Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Культурологія arrow Провідники духовності в Україні
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

ЧАЙКОВСЬКИЙ Петро Ілліч

Російський композитор

Народився 7 травня 1840 р. в селищі при Камсько-Воткінському заводі В’ятської губернії (нині м. Воткінськ, Удмуртія). В 1859 р. закінчив училище правознавства у Петербузі і поступив на службу до Міністерства юстиції. Однак ще з дитинства його невпинно вабила музика, і незабаром він цілком присвятив себе мистецтву.

У 1862 р. П. Чайковський вступив до Петербурзької консерваторії, де навчався у М. Заремби та А. Рубінштейна. По закінченні (1865) був викладачем консерваторії, у 1866—1878 — професором. 1878—1885 pp. П. Чайковський провів у роз’їздах по містах Росії та Європи. З середини 80-х років часто приїздив до Москви, а останній рік свого життя провів у Кліну.

Як видатний представник російського реалістичного мистецтва однаково виявив свій талант в оперній, симфонічній та камерній музиці. Написав опери »Євгеній Онєгін» (1878), »Мазепа» (1883), »Черевички» (1885), »Чародійка» (1887), »Пікова дама» (1890), »Іоланта» (1891) та ін.; балети »Лебедине озеро» (1876), »Спляча красуня» (1889), »Лускунчик» (1892); шість симфоній, програмну симфонію »Манфред» (1885), увертюру-фантазію »Ромео і Джульєтта» (1869), фантазію »Франческа да Ріміні» (1876), »Італійське капричіо» (1880), фортепіанні (1875, 1883) та скрипковий (1878) концерти, кантату »Москва» (1883); 104 романси, фортепіанні п’єси (зокрема, »Думка», 1886) та ін. Різноманітні за своїм характером та формою твори композитора приваблюють мелодичним багатством і щирістю.

Брав активну участь у російському музичному житті, часто виступав як диригент-виконавець власних творів. Його концерти проходили і за кордоном. Підтвердженням всесвітнього визнання композитора було присвоєння йому звання члена-ко-респондента Академії красних мистецтв Франції (1892) та почесного доктора Кембриджського університету (1893).

П. Чайковський мав тісні зв’язки з Україною. Його дід Петро Чайка родом із Полтавщини, вихованець Київської академії. З 1864 р. композитор майже щороку приїздив в Україну, жив по кілька місяців в маєтку Низи (нині Сумської області), в м. Кам’янці (нині Черкаської області), с. Браїлові (нині смт Вінницької області), с. Копилові (нині Київської області), бував у Києві, Одесі, Харкові, брав участь у прем’єрах своїх опер як диригент, зустрічався з багатьма діячами українського мистецтва. Під час перебування в Україні композитор написав (частково чи повністю) ЗО творів — Другу і Третю симфонії, Перший і Другий концерти для фортепіано з оркестром, Другу і Третю симфонічні сюїти, Другий квартет, опери »Опричник» (1872), »Коваль Вакула» (1874, 2-га редакція — »Черевички»), »Євгеній Онєгін», »Орлеанська діва» (1879), »Мазепа», балет »Лебедине озеро», пісню-романс »Вечір» (»Садок вишневий коло хати» на слова Т. Шевченка) та ін. Зустрічався з багатьма діячами українського мистецтва, з М. Лисенком (1891), творчість якого (зокрема, оперу »Тарас Бульба») високо цінував. П. Чайковський дуже любив український мелос, який використав у операх »Черевички», »Мазепа» та ін.

Помер 6 листопада 1893 р. в Петербурзі. Ім’ям композитора названо Київську консерваторію.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші