. Гоголем випускав рукописний журнал »Північна зоря», а з Н. Рєдкіним, В. Тарковським і В. Любичем-Романовичем займався укладанням »Повної всесвітньої історії». Готуючи матеріали про єгиптян, ассірійців, персів і греків обсягом понад тисячу сторінок тексту, не обмежувався лише перекладом першоджерел, а додавав від себе відомості про Грецію та інші держави.

З 1827 по 1830 р. навчався у Рішельєвському ліцеї. Тоді ж починається дипломатична кар’єра К. Базилі. Він був генеральним консулом у Сірії і Палестині, брав участь у міжнародних конференціях як представник Росії. З 1860 р. і до смерті К. Базилі жив в Одесі, обіймав різні громадські посади.

Літературна діяльність К. Базилі пов’язана з виходом у 30-х роках науково-популярних творів. У 1834 р. з’явилась його двотомна книга »Архіпелаг і Греція», яку позитивно оцінювали літературні критики. Праці »Нариси Константинополя» (1835), »Босфор і нові нариси Константинополя» (1836) глибоко наукові. Вони привертали увагу як новизною матеріалу, так і своєрідною художньою специфікою. К. Базилі відкривав для читача Грецію, Константинополь, Босфор. До того ж документальні джерела робили книгу більш цікавою.

У 30-ті роки К. Базилі брав участь у підготовці »Энциклопедического лексикона» А. Плюшара і »Военной энциклопедии», де було надруковано багато його статей на історичні та літературні теми.

У 1862 р. видав в Одесі книгу »Сірія та Палестина під турецьким правлінням в історичних та політичних відношеннях», написану ще 1847 р., яка була одним із найсерйозніших досліджень XIX ст. з цього питання.

Творчість К. Базилі має специфічний характер. Значний вплив на формування естетичних смаків письменника, що виявилися вже у його перших літературних спробах, мало ніжинське літературне середовище.

Упродовж усього життя він підтримував тісні стосунки з багатьма письменниками, особливо з ніжинськими шкільними товаришами. Тривалий час листувався з М. Гоголем. У 1848 р., коли М. Базилі був генеральним консулом в Палестині та Сірії, він супроводжував М. Гоголя по святих місцях цих країн.

До творчої спадщини письменника крім прозових і публіцистичних творів належить переклад з французької »Путешествия вокруг света» Дюмон-Дюрвіля.

Помер 1884 р. Похований в Одесі.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >
 

Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші
?>