Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Культурологія arrow Провідники духовності в Україні
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

ЧОРНОВІЛ В’ячеслав Максимович

Український політичний і державний діяч, голова Народного руху України

Народився 24 грудня 1937 р. у с. Єрки Звенигородського району Черкаської області. Закінчив Київський державний університет ім. Т. Г. Шевченка. Через погляди, що не збігалися з усталеними в тогочасному радянському суспільстві, 1958 р. змушений був перервати навчання, працював у Донбасі теслею, слюсарем, співробітником виїзної редакції газети. 1960—1963 рр. — редактор молодіжних передач Львівської телестудії. У 1963—1965 рр. — комсорг будівництва Київської ГЕС, редактор багатотиражки, завідувач відділу газети »Молода гвардія», аспірант Київського педагогічного інституту. 1965 р. за участь у правозахисному русі його було звільнено з роботи. До квітня 1966 р. працював у газеті »Друг читача», проте за відмову давати свідчення на закритому політичному процесі у Львові знову втратив роботу. Після публікації збірки »Лихо з розуму» (1966) та »Правосуддя чи рецидиви терору» (1967) у серпні 1967 р. був заарештований і засуджений до трьох років ув’язнення (за амністією термін наполовину скоротили).

З 1970 р. проживав у Львові, працював спостерігачем метеостанції в Карпатах, землекопом археологічної експедиції, вагарем станції Склинів. У січні 1972 р. знову був заарештований за »антирадянську агітацію та пропаганду» і засуджений на 6 років ув’язнення і 3 роки заслання. Відбуваючи заслання в Якутії, у квітні 1980 р. за сфабрикованим звинуваченням був утретє заарештований і засуджений до 5 років ув’язнення, однак за протестом прокурора Якутії 1983 р. звільнений достроково. Працював кочегаром у м. Покровську (в Якутії), а згодом у Львові.

Новий етап у житті В. Чорновола розпочався 1987 р., коли він став організатором та одним із робочих секретарів Української Гельсінської спілки. У серпні цього ж року відновив видання »Українського вісника».

З квітня 1990 р. В. Чорновіл — голова Львівської обласної ради. У березні 1992 р. був обраний співголовою, а у грудні — головою Народного руху України, який під його керівництвом був перетворений з громадського об’єднання на політичну партію. Був заступником голови Комісії з питань гласності та ЗМІ у Верховній Раді України. 1991 р. балотувався на пост Президента України і здобув друге місце. Тричі (у 1990, 1994 та 1998 рр.) його обирали народним депутатом України.

За збірки »Правосуддя чи рецидиви терору», »Лихо з розуму» та книжку »Хроніка таборових буднів» В. Чорновіл був удостоєний Державної премії України ім. Т. Шевченка та Міжнародної журналістської премії (Велика Британія, 1975). Нагороджений »Орденом князя Ярослава Мудрого» V ступеня.

Трагічно загинув 5 березня 1999 р.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші