Навігація
Головна
Авторизація/Реєстрація
Про нас
Правила користування
Політика конфіденційності
Угода користувача
Політика Cookies
Контакти
 
Головна arrow Культурологія arrow Провідники духовності в Україні
< Попер   ЗМІСТ   Наст >

ЧЕРКАСЕНКО Спиридон Феодосійович (псевдоніми: Провінціал, Стах Петро та ін.)

Український письменник і освітній діяч

Народився 24 грудня 1876 р. в м. Новий Буг Миколаївської області у селянській родині. Закінчив Ново-бузьку вчительську семінарію. З 1895 р. вчителював. Брав участь у створенні Всеукраїнської спілки вчителів і діячів народної освіти (1906), був представником на ЇЇ Третьому делегатському з’їзді (1906, Фінляндія), де українська делегація гостро порушила питання про українську школу.

У 1908 р. опублікував драму »Хуртовина» антиімперської спрямованості, яку рік потому було заборонено, а автора на місяць ув’язнено й позбавлено права викладати в школі.

З 1910 р. проживав у Києві, займався літературною працею, співробітничав у першому на Наддніпрянщині українському педагогічному журналі »Світло». Серед розмаїття проблем, які порушував С. Черкасенко, вирізнялися дві головні: безправ’я і важке матеріальне становище народних учителів і розбудова національної школи в Україні.

Великого значення С. Черкасенко надавав навчанню дітей рідною мовою, підкреслюючи, що саме мова формує національну свідомість дитини, сприяє ознайомленню з рідною літературою, насамперед із творчістю Т. Шевченка. С. Черкасенко — автор багатьох підручників, зокрема »Граматики» (1907) та читанки »Рідна школа» (1912).

Активно працював на освітянській ниві, допомагав у розв’язанні проблеми забезпечення початкової школи українськими підручниками, співробітничав з українським педагогічним часописом »Вільна українська школа». У статті »Всеукраїнська спілка учителів в 1900 рр.» С. Черкасенко як активний організатор боротьби за українізацію школи підсумовує зусилля спілки, спрямовані на те, щоб не дати згаснути ідеї української школи.

У 1919 р. за завданням Міністерства освіти Української Народної Республіки іде у відрядження до Відня у справі друкування там українських підручників відповідно до нових програм єдиної школи в Україні і закупівлі шкільного приладдя. 192? р. переїздить до Ужгорода, а 1929 р. — до Чехії.

С. Черкасенко — автор поезій (збірка »Хвилини», 1909), оповідань (збірка »На шахті», 1909), драматичних етюдів (»Жах», 1906; »Повинен» та ін.), драм (»Казка старого млина», 1914; »Про що тирса шелестіла», 1916), трагедії »Коли народ мовчить» (1933).

Помер 8 лютого 1940 р. Похований у Празі.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >
 

Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші
?>