Навігація
Головна
Авторизація/Реєстрація
Правила користування
Контакти
 
Головна arrow Культурологія arrow Провідники духовності в Україні
< Попер   ЗМІСТ   Наст >

ДАНИЛЕВСЬКИЙ Василь Якович

Український фізіолог, громадський діяч

Народився 25 січня 1852 р. у м. Харкові. У 1864 р. родина переїхала до Казані, де закінчив гімназію; вступив на математичний факультет Казанського університету, згодом перевівся на медичний факультет. 1874 р. закінчив медичний факультет Харківського університету.

У студентські роки в Харкові починається наукова діяльність В. Данилевського в галузі біохімії, а згодом фізіології. В 1871 р. був нагороджений медаллю за перемогу в студентському науковому конкурсі в галузі фізіології. З цього часу питання про фізіологію м’язової діяльності надовго залишається у колі наукових інтересів В. Данилевського. В результаті досліджень він дійшов висновку, що провідне значення в динаміці м’язових скорочень має обмін білкових речовин.

У 1877 р. захистив докторську дисертацію з фізіології і поїхав у відрядження до Європи. Після повернення до Харкова викладав фізіологію у вищих навчальних закладах. У 1909 р. очолив кафедру фізіології медичного факультету в Харківському університеті.

Наукова діяльність ученого в період його роботи в університеті позначена різнобічністю і певними досягненнями. Значну увагу приділяв вивченню паразитів крові. Своїми працями вніс багато нового в паразитологію, працював над розв’язанням проблем лікування малярії. Велике значення для розвитку науки мають його роботи з фізіології головного мозку.

В. Данилевський вивчав електричні явища в головному мозку і довів, що електрична активність мозку пов’язана з його функціональною діяльністю і є станом збудження, висловлював думку про матеріальність психічних явищ.

У 1926 р. був обраний академіком АН УСРР.

В. Данилевський відомий і як громадський діяч. Він організував у Харківській громадській бібліотеці »дешевий відділ» для найбіднішого населення, заснував у Харкові народну читацьку бібліотеку, »Товариство письменності», жіночий медичний інститут. Був ініціатором і видавцем »Народної енциклопедії наукових і прикладних знань». Помер 25 лютого у 1939 р. в Харкові.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >
 

Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші
?>