Навігація
Головна
Авторизація/Реєстрація
Правила користування
Контакти
 
Головна arrow Культурологія arrow Провідники духовності в Україні
< Попер   ЗМІСТ   Наст >

БОЛХОВІТІНОВ Євфимій Олексійович (у чернецтві — Євгеній)

Церковний діяч, історик, бібліограф, археолог

Народився 29 грудня 1767 р. у Воронежі в родині священика. У 1777—1785 рр. навчався у Воронезькій духовній семінарії, а у 1785—1788 рр. — у Московській олов’яно-греко-латинській академії. Слухав лекції в Московському університеті. В сані протоієрея у 1788 р. був учителем і префектом Воронезької семінарії. У 1793 р. став священиком в одному з храмів Воронежа. У 1796 р. — префект Воронезької духовної семінарії. У 1800 р. після смерті дружини і трьох дітей став ченцем Олександро-Невської лаври і був призначений префектом Санкт-Петербурзької духовної академії, був архімандритом Троїцького Зеленецького монастиря. У січні 1802 р. призначений настоятелем Сергієвої пустині. В січні 1804 р. отримав сан єпископа Староруського і вікарія Новгородського, а в лютому 1816 р. — архієпископа Пскова, Ліфляндії і Курляндії. Очолював церковні кафедри у Вологді, Калузі, Пскові. У1804— 1806 pp. співпрацював з журналом »Друг просвещения».

З березня 1822 р. і до кінця життя обіймав високу посаду митрополита Київського і Галицького. Наприкінці 1824 р. Є. Балховітінова було викликано з Києва до Петербурга, де він більше року займався справами церковного управління у Священному синоді.

Є. Болховітінов був високоосвіченою людиною, знав французьку, німецьку, грецьку, італійську, єврейську, польську, латинську мови. Був почесним членом Московського товариства історії і старожитностей російських (1813). Він автор історико-краєзнавчих розвідок про Новгород (»Исторические разговоры о древностях Великого Новгорода», 1807), Псков (»Описание Псково-Печерского первоклассного монастыря», 1821; »Об осаде Пскова в 1581 г.», 1831; »Из истории княжества Псковского», 1830), Воронеж (»Историческое, географическое и экономическое описание Воронежской губернии», 1803), бібліографічних праць з історії Росії та православної церкви.

Зокрема, наукову цінність становлять його бібліографічні праці »Словарь исторический о бывших в России писателях духовного чина греко-российской церкви» (1827), »Словарь русских светских писателей, соотечественников и чужеземцев, писавших о России» (1845).

Є. Болховітінов — один із перших дослідників історії Києва. Він ретельно вивчав і описував пам’ятки архітектури міста (»Опис Києво-Софійського собору», 1825; »Опис Києво-Печерської лаври», 1826), надрукував багато архівних матеріалів. У 30-х роках XIX ст. керував розкопками в Києві, під час яких було виявлено фундамент Десятинної церкви, залишки Золотих воріт та інші цінні знахідки.

Є. Болховітінов — почесний член багатьох наукових російських та іноземних товариств, університетів, зокрема Петербурзької Академії наук, Петербурзької медично-хірургічної академії, Петербурзького товариства аматорів наук, словесності і мистецтв, Казанського, Харківського та Віленського університетів, Комісії зі складання державних законів, Копенгагенського королівського товариства північних антикварів тощо. Він автор 55 друкованих праць (ще 23 лишилися у рукописах). Свою бібліотеку заповів Київській духовній семінарії та бібліотеці Софійського собору.

Помер 7 березня 1837 р., похований у Києві.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >
 

Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші
?>