Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Культурологія arrow Провідники духовності в Україні
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

ДАШКЕВИЧ Микола Павлович

Український і російський літературознавець

Народився 16 серпня 1852 р. в с. Бежів на Житомирщині в родині священика. Закінчив історико-філологічний факультет Київського університету, де його викладачами були В. Антонович та І. Цветаев. Був залишений стипендіатом для підготовки до професорського звання. Молодий учений захопився дослідженням середньовічного фольклору, історії вітчизняної та всесвітньої літератури. За працю »Княжение Данила Галицкого по русским и иностранным известиям» йому було присуджено золоту університетську медаль. У 25 років М. Дашкевич блискуче захистив дисертацію, здобувши звання магістра. В цей час він працював над історією України-Руси княжої доби та періоду Литовського Великого князівства. Він уперше науково дослідив питання про болоховців (населення, що мешкало у східній частині Волині). На думку М. Дашкевича, яку поділяли В. Антонович, а пізніше М. Грушевський, болоховці — це українське населення з домішкою тюркського елементу, що жило у верхів’ях річок Случ та Горинь, мало певну автономію, своїх »князів». Учений зробив спробу пов’язати з болоховцями виникнення козацтва й анти князівського руху, що розгорнувся у ХІП ст. після появи монголо-татарів.

  • 1884 р. М. Дашкевича було затверджено екстраординарним професором Київського університету (кафедра історії західноєвропейської літератури). В цей час він створює праці з історії української, російської і світової літератури (зокрема, присвячені творчості М. Гоголя, І. Котляревського, А. Метлинського, О. Пушкіна, М. Лєрмонтова, У. Шекспіра, Дж. Байрона), що дістали схвальний відгук І, Франка. Упродовж багатьох років очолював історичне товариство Нестора Літописця у Києві.
  • 1905 р. його було обрано дійсним членом, а 1907 р. — академіком Петербурзької Академії наук. Він відвідав деякі західноєвропейські університети, де вів дослідницьку й викладацьку роботу.

На жаль, через хворобу дослідникові не вдалося здійснити всіх своїх задумів. За його життя не було видано працю »З історії Південної Русі», велику монографію про М. Лєрмонтова. Однак ідеї культурно-історичної школи та порівняльно-історичного методу в літературі, які він обстоював, знайшли продовження у творчості його учнів М. Грушевського та І. Огієнка.

Помер 2 лютого 1908 р. в Києві. Похований в с. Бежеві.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші