Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Культурологія arrow Провідники духовності в Україні
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

ДЕМУЦЬКИЙ Порфир Данилович

Український фольклорист, хоровий диригент і композитор

Народився 22 березня 1860 р. у с. Янишівка, нині Київської області. Учився в Київській бурсі та духовній семінарії. Записувати народні пісні почав з 1874 р. Закінчивши медичний факультет Київського університету (1889), жив і працював лікарем у с. Охматові (1889—1918), продовжував збирати та обробляти народні пісні. Популярністю в Україні користувався створений П. Демуцьким Охматівський народний хор, у репертуарі якого були українські народні багатоголосні пісні, що виконувалися в народному стилі.

У 1918 р. переїхав до Києва, де працював в етнографічній комісії АН України та читав курс народної творчості у Музично-драматичному інституті ім. М. Лисенка.

1921 р. брав участь у І Всеукраїнському православному соборі Української автокефальної православної церкви (УАПЦ). Як відомо, УАПЦ приділяла значну увагу розвиткові церковного співу. Займався підготовкою співаків і регентів на богословських курсах (1921—1924), до програми яких входило викладання співів.

Його твори звучали на першому виступі українського хору УАПЦ (Андріївської церкви), який відбувся 27 вересня 1919 р. в залі Купецького зібрання (нині філармонія).

Великого значення П. Демуцький надавав утвердженню українського національного церковного стилю. Особливо виразною в цьому напрямі є »Літургія» (для триголосного однорідного хору), яка була найхарактернішою формою в духовній музиці. Водночас майстер хорової справи, знавець народного співу, відтворив у »Літургії» мелодії сільської церкви. Літургічний цикл побудований на принципах простого криласного співу — змінне триголосся, розспівність мелодії.

До кінця життя П. Демуцький підтримував творчі зв’язки з професійними та самодіяльними хоровими колективами, активно пропагував народну пісню. Найважливіші збірки: »Народні українські пісні на Київщині» (1905), »Українські народні пісні»

(вид. 1951), »Ліра і її мотив», »Українські народні пісні. Багатоголосся» (вид. 1954).

Помер 5 червня 1927 р. у Києві.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші