Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Культурологія arrow Провідники духовності в Україні
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

БОРЕЦЬКИЙ Йов (Іван Матвійович)

Український церковний, політичний та освітній діяч

Рік народження невідомий. Народився у м. Бірче (нині с. Городоцького району Львівської області). Був високоосвіченою людиною свого часу. Навчався у Львівській братській школі (де згодом викладав, а в 1604—1605 рр. був ректором), у Краківській академії. Є припущення, що він ще в школярському віці був автором »Перестороги».

З 1610 р. Й. Борецький — священик Воскресенської церкви у Києві, де заснував парафіяльну школу. В 1615 р. за його участі було відкрито Київську братську школу, незабаром реформовану у колегію на зразок європейських університетів. У 1615—1619 рр. був її ректором. В 1619 р. переклав монументальну працю »Антологіон».

У 1620 р. Й. Борецький став ігуменом Михайлівського Золотоверхого монастиря й у тому самому році — митрополитом православної церкви (на цій посаді перебував до кінця життя).

Історичною заслугою Й. Борецького є відновлення православної церкви в Україні. Як православний церковний діяч вів активну боротьбу проти католицизму й уніатства. Йому належить низка релігійних творів, найвідоміший з них — »Протестація» (1621), видатний полемічний твір, знайдений і опублікований професором П. Жуковичем у збірнику »Статьи по славяноведению» 1910 р. У »Протестації» автор розповідає історію свого висвячення, цілком відповідного до канонів православної церкви, протестує проти переслідувань православних уніатами.

Обстоюючи православну віру, Й. Борецький скликав у Києві собор із духовних та світських осіб, провів нараду в Житомирі з українською шляхтою з Київського воєводства, закликав козаків стати на захист своєї віри на раді козаків у Сухій Діброві, написав спростування проти уніатської »Апології» М. Смотрицького.

Й, Борецький підтримував тісні зв’язки з гетьманом П. Сагайдачним, запорозькими козаками, за що зажив слави »козацького митрополита». В 1629 р. на Київському соборі митрополит Й. Борецький і південно руські єпископи ухвалили »Служебник» Петра Могили.

Наприкінці життя робив спроби об’єднати православних і уніатів.

Помер 12 березня 1631 р. у Києві.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші